Co je to?
Výraz, termín, definice slova Cyklón. Co znamená odborný pojem Cyklón z kategorie Věda?

Co je Cyklón?

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Cyklón?

Cyklón neboli tropická cyklóna je meteorologický jev v podobě obrovského víru oblačnosti a bouřkových mraků s "okem" uprostřed. Tyto víry - rozsáhlé tlakové níže - vznikají v oblastech okolo rovníku. V různých oblastech mají různé názvy (hurikán, tajfun). Cyklón se projevuje jako prudká bouře doprovázená výraznými srážkami a silným větrem.


Co je to Cyklón? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Cyklón. Co znamená odborný pojem Cyklón z kategorie Věda?

Přes veškerou pečlivost mohou texty chyby. Za případné faktické nebo pravopisné chyby se dopředu omlouváme. Text sepsali autoři a autorky pro projekt Superia.cz

Definici pojmu Cyklón sdílejte s rodinou a kamarády na internetových sociálních sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter (síť X) či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Výraz Cyklón je v kategorii věda

Klíčová slova: Cyklón, definice pojmu, terminologie, synonymum, heslo, odborné názvosloví, názvosloví, termín, co znamená, odborný výraz, lexikon, slovník, význam slova, definice, formulace, věda, slovo, popis


Pojem Cyklón je v kategorii věda, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Cyklón? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Tropická cyklóna je atmosférický útvar charakteru cyklóny (tlakové níže) v podobě obrovského víru s charakteristickým okem ve středu. Jedná se o rozsáhlý rotující bouřkový systém s velmi nízkým tlakem. Velikost se pohybuje od 100 do 2000 km v průměru a rychlost větru může dosáhnout i 300 km/h. Tropické cyklóny vznikají v tropických oblastech, nikoliv však přímo v oblasti rovníku (důvod viz kapitola Fyzikální struktura). Hlavním motorem tropických cyklón je moře prohřáté do určité hloubky a nad určitou teplotu. Proto také dostane-li se cyklóna nad pevninu, výrazně oslabí nebo zcela zanikne. V různých oblastech světa se tropická cyklóna označuje místními názvy: cyklón v Indii a v Austrálii, hurikán v Atlantském oceánu, tajfun v jihovýchodní Asii, apod.

Tropický cyklón Catarína

Tropický cyklón Catarína fotografovaná z Mezinárodní vesmírné stanice v roce 2004. Autor: janeb13, zdroj: Pixabay
Tropický cyklón Catarína fotografovaná z Mezinárodní vesmírné stanice v roce 2004. Autor: janeb13, zdroj: Pixabay


Linky na jiné informační zdroje

Hledat frázi Cyklón ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat výraz Cyklón ve Wikislovníku

Hledat frázi Cyklón ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít heslo Cyklón ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Cyklón ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Cyklón na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Cyklón například ve fulltextu Yahoo.com, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co znamená slovo Cyklón? resp. jaký je význam slova Cyklón? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cyklón, odpověď na dotaz co je to Cyklón?. Víte např. kdo to je Karel Plíhal? Znáte a víte kdo je Soudní znalec? Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Pokuste se najít termín Cyklón i v jiné kategorii než v věda. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie věda, mikroskop vzorky, cyklón, ilustrační obrázek

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího zajímavosti, přesné vysvětlení slov, významy slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Setkali jste se na internetu se zkratkou LOL nebo OMG a nevíte co znamená? Nejen tyto zkratky naleznete zde.