Co je to?
Odborný výraz, definice slova Neoklasicismus. Co znamená pojem Neoklasicismus z kategorie Kultura?

Co je Neoklasicismus? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Neoklasicismus

Neoklasicismus nebo novoklasicismus je souhrnný název pro celou řadu estetických a uměleckých projevů a směřování, které byly v umění, hudbě i literatuře výrazné především na konci 19. a začátku 20. století. Základem neoklasicismu byla kázeň a řád, logika v myšlení i výrazu, zdůrazňován byl intelekt. V oblasti hudby bylo využíváno prvků hudby z předcházejících období, především baroka a klasicizmu.
V literatuře se autoři vraceli k antice, využití tehdejších témat, žánr a forem, pokud se vztahovaly k možnosti vyjádření pohledu na současný svět i společnost. Ve výtvarném umění šlo především o rozvíjení zásad klasicistních, což se projevilo především v architektuře. V malířství se neoklasicismus projevil o něco později, v druhé polovině 19. století a v první čtvrtině století 20. Neoklasicismus byl značně populární, byl reakcí na předcházející rychlejší střídání slohů. Nabízel dojem trvání na dlouhou dobu, solidnost a nadčasovost a díla nebyla pouze prostá a účelová.

Co je to Neoklasicismus? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Neoklasicismus. Co znamená pojem Neoklasicismus z kategorie Kultura?

Snažili jsme se kontrolovat a ověřovat texty a informace. Přesto se mohlo stát, že je zde nepřesný údaj nebo chyba. Text vytvořen pro server Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s kolegy na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Heslo Neoklasicismus se nachází v sekci kultura

Klíčová slova: heslo, význam pojmu, názvosloví, vysvětlení, termín, odborné názvosloví, formulace, slovo, význam slova, co to je, terminus technicus, co je to Neoklasicismus?, odborný výraz, co znamená, definice, kultura, informace, lexikon


Pojem Neoklasicismus je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Neoklasicismus?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Neoklasicismus či novoklasicismus je v architektuře a ve výtvarném umění třetí vlna klasicismu čili návratu ke klasické římské a řecké architektuře. Ve střední Evropě se objevuje od 60. let 19. století jako dekorativní sloh veřejných budov a pak i městských obytných domů a v rozvolněné podobě se vracel i během 20. století. Také v malířství a v hudbě se umělci, kteří hledali nějaký nový a pevnější řád, označují jako „neoklasicistní“.

Další informace o pojmu Neoklasicismus hledejte v níže uvedených zdrojích

Hledat videa s názvem Neoklasicismus na Youtube

Hledat frázi Neoklasicismus ve Wikizdrojích

Hledat termín Neoklasicismus ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat slovo Neoklasicismus na Google.cz

Vyhledat pojem Neoklasicismus ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít termín Neoklasicismus ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Neoklasicismus například ve ruském vyhledávači Yandex, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Nyní už nejspíš víte co to je Neoklasicismus? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Neoklasicismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Neoklasicismus, odpověď na dotaz co je to Neoklasicismus?. Víte např. kdo to je Opolčenec? Znáte a víte kdo je Predrag Bjelac? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte po pojmu Neoklasicismus i v jiných kategoriích (než kultura). Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na významy slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, popisy termínů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

V čem se skrývá lidská moudrost? Přeci v citátech slavných osobností. Vážně i nevážně míněné citáty o ženách i zdraví.