Co je to?
Výraz, termín, definice slova Jarmark. Co znamená odborný pojem Jarmark z kategorie Kultura?

Co je to Jarmark? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Jarmark

Jarmark je české označení pro výroční trh. Pochází z německého slova Jahrmarkt. Jde o událost jak společenského, tak obchodního charakteru. Výroční trhy se pořádaly na základě privilegií, která musel udělovat panovník. Tento akt se konal u příležitosti povýšení vesničky na město. Jarmark byl jednorázovou akcí, četnost byla určena právě privilegiem. Většinou se jednalo o dobu, kdy probíhaly také různé svátky, jako např. Velikonoce.
Jarmark vždy trval po více dní. Na tento trh přijížděli i přespolní obchodníci a prodávalo se zde zboží, které nebylo běžně dosažitelné. Jarmark tak byl jiný a významnější než obvykle konané týdenní trhy, kde bylo dostupné především zboží běžné spotřeby. Výroční trhy doprovázely i další akce zábavnějšího charakteru, medvědáři, loutkáři, lidové divadlo, artisté nebo příležitostní malíři. Pokud proběhla na jarmarku větší nákupní akce, byla většinou domluvena v hospodě a tam hned také patřičně zapita.

Co je to Jarmark? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Jarmark. Co znamená odborný pojem Jarmark z kategorie Kultura?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Jarmark? Pak se o ní podělte s kamarády na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Termín Jarmark je v kategorii kultura

Klíčová slova: definice, lexikon, pojem, informace, význam, kultura, význam slova, Jarmark, co to je, heslo, odborný výraz, synonymum, definice pojmu, slovo, význam pojmu, přesný význam, termín, terminus technicus


Pojem Jarmark je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Jarmark dozvíte následující

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Jarmark (německy Jahrmarkt) je ekonomicko-společenská akce pořádaná na základě privilegia uděleného panovníkem, který je většinou uděloval při povyšování vesnice na městečko. Trh se konal jednorázově (například kolem Velikonoc), v období, jež stanovovalo dané privilegium, ale délka konání trhu dosahovala třeba i jednoho týdne.
Trhů se účastnili i obchodníci přijíždějící na něj z větších vzdáleností či nabízející běžně nedostupné zboží (třeba látky, stuhy, pentle potřebné pro dívčí kroje, dále kožišníci, obuvníci, řešetáři a další). Tím se odlišoval od týdenních trhů, které se konaly pravidelně vždy některý den v týdnu (v Hroznové Lhotě to například bylo každé úterý) a nabízelo se na nich spíše zboží denní potřeby (potraviny a podobně). Výroční trhy navštěvovaly také různé potulné atrakce, jako bylo lidové a loutkové divadlo, artisté, medvědáři nebo potulní malíři.
Větší obchody se na výročním trhu domlouvaly v hospodě a větší, dobře provedené transakce se zde také zapily, čemuž se říkalo litkup či aldamáš.

Další informační zdroje o slovu Jarmark

Hledat slovo Jarmark ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat termín Jarmark ve Wikizdrojích

Vyhledat pojem Jarmark ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Jarmark ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat pojem Jarmark ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat výraz Jarmark ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Jarmark například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Právě jste zjistili co znamená Jarmark? resp. co se přesně ukrývá za slovem Jarmark? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Jarmark, odpověď na dotaz co je to Jarmark?. Víte např. kdo to je Fluktuant? Znáte a víte kdo je Jana Uriel Kratochvílová? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů v různých oborech lidské činnosti. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je kultura. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, popisy termínů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, významy slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.