Co je to?
Výraz, termín, definice slova Koronavirus. Co znamená odborný pojem Koronavirus z kategorie Nemoce?

Co je to Koronavirus? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Koronavirus

Koronavirus je označení pro typ virů, které způsobují různě závažná onemocnění u lidí i u zvířat. Velmi často došlo k přenosu viru právě ze zvířat na člověka. Kromě běžných nemocí, tedy nachlazení, vyvolávají koronaviry i choroby mnohem vážnější, konkrétně známé pod označeními SARS a MERS. Na konci roku 2019 se v čínském městě Wu - Chanu objevil nový typ koronaviru způsobující respirační onemocnění s rizikem dýchacích obtíží a vzniku zápalu plic. Tento typ viru dostal označení SARS-CoV-2 (Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2), onemocnění bylo nazváno COVID-19. Z prvního ohniska v Číně se nemoc během dvou měsíců rošířila prakticky po celém světě a nových případů nadále přibývá navzdory snahám vlád a zdravotnictví zasažených států. Onemocnění se projevuje horečkou, únavou, bolestí svalů a suchým kašlem. Někdy jsou příznaky velmi mírné, u starších osob s onemocněním srdce, s vysokým tlakem a chronickými nemocemi hrozí komplikace. Na ty umírá ve vyšší věkové kategorii více lidí než na chřipku, s níž je nový koronavirus často srovnáván. Nová nemoc je záludná zvláště kvůli velmi dlouhé inkubační době (až dva týdny), kdy nakažený jedinec nemá příznaky nemoci, ale už je jejím šiřitelem. Proto bývá v odůvodněných případech nařizována dvoutýdenní karanténa. Prevencí je důkladné mytí rukou, vyhýbání se nemocným lidem a davům a používání respirátorů kategorie FFP3. Běžné roušky jsou jako ochrana proti nákaze neúčinné.


Co je to Koronavirus? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Koronavirus. Co znamená odborný pojem Koronavirus z kategorie Nemoce?

Veškeré texty jsou bez záruky. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Koronavirus s přáteli na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Výraz Koronavirus je v kategorii nemoce

Klíčová slova: informace, význam pojmu, lexikon, wiki, definice, terminologie, formulace, terminus technicus, termín, vysvětlení, slovo, přesný význam, přesný výraz, nemoce, co je to Koronavirus?, co to je, názvosloví, popis


Pojem Koronavirus je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Koronavirus?

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Koronavirus (Coronavirus) bylo do roku 2009 označení rodu virů, od roku 2009 společné označení (nikoli taxonomické jméno) pro čtyři rody virů obsažených v podčeledi Orthocoronavirinae: Alphacoronavirus, Betacoronavirus, Gammacoronavirus a Deltacoronavirus. Šíří se buď vzduchem, kontaminovanými předměty nebo oro-fekálním přenosem a způsobují závažnější i méně závažná onemocnění zvířat a lidí. Jejich typickou vlastností je široké spektrum hostitelů a časté případy mezidruhového přenosu.
U člověka vyvolávají některé druhy viru běžná onemocnění (nachlazení), ale i závažnější virózy. V roce 2002 byl nově objevený Betacoronavirus, nazvaný SARS-CoV (v roce 2020 klasifikován jako jedna z forem druhu Severe acute respiratory syndrome-related coronavirus), zjištěn jako původce nemoci SARS. V roce 2012 byl objeven nový druh betakoronaviru, nazvaný MERS-CoV (The Middle East respiratory syndrome coronavirus), který způsobuje obdobně závažné onemocnění MERS. Na přelomu let 2019 a 2020 se objevila epidemie respirační choroby covid-19 v čínském městě Wu-chan a v jeho okolí. Původcem je nový typ betakoronaviru – SARS-CoV-2, patřící do stejného druhu jako SARS-CoV.

Linky na jiné informační zdroje

Vyhledat pojem Koronavirus ve Wikislovníku

Vyhledat výraz Koronavirus ve Wikizdrojích

Zkusit najít termín Koronavirus ve fulltextu Seznam.cz

Hledat termín Koronavirus ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Koronavirus na Youtube

Najít slovo Koronavirus na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Koronavirus například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Koronavirus? resp. co je to Koronavirus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Koronavirus, odpověď na dotaz co je to Koronavirus?. Víte např. kdo to je Náfuka? Znáte a víte kdo je Horymír? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů podle různých oborů. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než nemoce. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na definice odborných pojmů, zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, významy slov s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.