Co je to?
Výraz, termín, definice slova Cyklón. Co znamená odborný pojem Cyklón z kategorie Věda?

Co je to Cyklón? Význam slova

Co znamená termín Cyklón? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Cyklón neboli tropická cyklóna je meteorologický jev v podobě obrovského víru oblačnosti a bouřkových mraků s "okem" uprostřed. Tyto víry - rozsáhlé tlakové níže - vznikají v oblastech okolo rovníku. V různých oblastech mají různé názvy (hurikán, tajfun). Cyklón se projevuje jako prudká bouře doprovázená výraznými srážkami a silným větrem.


Co je to Cyklón? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Cyklón. Co znamená odborný pojem Cyklón z kategorie Věda?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text (Cyklón) můžete sdílet s přáteli na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pojem Cyklón patří do kategorie věda

Klíčová slova: přesný význam, věda, terminologie, odborný výraz, co to je, Cyklón, slovník, co je to Cyklón?, definice pojmu, věda, vysvětlení, význam slova, lexikon, přesný výraz, terminus technicus, význam, názvosloví, popis


Pojem Cyklón je v kategorii věda, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Cyklón? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Tropická cyklóna je atmosférický útvar charakteru cyklóny (tlakové níže) v podobě obrovského víru s charakteristickým okem ve středu. Jedná se o rozsáhlý rotující bouřkový systém s velmi nízkým tlakem. Velikost se pohybuje od 100 do 2000 km v průměru a rychlost větru může dosáhnout i 300 km/h. Tropické cyklóny vznikají v tropických oblastech, nikoliv však přímo v oblasti rovníku (důvod viz kapitola Fyzikální struktura). Hlavním motorem tropických cyklón je moře prohřáté do určité hloubky a nad určitou teplotu. Proto také dostane-li se cyklóna nad pevninu, výrazně oslabí nebo zcela zanikne. V různých oblastech světa se tropická cyklóna označuje místními názvy: cyklón v Indii a v Austrálii, hurikán v Atlantském oceánu, tajfun v jihovýchodní Asii, apod.

Tropický cyklón Catarína

Tropický cyklón Catarína fotografovaná z Mezinárodní vesmírné stanice v roce 2004. Autor: janeb13, zdroj: Pixabay
Tropický cyklón Catarína fotografovaná z Mezinárodní vesmírné stanice v roce 2004. Autor: janeb13, zdroj: Pixabay


Linky na jiné informační zdroje

Zkusit najít heslo Cyklón ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Cyklón ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat pojem Cyklón ve Wikislovníku

Vyhledat termín Cyklón ve vyhledávači Qwant

Hledat slovo Cyklón ve fulltextu Seznam.cz

Najít výraz Cyklón ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Cyklón například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, ve ruském vyhledávači Yandex nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Cyklón? resp. jaký je význam pojmu Cyklón? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cyklón, odpověď na dotaz co je to Cyklón?. Víte např. kdo to je Keškař? Znáte a víte kdo je Soudní znalec? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než věda. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, významy slov, zajímavosti, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Setkali jste se na internetu se zkratkou LOL nebo OMG a nevíte co znamená? Nejen tyto zkratky naleznete zde.