Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Futurismus. Co znamená pojem Futurismus z kategorie Literatura?

Co je Futurismus? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Futurismus

Futurismus je pojmenování jednoho z průkopnických směrů, který se nevymezil pouze v literatuře, ale i v dalších druzích umění. Jeho hlavním znakem je záporný postoj ke všem platným hodnotám jak uměleckým, tak obecně kulturním. Futurismus neuznává tradice, zaměřuje se na ztvárnění moderní čas s ruchem a spěchem, který se právě futuristům líbí. Z tohoto důvodu patří k nejčastěji ztvárňovaným námětům technika a její vymoženosti. I futuristická díla vznikala velmi rychle, proto se vyznačují zkratkovitostí a rytmus básní se velmi často mění.
Futurismus usiloval o změnu, očištění světa od starých překonaných věcí, a proto schvaloval války. Proto může být považován za nacionální. Velké obliby se tento směr dočkal v Rusku a také v Itálii. Ovlivnil také řadu dalších směrů, jako například konstruktivismus, částečně také surrealismus a jiné. Futuristický manifest vybal italský básník Marinetti v roce 1909 a jako hlavní body zde uvedl rychlost, krásu neklidu a poezii odvahy a revolty. Literaturu pak následovalo výtvarné umění a architektura. V literatuře vznikla teorie osvobozených slov, tedy slov či hlásek vytržených z kontextu a jejich skládání bez ohledu na logiku a syntaktická pravidla. Jako futuristy je možno označit i ruského spisovatele Vladimíra Majakovského nebo českého Stanislava Kostku Neumanna.


Co je to Futurismus? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Futurismus. Co znamená pojem Futurismus z kategorie Literatura?

Snažili jsme se kontrolovat a ověřovat texty a informace. Přesto se mohlo stát, že je zde nepřesný údaj nebo chyba. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Futurismus? Potom se o definici podělte s kolegy na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Heslo Futurismus se nachází v kategorii literatura

Klíčová slova: odborné názvosloví, co to je, co znamená, slovník, termín, přesný výraz, definice pojmu, literatura, význam pojmu, názvosloví, informace, co je to Futurismus?, Futurismus, odborný výraz, vysvětlení, popis, literatura, pojem


Pojem Futurismus je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Futurismus?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Futurismus je avantgardní (průkopnický, objevný) umělecký směr. Pro tento směr je charakteristické odmítání všech dosavadních kulturních a uměleckých hodnot. Tím se futurismus stal hnutím odmítajícím jakoukoli tradici. Jejich cílem je ukázat moderní uspěchanou a rušnou dobu, kterou hledali, ale která se jim líbila. Častým námětem byla technika. Z toho vyplynula jejich snaha o rychlost, které dosahovali jednak zkratkovitostí a jednak proměnlivostí básnického rytmu.
Futurismus byl velice nacionální, schvaloval válku, kterou považoval za jediný možný způsob, jak očistit svět od jeho nešvarů (tj. všeho starého).
Tento směr byl populární především v Itálii a Rusku. Futurismus měl velký vliv na konstruktivismus a imažinismus, méně patrný je jeho vliv i na surrealismus a celou řadu dalších uměleckých směrů.

Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit najít slovo Futurismus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít pojem Futurismus ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Futurismus na Youtube

Hledat výraz Futurismus ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Futurismus ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Futurismus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Futurismus například v Microsoft Bing, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikislovníku nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Nyní už nejspíš víte co to je Futurismus? resp. jaká je definice slova Futurismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Futurismus, odpověď na dotaz co je to Futurismus?. Víte např. kdo to je Islámista? Znáte a víte kdo je Nýmand? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto termín Futurismus hledat i v jiných kategoriích (než literatura). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.