Co je to?
Definice výrazu, termínu Úplněk. Co znamená odborný pojem Úplněk z kategorie Věda?

Co je to Úplněk? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Úplněk?

Úplněk je název měsíční fáze, při které Slunce osvětluje polokouli přivrácenou k zemi. Úplněk nastává v době, kdy je nový měsíc starý necelých 15 dní. Ze Země je úplněk vidět jako plně osvícené bílé, žluté nebo oranžové kolo.
V době úplňku lze také pozorovat zatmění Měsíce, nelze však sledovat hvězdy a jiné objekty, protože světlo, které Měsíc odráží, je příliš silné. Obloha a krajina je také výrazně ozářena, proto je úplňku přisuzována magická moc.


Co je to Úplněk? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Úplněk. Co znamená odborný pojem Úplněk z kategorie Věda?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Úplněk doporučujeme sdílet s kolegy na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Úplněk se nachází v sekci Věda

Klíčová slova: přesný výraz, pojem, termín, co to je, vysvětlení, definice pojmu, formulace, Úplněk, synonymum, popis, slovník, Věda, názvosloví, význam, odborné názvosloví, heslo, přesný význam, wiki


Pojem Úplněk je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Úplněk píše následující

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Úplněk je jedna z fází Měsíce, kdy je Sluncem osvětlená celá polokoule přivrácená k Zemi. Jeho opakem je nov.
Úplněk je považován za nejmagičtější fázi měsíce. Vlkodlaci se obvykle právě o úplňku mění do zvířecí podoby. Magické rituály je často nutné provést právě za úplňku. O úplňku je prý víc sebevražd a zranění – ovšem statisticky to prokázáno nebylo.

Měsíc v úplňku

Měsíc v úplňku. Ilustrační fotografie. Autor: Myriam Zilles, zdroj: Pixabay
Měsíc v úplňku. Ilustrační fotografie. Autor: Myriam Zilles, zdroj: Pixabay


Hledejte v dalších zdrojích

Najít pojem Úplněk ve vyhledávači Yandex

Vyhledat termín Úplněk na Google.cz

Najít výraz Úplněk ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat heslo Úplněk ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem Úplněk ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít slovo Úplněk ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Úplněk například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve Wikizdrojích nebo v Lingea slovnících.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Úplněk? resp. co je to Úplněk? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Úplněk, odpověď na dotaz co je to Úplněk?. Víte např. kdo to je Závozník? Znáte a víte kdo je Nástrojař? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto termín Úplněk hledat i v jiných kategoriích (než Věda) K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, zajímavosti, významy slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?