Co je to?
Odborný výraz, definice slova Neoklasicismus. Co znamená slovo Neoklasicismus z kategorie Kultura?

Co je Neoklasicismus?

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Neoklasicismus

Neoklasicismus nebo novoklasicismus je souhrnný název pro celou řadu estetických a uměleckých projevů a směřování, které byly v umění, hudbě i literatuře výrazné především na konci 19. a začátku 20. století. Základem neoklasicismu byla kázeň a řád, logika v myšlení i výrazu, zdůrazňován byl intelekt. V oblasti hudby bylo využíváno prvků hudby z předcházejících období, především baroka a klasicizmu.
V literatuře se autoři vraceli k antice, využití tehdejších témat, žánr a forem, pokud se vztahovaly k možnosti vyjádření pohledu na současný svět i společnost. Ve výtvarném umění šlo především o rozvíjení zásad klasicistních, což se projevilo především v architektuře. V malířství se neoklasicismus projevil o něco později, v druhé polovině 19. století a v první čtvrtině století 20. Neoklasicismus byl značně populární, byl reakcí na předcházející rychlejší střídání slohů. Nabízel dojem trvání na dlouhou dobu, solidnost a nadčasovost a díla nebyla pouze prostá a účelová.

Co je to Neoklasicismus? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Neoklasicismus. Co znamená slovo Neoklasicismus z kategorie Kultura?

Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Text byl vytvořen autorkami právě pro projekt Superia.cz

Tento text (Neoklasicismus) můžete sdílet s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Pojem Neoklasicismus patří do kategorie kultura

Klíčová slova: význam, slovník, slovo, lexikon, vysvětlení, terminologie, význam pojmu, co znamená, kultura, informace, kultura, heslo, definice, názvosloví, definice pojmu, odborné názvosloví, popis, formulace


Pojem Neoklasicismus je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Neoklasicismus? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Neoklasicismus či novoklasicismus je v architektuře a ve výtvarném umění třetí vlna klasicismu čili návratu ke klasické římské a řecké architektuře. Ve střední Evropě se objevuje od 60. let 19. století jako dekorativní sloh veřejných budov a pak i městských obytných domů a v rozvolněné podobě se vracel i během 20. století. Také v malířství a v hudbě se umělci, kteří hledali nějaký nový a pevnější řád, označují jako „neoklasicistní“.

Další informační zdroje o slovu Neoklasicismus

Vyhledat výraz Neoklasicismus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Neoklasicismus ve Wikimedia Commons

Hledat termín Neoklasicismus ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít Neoklasicismus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít termín Neoklasicismus na Google obrázcích

Najít termín Neoklasicismus na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Neoklasicismus například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, v metavyhledávači Info.com, ve fulltextu Yahoo.com nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Teď už znáte odpověď na otázku jaký je význam slova Neoklasicismus? resp. co se skrývá pod slovem Neoklasicismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Neoklasicismus, odpověď na dotaz co je to Neoklasicismus?. Víte např. kdo to je Erich Priebke? Znáte a víte kdo je Adriana Sobotová? Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Pojmy mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste hledat odborný výraz Neoklasicismus i v jiné sekci než je kategorie kultura. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie kultura, socha, neoklasicismus, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

V čem se skrývá lidská moudrost? Přeci v citátech slavných osobností. Vážně i nevážně míněné citáty o ženách i zdraví.