Co je to?
Odborný výraz, definice slova Systema. Co znamená pojem Systema z kategorie Sport?

Co je Systema? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Systema?

Systema je název pro druh ruského bojového umění, zaměřeného na rozvoj těla i ducha. Jde o všestranný rozvoj osobnosti jak po stránce fyzické, tak i duševní. Není to tedy pouhý soubor principů, technik a metod pro výuku boje. Pomáhá k vyváženému duševnímu zdraví, aby se bojovník uměl vyrovnat s napětím, stresem a strachem, a aby se nestával agresivním. Jde o to, aby se člověk uměl vyrovnat i s extrémním stresem. Systema trénuje psychické schopnosti, učí základům psychologie, ovládání emocí, využívá pomoci správného dýchání, soustředí se na pozornost a citlivost těla. Lidské tělo připravuje na zátěž a na různé situace, které mohou nastat v průběhu života. Zaměřuje se na sílu, pružnost a odolnost těla. Základem je práce s dechem a pohybem.
Každá činnost musí být propojena se správným dýcháním, aby se posiloval pohyb, zvýšila citlivost a podněcovala vnitřní síla. K tomu je nutná trpělivost. Člověk, který cvičí systemu, by se měl postupně stát vyrovnanou a klidnou osobou. K obraně před útokem využívá přirozené reflexy a snaží se využít sílu útočníka. K technikám boje patří například kopy, údery, obrana se zbraněmi, boj na zemi, obrana proti jednomu nebo více protivníkům.


Co je to Systema? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Systema. Co znamená pojem Systema z kategorie Sport?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s dalšími osobami na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Heslo Systema se nachází v sekci sport

Klíčová slova: slovník, popis, pojem, význam pojmu, sport, formulace, význam slova, přesný význam, odborné názvosloví, informace, definice, terminus technicus, sport, definice pojmu, vysvětlení, Systema, slovo, význam


Pojem Systema je v kategorii sport, ilustrační obrázek

Co označuje termín Systema? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Níže uvedená citace (text) je převzat z online projektu Wikipedie. Licence CC-BY-SA.

Systema (do češtiny přeloženo „systém“) je styl ruského boje. První zmínky o něm pochází z 10. století. Byl vytvořen v reakci na různé bojové styly nepřátel, kteří ohrožovali Rusko z jihu, západu, severu i východu. Boje se odehrávaly na různých typech terénu a v rozdílných klimatických podmínkách (za horkého léta i v kruté zimě), ať už se zbraněmi (nože, bajonety, meče, pistole) nebo bez nich.
Nazývá se „systema“ anebo někdy také „system“ především proto, že není pouze bojovým stylem, ale uceleným výchovným, morálním a vzdělávacím systémem, který je založený na "neničení" (cílem je ujištění se, že váš trénink ani postoj neublíží vám ani vašemu partnerovi). Systema rozvíjí schopnosti člověka na fyzické, psychické i duševní úrovni a je založena na neprotivení se síle a na využívání síly a váhy protivníka k jeho vlastní prohře. Systema byla dříve více spjata s pravoslavným křesťanstvím. Po Říjnové revoluci roku 1917 však byla od křesťanské víry částečně odkloněna a začala se více praktikovat u vojenských a policejních jednotek jako SPECNAZ (vojska specialnogo naznačeňja), VDV (výsadkáři) a SOBR (speciální oddíly okamžité reakce), případně u některých jednotek OMON (zásahové oddíly). Je založena na přirozených (instinktivních) reakcích člověka a nemá žádná zbytečná pravidla a omezení (kromě morálních), jedná se o volný styl. Systema není sport a to z ní dělá prakticky použitelný a efektivní bojový styl. Její zvládnutí má být relativně snadné a efektivní. Je velice oblíbená u ruských speciálních jednotek.

Hledejte v dalších zdrojích

Vyhledat heslo Systema na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Systema ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Systema na Youtube

Hledat pojem Systema ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít pojem Systema ve Wikislovníku

Hledat frázi Systema ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Systema například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, ve Wikizdrojích, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Nyní už nejspíš víte jaký je přesný význam slova Systema? resp. jaký je přesný význam slova Systema? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Systema, odpověď na dotaz co je to Systema?. Víte např. kdo to je Tomáš Martínek? Znáte a víte kdo je Aťka Janoušková? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Pokuste se najít termín Systema i v jiné kategorii než v sport. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.