Co je to?
Výraz, termín, definice slova Atlas. Co znamená odborný pojem Atlas z kategorie Věda?

Co je Atlas? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Atlas?

Atlas je označení pro sbírku map různého charakteru. Tyto mapy zobrazují zemi nebo její určité oblasti. Mapy soustředěné v atlase jsou zaměřeny na rysy z hlediska zeměpisu, topografii krajiny a vyznačení politických hranic. V určité oblasti jsou zobrazeny také sociální, klimatické, ekonomické a náboženské statistiky. Mapy, které tvoří atlasy, se obvykle vážou jako knihy. Klasické referenční atlasy mají tvrdou vazbu. Některé druhy atlasů slouží jako průvodce, ty pak mají měkkou obálku. Atlasy existují i v multimediální podobě a mohou být používány jak v osobních počítačích, tak v mobilních telefonech.
Název atlas pochází z legendy o obru Atlasovi, který za trest musel držet na ramenou nebesa. Nejstarší tištěný atlas pochází z 15. století, ovšem atlasy jsou známé i z antických dob. Atlasy mohou být různých druhů. Mohou se dělit podle obsahu např. na topografické, geografické apod., dále podle zobrazeného území na atlasy planet, národní atlasy, atlasy světa nebo kontinentů. Další dělení je podle formátu nebo výsledné podoby nebo podle zobrazeného období – např. dějepisné.


Co je to Atlas? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Atlas. Co znamená odborný pojem Atlas z kategorie Věda?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Atlas? Pak se o ní podělte s blízkými na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Termín Atlas je v kategorii věda

Klíčová slova: názvosloví, definice, věda, co je to Atlas?, definice pojmu, odborné názvosloví, terminologie, wiki, co to je, věda, přesný výraz, slovník, popis, význam, synonymum, pojem, vysvětlení, význam pojmu


Pojem Atlas je v kategorii věda, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Najít slovo Atlas ve vyhledávači Qwant

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Atlas ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat slovo Atlas ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Atlas na Youtube

Zkusit najít výraz Atlas ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít výraz Atlas ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Atlas například v Microsoft Bing, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Právě jste zjistili co znamená Atlas? resp. co vlastně znamená slovo Atlas? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Atlas, odpověď na dotaz co je to Atlas?. Víte např. kdo to je Josef Melen? Znáte a víte kdo je Iluminátor? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Zkuste najít odborný termín i v jiné sekci než v věda. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, významy slov, slovníková hesla, zajímavosti, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.