Co je to?
Odborný výraz, definice slova Hladítko. Co znamená pojem Hladítko z kategorie Nástroje?

Co je to Hladítko? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Hladítko?

Hladítko je zednický nástroj, lidově označovaný jako zednický hoblík. Toto pojmenování vychází z funkce hladítka, které se využívá k nanášení různých materiálů jako omítky, malta, lepidla a jiné, a k jejich vyhlazování. Jeho základ tvoří deska a rukojeť, připomínající držadlo pokličky. Hladítko a zednická lžíce nesmějí chybět ve výbavě zedníků, omítkářů či fasádníků.
Pracuje se s ním tak, že se nahodí malta a na ni se zdola přiloží hladítko z plastu. Přikládá se spodní strana, horní je naopak trochu odkloněná. Pod tlakem se pohybuje směrem vzhůru. Omítka se tak stlačí a vyrovná. Do roviny se dostane stržením, které se provádí latí. Až omítka zavadne, položí se na ni hladítko a pomocí krouživých pohybů se povrch uhladí. Poté se nanese jemná omítka, nechá se zavadnout, vyrovná se a ještě za mokra se vyhladí dalším hladítkem – z pěnové gumy. Nástroj může být plastový, dřevěný, plstěný, gumový, molitanový nebo ocelový.


Co je to Hladítko? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Hladítko. Co znamená pojem Hladítko z kategorie Nástroje?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Hladítko sdílet s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Hladítko patří do sekce Nástroje

Klíčová slova: informace, termín, wiki, odborné názvosloví, Nástroje, terminologie, co je to Hladítko?, popis, význam pojmu, vysvětlení, formulace, význam, názvosloví, lexikon, co to je, odborný výraz, heslo, co znamená


Pojem Hladítko je v kategorii Nástroje, ilustrační obrázek

Co označuje termín Hladítko? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Hladítko (hovorově též zednický hoblík, hobl, rajbret – z německého originálu „das Reibebrett“ – hladítko) je zednický nástroj používaný k vyhlazování a nanášení omítek, lepidel, malty a dalších materiálů. Skládá se z desky a z pokličkového typu rukojeti. Plastové, dřevěné a ocelové hladítko se nazývá hovorově též natahovák neboli natahovací hladítko.

Více informací o pojmu Hladítko lze najít v následujících zdrojích

Zkusit najít výraz Hladítko ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Hladítko na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Hladítko ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Hladítko ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít termín Hladítko ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít heslo Hladítko ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Hladítko například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google překladači, ve Wikislovníku, ve Wikizdrojích nebo v Lingea slovnících.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Hladítko? resp. co označuje slovo Hladítko? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hladítko, odpověď na dotaz co je to Hladítko?. Víte např. kdo to je Primátor? Znáte a víte kdo je Petr Hannig? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto termín Hladítko hledat i v jiných kategoriích (než Nástroje) U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího popisy termínů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, definice odborných pojmů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.