Co je to?
Odborný výraz, definice slova Koronavirus. Co znamená pojem Koronavirus z kategorie Nemoce?

Co je to Koronavirus? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Koronavirus

Koronavirus je označení pro typ virů, které způsobují různě závažná onemocnění u lidí i u zvířat. Velmi často došlo k přenosu viru právě ze zvířat na člověka. Kromě běžných nemocí, tedy nachlazení, vyvolávají koronaviry i choroby mnohem vážnější, konkrétně známé pod označeními SARS a MERS. Na konci roku 2019 se v čínském městě Wu - Chanu objevil nový typ koronaviru způsobující respirační onemocnění s rizikem dýchacích obtíží a vzniku zápalu plic. Tento typ viru dostal označení SARS-CoV-2 (Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2), onemocnění bylo nazváno COVID-19. Z prvního ohniska v Číně se nemoc během dvou měsíců rošířila prakticky po celém světě a nových případů nadále přibývá navzdory snahám vlád a zdravotnictví zasažených států. Onemocnění se projevuje horečkou, únavou, bolestí svalů a suchým kašlem. Někdy jsou příznaky velmi mírné, u starších osob s onemocněním srdce, s vysokým tlakem a chronickými nemocemi hrozí komplikace. Na ty umírá ve vyšší věkové kategorii více lidí než na chřipku, s níž je nový koronavirus často srovnáván. Nová nemoc je záludná zvláště kvůli velmi dlouhé inkubační době (až dva týdny), kdy nakažený jedinec nemá příznaky nemoci, ale už je jejím šiřitelem. Proto bývá v odůvodněných případech nařizována dvoutýdenní karanténa. Prevencí je důkladné mytí rukou, vyhýbání se nemocným lidem a davům a používání respirátorů kategorie FFP3. Běžné roušky jsou jako ochrana proti nákaze neúčinné.


Odborný výraz, definice slova Koronavirus. Co znamená pojem Koronavirus z kategorie Nemoce?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Text napsán pro Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Koronavirus můžete samozřejmě sdílet s přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Koronavirus je v sekci Nemoce

Klíčová slova: synonymum, názvosloví, informace, popis, slovo, definice, lexikon, vysvětlení, formulace, wiki, význam pojmu, termín, odborné názvosloví, co je to Koronavirus?, přesný význam, Koronavirus, slovník, definice pojmu


Pojem Koronavirus je v kategorii Nemoce, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Koronavirus?

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Koronavirus (Coronavirus) bylo do roku 2009 označení rodu virů, od roku 2009 společné označení (nikoli taxonomické jméno) pro čtyři rody virů obsažených v podčeledi Orthocoronavirinae: Alphacoronavirus, Betacoronavirus, Gammacoronavirus a Deltacoronavirus. Šíří se buď vzduchem, kontaminovanými předměty nebo oro-fekálním přenosem a způsobují závažnější i méně závažná onemocnění zvířat a lidí. Jejich typickou vlastností je široké spektrum hostitelů a časté případy mezidruhového přenosu.
U člověka vyvolávají některé druhy viru běžná onemocnění (nachlazení), ale i závažnější virózy. V roce 2002 byl nově objevený Betacoronavirus, nazvaný SARS-CoV (v roce 2020 klasifikován jako jedna z forem druhu Severe acute respiratory syndrome-related coronavirus), zjištěn jako původce nemoci SARS. V roce 2012 byl objeven nový druh betakoronaviru, nazvaný MERS-CoV (The Middle East respiratory syndrome coronavirus), který způsobuje obdobně závažné onemocnění MERS. Na přelomu let 2019 a 2020 se objevila epidemie respirační choroby covid-19 v čínském městě Wu-chan a v jeho okolí. Původcem je nový typ betakoronaviru – SARS-CoV-2, patřící do stejného druhu jako SARS-CoV.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Zkusit najít pojem Koronavirus na Google.cz

Vyhledat termín Koronavirus ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Koronavirus na Youtube

Vyhledat výraz Koronavirus ve vyhledávači Qwant

Najít pojem Koronavirus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat slovo Koronavirus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Koronavirus například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, ve Wikislovníku, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Koronavirus? resp. co se přesně ukrývá za slovem Koronavirus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Koronavirus, odpověď na dotaz co je to Koronavirus?. Víte např. kdo to je Radek Faksa? Znáte a víte kdo je Násilník? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů podle toho o jaký obor se jedná. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je Nemoce. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího zajímavosti, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, významy slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.