Co je to?
Odborný výraz, definice slova Koronavirus. Co znamená pojem Koronavirus z kategorie Nemoce?

Co je to Koronavirus? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Koronavirus

Koronavirus je označení pro typ virů, které způsobují různě závažná onemocnění u lidí i u zvířat. Velmi často došlo k přenosu viru právě ze zvířat na člověka. Kromě běžných nemocí, tedy nachlazení, vyvolávají koronaviry i choroby mnohem vážnější, konkrétně známé pod označeními SARS a MERS. Na konci roku 2019 se v čínském městě Wu - Chanu objevil nový typ koronaviru způsobující respirační onemocnění s rizikem dýchacích obtíží a vzniku zápalu plic. Tento typ viru dostal označení SARS-CoV-2 (Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2), onemocnění bylo nazváno COVID-19. Z prvního ohniska v Číně se nemoc během dvou měsíců rošířila prakticky po celém světě a nových případů nadále přibývá navzdory snahám vlád a zdravotnictví zasažených států. Onemocnění se projevuje horečkou, únavou, bolestí svalů a suchým kašlem. Někdy jsou příznaky velmi mírné, u starších osob s onemocněním srdce, s vysokým tlakem a chronickými nemocemi hrozí komplikace. Na ty umírá ve vyšší věkové kategorii více lidí než na chřipku, s níž je nový koronavirus často srovnáván. Nová nemoc je záludná zvláště kvůli velmi dlouhé inkubační době (až dva týdny), kdy nakažený jedinec nemá příznaky nemoci, ale už je jejím šiřitelem. Proto bývá v odůvodněných případech nařizována dvoutýdenní karanténa. Prevencí je důkladné mytí rukou, vyhýbání se nemocným lidem a davům a používání respirátorů kategorie FFP3. Běžné roušky jsou jako ochrana proti nákaze neúčinné.


Odborný výraz, definice slova Koronavirus. Co znamená pojem Koronavirus z kategorie Nemoce?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Sepsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte uvedený text s přáteli a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Koronavirus je v kategorii Nemoce

Klíčová slova: význam pojmu, formulace, co znamená, Nemoce, přesný výraz, informace, význam, pojem, popis, lexikon, odborný výraz, definice pojmu, definice, terminologie, odborné názvosloví, terminus technicus, slovo, přesný význam


Pojem Koronavirus je v kategorii Nemoce, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Koronavirus?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Koronavirus (Coronavirus) bylo do roku 2009 označení rodu virů, od roku 2009 společné označení (nikoli taxonomické jméno) pro čtyři rody virů obsažených v podčeledi Orthocoronavirinae: Alphacoronavirus, Betacoronavirus, Gammacoronavirus a Deltacoronavirus. Šíří se buď vzduchem, kontaminovanými předměty nebo oro-fekálním přenosem a způsobují závažnější i méně závažná onemocnění zvířat a lidí. Jejich typickou vlastností je široké spektrum hostitelů a časté případy mezidruhového přenosu.
U člověka vyvolávají některé druhy viru běžná onemocnění (nachlazení), ale i závažnější virózy. V roce 2002 byl nově objevený Betacoronavirus, nazvaný SARS-CoV (v roce 2020 klasifikován jako jedna z forem druhu Severe acute respiratory syndrome-related coronavirus), zjištěn jako původce nemoci SARS. V roce 2012 byl objeven nový druh betakoronaviru, nazvaný MERS-CoV (The Middle East respiratory syndrome coronavirus), který způsobuje obdobně závažné onemocnění MERS. Na přelomu let 2019 a 2020 se objevila epidemie respirační choroby covid-19 v čínském městě Wu-chan a v jeho okolí. Původcem je nový typ betakoronaviru – SARS-CoV-2, patřící do stejného druhu jako SARS-CoV.

Více informací o pojmu Koronavirus lze najít v následujících zdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Koronavirus ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Koronavirus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat pojem Koronavirus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat heslo Koronavirus ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít termín Koronavirus ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Koronavirus ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Koronavirus například ve fulltextu Google.cz, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaká je definice slova Koronavirus? resp. co přesně znamená slovo Koronavirus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Koronavirus, odpověď na dotaz co je to Koronavirus?. Víte např. kdo to je Skeptik? Znáte a víte kdo je Jan Farský? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci Nemoce U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na zajímavosti, definice odborných pojmů, popisy termínů, významy slov, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.