Co je to?
Definice výrazu, termínu Kalafuna. Co znamená odborný pojem Kalafuna z kategorie Technika?

Co je to Kalafuna? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Kalafuna?

Kalafuna je druh látky, která je vyráběna z pryskyřice jehličnatých stromů, hlavně borovic, popřípadě smrků nebo jedlí. Pryskyřice při výrobě prochází destilací, při které se odděluje terpentýnový olej a ze zbytků se pak odpaří voda. Dále se pak upravuje podle způsobů, jakými bude využívána. Její využití je široké, uplatňuje se v oblasti výroby barev a laků, v hudebním průmyslu, při pájení, impregnování dřeva či zpracování pryží. Běžně se využívá také při zabijačkách. Kalafunu lze nalézt i v kosmetickém průmyslu a lékařství, běžně s ní pracují například zubaři. Obsahuje pryskyřičné kyseliny a menší množství rezinolů a rezenů.
Kalafuna je beztvará, leskem připomíná sklo, je křehká a žlutohnědě zbarvená. Bod tání se pohybuje od 80 do 110 stupňů. K jejímu rozpouštění se využívají rozpouštědla jako například terpentýnová silice, líh a podobně. Často se využívá jako přísada při výrobě laků, kdy usnadňuje vytavení pryskyřic a odstraňuje zákal. Kalafuna může být pevná, drcená, ve formě roztoku nebo gelu.


Co je to Kalafuna? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Kalafuna. Co znamená odborný pojem Kalafuna z kategorie Technika?

Neručíme za pravdivost a aktuálnost informací zde uvedených. Text napsán pro Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Kalafuna s dalšími lidmi na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Pojem Kalafuna je v kategorii technika

Klíčová slova: co je to Kalafuna?, technika, význam slova, slovník, terminus technicus, wiki, přesný výraz, formulace, lexikon, definice pojmu, Kalafuna, co to je, pojem, co znamená, odborný výraz, vysvětlení, slovo, informace


Pojem Kalafuna je v kategorii technika, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Kalafuna?

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Kalafuna je destilační zbytek z pryskyřice borovic nebo získávaný při výrobě buničiny. Název je odvozen od starořeckého ionského města Kolofónu, které proslulo spolu s Chiem především vývozem pryskyřice.
Chemicky jde o směs slabých organických kyselin. Při pokojové teplotě je nerozpustná ve vodě, s vysokým izolačním odporem a netečná vůči kovům. Taje mezi 60–80 °C, plně tekutá při 120 °C. V horkém stavu reaguje jako silná kyselina. Má schopnost rozrušit tenké vrstvy oxidů při teplotách 200 °C za 1–2 s. Reakční schopnost kalafuny neodpovídá moderním požadavkům, proto se přidávají aktivátory a další přísady, které zvětšují čisticí schopnost a zvyšují teplotní odolnost. Rozpustná v lihu.

Pro více informací o heslu Kalafuna zkuste navštívit tyto odkazy

Najít heslo Kalafuna ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kalafuna ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat slovo Kalafuna ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem Kalafuna ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít výraz Kalafuna ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kalafuna ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Kalafuna například ve Wikislovníku, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikizdrojích, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Právě nyní již víte jaký je význam slova Kalafuna? resp. co znamená výraz Kalafuna? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kalafuna, odpověď na dotaz co je to Kalafuna?. Víte např. kdo to je Buzna? Znáte a víte kdo je Tchán? Ke každému pojmu může existovat vícero definic podle různých oborů. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než technika). U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla, významy slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Máte-li chvilku času, podívejte se prosím na partnerskou stránku plnou obrázků vhodných na plochu počítače. Jsou zde stovky tapet v desítkách kategorií. Vybere si proto určitě každý.