Co je to?
Výraz, termín, definice slova Koronavirus. Co znamená odborný pojem Koronavirus z kategorie Nemoce?

Co je to Koronavirus? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Koronavirus?

Koronavirus je označení pro typ virů, které způsobují různě závažná onemocnění u lidí i u zvířat. Velmi často došlo k přenosu viru právě ze zvířat na člověka. Kromě běžných nemocí, tedy nachlazení, vyvolávají koronaviry i choroby mnohem vážnější, konkrétně známé pod označeními SARS a MERS. Na konci roku 2019 se v čínském městě Wu - Chanu objevil nový typ koronaviru způsobující respirační onemocnění s rizikem dýchacích obtíží a vzniku zápalu plic. Tento typ viru dostal označení SARS-CoV-2 (Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2), onemocnění bylo nazváno COVID-19. Z prvního ohniska v Číně se nemoc během dvou měsíců rošířila prakticky po celém světě a nových případů nadále přibývá navzdory snahám vlád a zdravotnictví zasažených států. Onemocnění se projevuje horečkou, únavou, bolestí svalů a suchým kašlem. Někdy jsou příznaky velmi mírné, u starších osob s onemocněním srdce, s vysokým tlakem a chronickými nemocemi hrozí komplikace. Na ty umírá ve vyšší věkové kategorii více lidí než na chřipku, s níž je nový koronavirus často srovnáván. Nová nemoc je záludná zvláště kvůli velmi dlouhé inkubační době (až dva týdny), kdy nakažený jedinec nemá příznaky nemoci, ale už je jejím šiřitelem. Proto bývá v odůvodněných případech nařizována dvoutýdenní karanténa. Prevencí je důkladné mytí rukou, vyhýbání se nemocným lidem a davům a používání respirátorů kategorie FFP3. Běžné roušky jsou jako ochrana proti nákaze neúčinné.


Co je to Koronavirus? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Koronavirus. Co znamená odborný pojem Koronavirus z kategorie Nemoce?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na těchto webových stránkách. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s partnery, kolegy a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Výraz Koronavirus se nachází v kategorii nemoce

Klíčová slova: odborné názvosloví, slovník, synonymum, nemoce, názvosloví, přesný význam, definice pojmu, slovo, odborný výraz, přesný výraz, význam pojmu, co znamená, význam, termín, informace, lexikon, formulace, popis


Pojem Koronavirus je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Koronavirus dozvíte následující

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Koronavirus (Coronavirus) bylo do roku 2009 označení rodu virů, od roku 2009 společné označení (nikoli taxonomické jméno) pro čtyři rody virů obsažených v podčeledi Orthocoronavirinae: Alphacoronavirus, Betacoronavirus, Gammacoronavirus a Deltacoronavirus. Šíří se buď vzduchem, kontaminovanými předměty nebo oro-fekálním přenosem a způsobují závažnější i méně závažná onemocnění zvířat a lidí. Jejich typickou vlastností je široké spektrum hostitelů a časté případy mezidruhového přenosu.
U člověka vyvolávají některé druhy viru běžná onemocnění (nachlazení), ale i závažnější virózy. V roce 2002 byl nově objevený Betacoronavirus, nazvaný SARS-CoV (v roce 2020 klasifikován jako jedna z forem druhu Severe acute respiratory syndrome-related coronavirus), zjištěn jako původce nemoci SARS. V roce 2012 byl objeven nový druh betakoronaviru, nazvaný MERS-CoV (The Middle East respiratory syndrome coronavirus), který způsobuje obdobně závažné onemocnění MERS. Na přelomu let 2019 a 2020 se objevila epidemie respirační choroby covid-19 v čínském městě Wu-chan a v jeho okolí. Původcem je nový typ betakoronaviru – SARS-CoV-2, patřící do stejného druhu jako SARS-CoV.

Jiné zdroje informací o pojmu Koronavirus

Hledat výraz Koronavirus na Google.cz

Hledat slovo Koronavirus ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Koronavirus ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Koronavirus ve Wikimedia Commons

Hledat heslo Koronavirus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít pojem Koronavirus ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Koronavirus například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, ve vyhledávači Seznam.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Nyní již víte co znamená slovo Koronavirus? resp. co označuje slovo Koronavirus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Koronavirus, odpověď na dotaz co je to Koronavirus?. Víte např. kdo to je Pablb? Znáte a víte kdo je Casanova? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než nemoce). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla, významy slov, popisy termínů, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.