Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Fenylketonurie. Co znamená pojem Fenylketonurie z kategorie Nemoce?

Co to je Fenylketonurie? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Fenylketonurie?

Fenylketonurie, označovaná také jako PKU nemoc, je druh dědičné poruchy, která se nevyskytuje často. Jde o poruchu metabolizmu, kdy nastává nedostatek jaterního enzymu fenylalaninhydroxylázy. Tím dochází krvi a v tkáních k nahromadění aminokyseliny fenylalaninu. Tím se zpomaluje vývoj a poškozuje mozek. Jedinec může přijít o soběstačnost. Příčinou fenylketonurie je porucha genu, kterou mže postižený zdědit po obou rodičích. Oni sami tento typ poruchy mít nemusí. Podle množství fenylalaninu v krvi se určují tři stupně tohoto onemocnění.
Příznaky mohou být odhaleny již po narození při běžně prováděných testech. Někdy jsou zřetelné, jindy nemusí být skoro žádné. Typická je zapáchající moč, páchnoucí dech a také kůže. Vyskytují se také kožní problémy, třes, křeče, hyperaktivita, světlejší pokožka, oči i vlasy, protože tělo nemůže produkovat melanin. Fenylketonurii nelze vyléčit, ovšem u dětí lze průběh ovlivňovat dietou, dodržovanou po celý život. Dietu a doplňkovou léčbu potřebují i dospělí. Základem je omezené množství bílkovin, speciální potraviny, ovoce a zelenina. Vyloučeno musí být maso, uzeniny, ryby, vejce, pečivo, mléko a mléčné výrobky, čokoláda, ořechy a další potraviny.


Co je to Fenylketonurie? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Fenylketonurie. Co znamená pojem Fenylketonurie z kategorie Nemoce?

Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Fenylketonurie? Potom se o definici podělte s ostatními na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Heslo Fenylketonurie se nachází v kategorii nemoce

Klíčová slova: co znamená, definice pojmu, přesný výraz, význam slova, co to je, synonymum, co je to Fenylketonurie?, definice, Fenylketonurie, názvosloví, heslo, nemoce, popis, slovník, formulace, termín, význam pojmu, wiki


Pojem Fenylketonurie je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Fenylketonurie?

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Fenylketonurie (PKU) někdy nazývaná jako Føllingova nemoc je dědičné metabolické onemocnění spočívající v poruše přeměny aminokyseliny fenylalaninu na tyrosin, jenž u zdravých lidí katalyzuje jaterní enzym fenylalaninhydroxyláza (PAH). Právě mutaci genu kódujícího tento enzym má největší procento pacientů s fenylketonurií. V České republice populační frekvence výskytu fenylketonurie odpovídá 1: 9 000.
Léčba fenylketonurie spočívá především v dodržování striktní diety chudé na fenylalanin, a to především v dětském věku, kdy hrozí nenávratné poškození mozku a jeho funkce. Zároveň u těchto pacientů může daná dieta navodit deficienci některých esenciálních aminokyselin, minerálů či vitamínů, které je tak dobré nahrazovat vhodnými doplňky stravy.

Hledejte v dalších zdrojích

Najít výraz Fenylketonurie ve Wikizdrojích

Najít pojem Fenylketonurie ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít výraz Fenylketonurie ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít slovo Fenylketonurie ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Fenylketonurie ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Fenylketonurie ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Fenylketonurie například v Microsoft Bing, v Google překladači, ve fulltextu Google.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Nyní už nejspíš víte co to je Fenylketonurie? resp. co znamená slovo Fenylketonurie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Fenylketonurie, odpověď na dotaz co je to Fenylketonurie?. Víte např. kdo to je Trhan? Znáte a víte kdo je Konšel? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste hledání i v jiné sekci webu než v nemoce. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, zajímavosti, významy slov s názvem Co Je To?.

Ať jste chodec, cyklistika nebo automobilista, měl byste znát dopravní značky a jejich význam.