Co je to?
Definice odborného termínu, slova Cyklón. Co znamená pojem Cyklón z kategorie Věda?

Co je to Cyklón? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Cyklón?

Cyklón neboli tropická cyklóna je meteorologický jev v podobě obrovského víru oblačnosti a bouřkových mraků s "okem" uprostřed. Tyto víry - rozsáhlé tlakové níže - vznikají v oblastech okolo rovníku. V různých oblastech mají různé názvy (hurikán, tajfun). Cyklón se projevuje jako prudká bouře doprovázená výraznými srážkami a silným větrem.


Co je to Cyklón? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Cyklón. Co znamená pojem Cyklón z kategorie Věda?

Uvedené informace jsou bez záruky. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Cyklón se nachází v kategorii Věda

Klíčová slova: co to je, Věda, názvosloví, odborné názvosloví, co je to Cyklón?, wiki, význam slova, synonymum, slovo, přesný význam, odborný výraz, terminologie, co znamená, definice, formulace, heslo, lexikon, popis


Pojem Cyklón je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Cyklón píše následující

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Tropická cyklóna je atmosférický útvar charakteru cyklóny (tlakové níže) v podobě obrovského víru s charakteristickým okem ve středu. Jedná se o rozsáhlý rotující bouřkový systém s velmi nízkým tlakem. Velikost se pohybuje od 100 do 2000 km v průměru a rychlost větru může dosáhnout i 300 km/h. Tropické cyklóny vznikají v tropických oblastech, nikoliv však přímo v oblasti rovníku (důvod viz kapitola Fyzikální struktura). Hlavním motorem tropických cyklón je moře prohřáté do určité hloubky a nad určitou teplotu. Proto také dostane-li se cyklóna nad pevninu, výrazně oslabí nebo zcela zanikne. V různých oblastech světa se tropická cyklóna označuje místními názvy: cyklón v Indii a v Austrálii, hurikán v Atlantském oceánu, tajfun v jihovýchodní Asii, apod.

Tropický cyklón Catarína

Tropický cyklón Catarína fotografovaná z Mezinárodní vesmírné stanice v roce 2004. Autor: janeb13, zdroj: Pixabay
Tropický cyklón Catarína fotografovaná z Mezinárodní vesmírné stanice v roce 2004. Autor: janeb13, zdroj: Pixabay


Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Cyklón ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat pojem Cyklón ve vyhledávači Yandex

Najít výraz Cyklón ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Cyklón na Youtube

Zkusit najít pojem Cyklón ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Cyklón ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Cyklón například ve vyhledávači Seznam.cz, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, ve Wikislovníku nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Cyklón? resp. co to je Cyklón? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cyklón, odpověď na dotaz co je to Cyklón?. Víte např. kdo to je Igor Chaun? Znáte a víte kdo je Kretén? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto termín Cyklón hledat i v jiných kategoriích (než Věda) Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů, definice odborných pojmů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Setkali jste se na internetu se zkratkou LOL nebo OMG a nevíte co znamená? Nejen tyto zkratky naleznete zde.