Co je to?
Výraz, termín, definice slova Systema. Co znamená odborný pojem Systema z kategorie Sport?

Co je to Systema? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Systema

Systema je název pro druh ruského bojového umění, zaměřeného na rozvoj těla i ducha. Jde o všestranný rozvoj osobnosti jak po stránce fyzické, tak i duševní. Není to tedy pouhý soubor principů, technik a metod pro výuku boje. Pomáhá k vyváženému duševnímu zdraví, aby se bojovník uměl vyrovnat s napětím, stresem a strachem, a aby se nestával agresivním. Jde o to, aby se člověk uměl vyrovnat i s extrémním stresem. Systema trénuje psychické schopnosti, učí základům psychologie, ovládání emocí, využívá pomoci správného dýchání, soustředí se na pozornost a citlivost těla. Lidské tělo připravuje na zátěž a na různé situace, které mohou nastat v průběhu života. Zaměřuje se na sílu, pružnost a odolnost těla. Základem je práce s dechem a pohybem.
Každá činnost musí být propojena se správným dýcháním, aby se posiloval pohyb, zvýšila citlivost a podněcovala vnitřní síla. K tomu je nutná trpělivost. Člověk, který cvičí systemu, by se měl postupně stát vyrovnanou a klidnou osobou. K obraně před útokem využívá přirozené reflexy a snaží se využít sílu útočníka. K technikám boje patří například kopy, údery, obrana se zbraněmi, boj na zemi, obrana proti jednomu nebo více protivníkům.


Co je to Systema? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Systema. Co znamená odborný pojem Systema z kategorie Sport?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Systema doporučujeme sdílet s kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Výraz Systema se nachází v sekci sport

Klíčová slova: heslo, sport, wiki, definice pojmu, odborné názvosloví, co znamená, přesný výraz, Systema, terminus technicus, názvosloví, význam pojmu, odborný výraz, slovník, definice, co je to Systema?, termín, formulace, význam


Pojem Systema je v kategorii sport, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Systema? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Systema (do češtiny přeloženo „systém“) je styl ruského boje. První zmínky o něm pochází z 10. století. Byl vytvořen v reakci na různé bojové styly nepřátel, kteří ohrožovali Rusko z jihu, západu, severu i východu. Boje se odehrávaly na různých typech terénu a v rozdílných klimatických podmínkách (za horkého léta i v kruté zimě), ať už se zbraněmi (nože, bajonety, meče, pistole) nebo bez nich.
Nazývá se „systema“ anebo někdy také „system“ především proto, že není pouze bojovým stylem, ale uceleným výchovným, morálním a vzdělávacím systémem, který je založený na "neničení" (cílem je ujištění se, že váš trénink ani postoj neublíží vám ani vašemu partnerovi). Systema rozvíjí schopnosti člověka na fyzické, psychické i duševní úrovni a je založena na neprotivení se síle a na využívání síly a váhy protivníka k jeho vlastní prohře. Systema byla dříve více spjata s pravoslavným křesťanstvím. Po Říjnové revoluci roku 1917 však byla od křesťanské víry částečně odkloněna a začala se více praktikovat u vojenských a policejních jednotek jako SPECNAZ (vojska specialnogo naznačeňja), VDV (výsadkáři) a SOBR (speciální oddíly okamžité reakce), případně u některých jednotek OMON (zásahové oddíly). Je založena na přirozených (instinktivních) reakcích člověka a nemá žádná zbytečná pravidla a omezení (kromě morálních), jedná se o volný styl. Systema není sport a to z ní dělá prakticky použitelný a efektivní bojový styl. Její zvládnutí má být relativně snadné a efektivní. Je velice oblíbená u ruských speciálních jednotek.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Systema ve Wikimedia Commons

Hledat heslo Systema ve vyhledávači Yandex

Hledat pojem Systema ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat pojem Systema ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Systema na Youtube

Najít výraz Systema na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Systema například ve Wikislovníku, v Lingea slovnících, ve Wikizdrojích, v evropském vyhledávači Qwant nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Nyní již víte co znamená slovo Systema? resp. co je to Systema? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Systema, odpověď na dotaz co je to Systema?. Víte např. kdo to je Sekerník? Znáte a víte kdo je Karel Havlíček Borovský? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v závislosti na oboru a kontextu. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než sport). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na popisy termínů, definice odborných pojmů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.