Co je Záškrt?
Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Záškrt
Záškrt je název závažného onemocnění, které způsobuje bakterie Corynebacterium diphtheriae. Ta se usazuje na sliznici hrdla a horních cest dýchacích. Tam pak produkuje toxin, který postihuje další orgány. K příznakům záškrtu patří v počátku infekce v dýchacích cestách, lehká horečka a bolest v krku. Další příznaky nemusí následovat. U závažnějších průběhů se mohou objevit pablány. Ty mohou být místní v hltanu nebo na mandlích, ale mohou postihnout celé dýchací cesty. V nejtěžších případech bude zduřelý krk, popřípadě léze na kůži, ze kterých vzniknou nehojící se vředy. Někteří infikovaní jedinci mohou záškrtem projít bez příznaků, ale jsou infekční pro jiné osoby.
Se záškrtem bývají spojené také komplikace, problémy se srdcem, značné poškození orgánů a neurologické problémy. I přes léčbu někteří pacienti umírají. Infekce záškrtu se šíří prostřednictvím kapének při kašli nebo kýchání. U lézí šíří onemocnění kontakt s lézemi a ranami nakažených. Neléčený záškrt je infekční až čtyři týdny, nositelé i déle. Záškrt ohrožuje hlavně ty osoby, které nebyly očkované a dostaly se do kontaktu s nakaženým. Prevencí je vakcína a očkování. Léčba probíhá pomocí antibiotik a antitoxinů.
Neručíme za přesnost informací. Možnost chyb vyhrazena. Text sepsali autoři a autorky pro projekt Superia.cz
V encyklopedii Wikipedia se o termínu Záškrt dozvíte následující
Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.
Záškrt (též difterie či mázdřivka) je bakteriální infekční onemocnění člověka vyvolané bakterií Corynebacterium diphtheriae, která svým toxinem způsobuje těžkou angínu. V Česku jde od zavedení povinného očkování v roce 1946 o raritní onemocnění. V málo proočkovaných populacích je úmrtnost u nakažených 5–10 %, u dětí do 5 let a u dospělých nad 40 let až 20 %.
Záškrt se v České republice stejně jako ve světě vyskytoval ve velkých epidemiích. Před rokem 1946 v Československu při epidemiích záškrtu onemocnělo okolo 0,3 % populace. V zemích s nedostatečnou proočkovaností umírá na záškrt 5–10 % nakažených a u dětí do 5 let nebo dospělých nad 40 let až 20 %. V Evropě jsou jednotlivé případy hlášeny každý rok.
Další informace o pojmu Záškrt hledejte v níže uvedených zdrojích
Zkusit najít termín Záškrt ve slovníku cizích slov od Seznam.cz
Zkusit najít výraz Záškrt ve vyhledávači Yahoo
Hledat videa s názvem Záškrt na Youtube
Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Záškrt ve Wikimedia Commons
Zkusit najít pojem Záškrt ve vyhledávači Yandex
Zkusit najít výraz Záškrt ve vyhledávači Qwant
Dál můžete zkusit hledat slovo Záškrt například v Google obrázcích, v Google překladači, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Microsoft Bing nebo v Lingea slovnících.
Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov
Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku co znamená slovo Záškrt? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Záškrt? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Záškrt, odpověď na dotaz co je to Záškrt?. Víte např. kdo to je Jiří Štěpnička? Znáte a víte kdo je Paul Walker? Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než nemoce). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA.
Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.
Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího popisy termínů, přesné vysvětlení slov, významy slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.
Být, bydlit, obyvatel ... Vzpomenete si ještě na všechna vyjmenovaná slova po B?