Co je to?
Odborný výraz, definice slova Koronavirus. Co znamená slovo Koronavirus z kategorie Nemoce?

Co je Koronavirus?

Co znamená pojem, definice termínu Koronavirus?

Koronavirus je označení pro typ virů, které způsobují různě závažná onemocnění u lidí i u zvířat. Velmi často došlo k přenosu viru právě ze zvířat na člověka. Kromě běžných nemocí, tedy nachlazení, vyvolávají koronaviry i choroby mnohem vážnější, konkrétně známé pod označeními SARS a MERS. Na konci roku 2019 se v čínském městě Wu - Chanu objevil nový typ koronaviru způsobující respirační onemocnění s rizikem dýchacích obtíží a vzniku zápalu plic. Tento typ viru dostal označení SARS-CoV-2 (Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2), onemocnění bylo nazváno COVID-19. Z prvního ohniska v Číně se nemoc během dvou měsíců rošířila prakticky po celém světě a nových případů nadále přibývá navzdory snahám vlád a zdravotnictví zasažených států. Onemocnění se projevuje horečkou, únavou, bolestí svalů a suchým kašlem. Někdy jsou příznaky velmi mírné, u starších osob s onemocněním srdce, s vysokým tlakem a chronickými nemocemi hrozí komplikace. Na ty umírá ve vyšší věkové kategorii více lidí než na chřipku, s níž je nový koronavirus často srovnáván. Nová nemoc je záludná zvláště kvůli velmi dlouhé inkubační době (až dva týdny), kdy nakažený jedinec nemá příznaky nemoci, ale už je jejím šiřitelem. Proto bývá v odůvodněných případech nařizována dvoutýdenní karanténa. Prevencí je důkladné mytí rukou, vyhýbání se nemocným lidem a davům a používání respirátorů kategorie FFP3. Běžné roušky jsou jako ochrana proti nákaze neúčinné.


Co je to Koronavirus? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Koronavirus. Co znamená slovo Koronavirus z kategorie Nemoce?

Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s vašimi sledujícími na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Pojem Koronavirus patří do kategorie nemoce

Klíčová slova: názvosloví, heslo, slovník, nemoce, synonymum, terminologie, Koronavirus, význam slova, popis, termín, odborný výraz, formulace, odborné názvosloví, co je to Koronavirus?, co to je, informace, vysvětlení, definice pojmu


Pojem Koronavirus je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Koronavirus? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Koronavirus (Coronavirus) bylo do roku 2009 označení rodu virů, od roku 2009 společné označení (nikoli taxonomické jméno) pro čtyři rody virů obsažených v podčeledi Orthocoronavirinae: Alphacoronavirus, Betacoronavirus, Gammacoronavirus a Deltacoronavirus. Šíří se buď vzduchem, kontaminovanými předměty nebo oro-fekálním přenosem a způsobují závažnější i méně závažná onemocnění zvířat a lidí. Jejich typickou vlastností je široké spektrum hostitelů a časté případy mezidruhového přenosu.
U člověka vyvolávají některé druhy viru běžná onemocnění (nachlazení), ale i závažnější virózy. V roce 2002 byl nově objevený Betacoronavirus, nazvaný SARS-CoV (v roce 2020 klasifikován jako jedna z forem druhu Severe acute respiratory syndrome-related coronavirus), zjištěn jako původce nemoci SARS. V roce 2012 byl objeven nový druh betakoronaviru, nazvaný MERS-CoV (The Middle East respiratory syndrome coronavirus), který způsobuje obdobně závažné onemocnění MERS. Na přelomu let 2019 a 2020 se objevila epidemie respirační choroby covid-19 v čínském městě Wu-chan a v jeho okolí. Původcem je nový typ betakoronaviru – SARS-CoV-2, patřící do stejného druhu jako SARS-CoV.

Hledejte pojem Koronavirus v následujících vyhledávačích

Najít termín Koronavirus na Google.cz

Hledat videa s názvem Koronavirus na Youtube

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Koronavirus ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít heslo Koronavirus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat výraz Koronavirus ve Wikizdrojích

Vyhledat heslo Koronavirus ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Koronavirus například v Google obrázcích, v projektu slovnik.cz, ve Wikislovníku, ve fulltextu Yahoo.com nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku co je to Koronavirus? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Koronavirus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Koronavirus, odpověď na dotaz co je to Koronavirus?. Víte např. kdo to je Claude Bernard? Znáte a víte kdo je Anife Vyskočilová? Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. podle různých oborů. Zkuste hledat odborný výraz Koronavirus i v jiné sekci než je kategorie nemoce. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na zajímavosti, definice odborných pojmů, popisy termínů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.