Co je to?
Výraz, termín, definice slova Hladítko. Co znamená odborný pojem Hladítko z kategorie Nástroje?

Co je to Hladítko? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Hladítko

Hladítko je zednický nástroj, lidově označovaný jako zednický hoblík. Toto pojmenování vychází z funkce hladítka, které se využívá k nanášení různých materiálů jako omítky, malta, lepidla a jiné, a k jejich vyhlazování. Jeho základ tvoří deska a rukojeť, připomínající držadlo pokličky. Hladítko a zednická lžíce nesmějí chybět ve výbavě zedníků, omítkářů či fasádníků.
Pracuje se s ním tak, že se nahodí malta a na ni se zdola přiloží hladítko z plastu. Přikládá se spodní strana, horní je naopak trochu odkloněná. Pod tlakem se pohybuje směrem vzhůru. Omítka se tak stlačí a vyrovná. Do roviny se dostane stržením, které se provádí latí. Až omítka zavadne, položí se na ni hladítko a pomocí krouživých pohybů se povrch uhladí. Poté se nanese jemná omítka, nechá se zavadnout, vyrovná se a ještě za mokra se vyhladí dalším hladítkem – z pěnové gumy. Nástroj může být plastový, dřevěný, plstěný, gumový, molitanový nebo ocelový.


Co je to Hladítko? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Hladítko. Co znamená odborný pojem Hladítko z kategorie Nástroje?

Vyhrazujeme si možnost chyb v uvedených textech. Text vytvořen pro server Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Pojem Hladítko patří do kategorie nástroje

Klíčová slova: význam slova, co je to Hladítko?, slovník, informace, co znamená, nástroje, terminologie, nástroje, synonymum, wiki, definice pojmu, co to je, význam pojmu, odborné názvosloví, odborný výraz, heslo, Hladítko, formulace


Pojem Hladítko je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Hladítko? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Hladítko (hovorově též zednický hoblík, hobl, rajbret – z německého originálu „das Reibebrett“ – hladítko) je zednický nástroj používaný k vyhlazování a nanášení omítek, lepidel, malty a dalších materiálů. Skládá se z desky a z pokličkového typu rukojeti. Plastové, dřevěné a ocelové hladítko se nazývá hovorově též natahovák neboli natahovací hladítko.

Linky na jiné informační zdroje

Hledat pojem Hladítko ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít termín Hladítko ve Wikizdrojích

Zkusit najít slovo Hladítko ve vyhledávači Yandex

Najít slovo Hladítko ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Hladítko ve Wikislovníku

Zkusit najít výraz Hladítko ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Hladítko například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Microsoft Bing, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Právě nyní již víte jaký je význam slova Hladítko? resp. co přesně znamená slovo Hladítko? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hladítko, odpověď na dotaz co je to Hladítko?. Víte např. kdo to je Radikál? Znáte a víte kdo je Množitel? Ke každému pojmu může existovat vícero definic podle různých oborů. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než nástroje. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.