Co je to?
Definice odborného termínu, slova Cyklón. Co znamená pojem Cyklón z kategorie Věda?

Co je to Cyklón? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Cyklón

Cyklón neboli tropická cyklóna je meteorologický jev v podobě obrovského víru oblačnosti a bouřkových mraků s "okem" uprostřed. Tyto víry - rozsáhlé tlakové níže - vznikají v oblastech okolo rovníku. V různých oblastech mají různé názvy (hurikán, tajfun). Cyklón se projevuje jako prudká bouře doprovázená výraznými srážkami a silným větrem.


Co je to Cyklón? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Cyklón. Co znamená pojem Cyklón z kategorie Věda?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Cyklón? s vašimi kamarády, známými a přáteli prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Cyklón je v sekci Věda

Klíčová slova: pojem, Věda, vysvětlení, terminologie, termín, přesný výraz, synonymum, wiki, popis, význam, význam slova, definice, co to je, přesný význam, co je to Cyklón?, co znamená, význam pojmu, lexikon


Pojem Cyklón je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Cyklón?

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Tropická cyklóna je atmosférický útvar charakteru cyklóny (tlakové níže) v podobě obrovského víru s charakteristickým okem ve středu. Jedná se o rozsáhlý rotující bouřkový systém s velmi nízkým tlakem. Velikost se pohybuje od 100 do 2000 km v průměru a rychlost větru může dosáhnout i 300 km/h. Tropické cyklóny vznikají v tropických oblastech, nikoliv však přímo v oblasti rovníku (důvod viz kapitola Fyzikální struktura). Hlavním motorem tropických cyklón je moře prohřáté do určité hloubky a nad určitou teplotu. Proto také dostane-li se cyklóna nad pevninu, výrazně oslabí nebo zcela zanikne. V různých oblastech světa se tropická cyklóna označuje místními názvy: cyklón v Indii a v Austrálii, hurikán v Atlantském oceánu, tajfun v jihovýchodní Asii, apod.

Tropický cyklón Catarína

Tropický cyklón Catarína fotografovaná z Mezinárodní vesmírné stanice v roce 2004. Autor: janeb13, zdroj: Pixabay
Tropický cyklón Catarína fotografovaná z Mezinárodní vesmírné stanice v roce 2004. Autor: janeb13, zdroj: Pixabay


Odkazy na jiné online zdroje a weby

Vyhledat slovo Cyklón ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít slovo Cyklón ve Wikizdrojích

Najít výraz Cyklón ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat pojem Cyklón ve fulltextu Seznam.cz

Hledat slovo Cyklón na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Cyklón ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Cyklón například ve Wikislovníku, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Tyto stránky vám umožnili zjistit co to je Cyklón? resp. co znamená slovo Cyklón? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cyklón, odpověď na dotaz co je to Cyklón?. Víte např. kdo to je Michal Hašek? Znáte a víte kdo je Kretén? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Věda). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Setkali jste se na internetu se zkratkou LOL nebo OMG a nevíte co znamená? Nejen tyto zkratky naleznete zde.