Co je to?
Výraz, termín, definice slova Babka. Co znamená odborný pojem Babka z kategorie Nástroje?

Co je to Babka? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Babka?

Babka je původně pomocné kovadlo. Sloužilo kovářům, když potřebovali pro osazení výrobků užší dráhu, než měla kovadlina. Tato babka měla kónický hranol a byla osazena do otvoru v kovadlině. Její vrchní část se podobala rovnostrannému hranolu. Babka se vyrábí z oceli, pracovní plocha se leští a kalí. První babky se používaly již v době železné a od té doby se používají stále. Nejčastěji se používá jako malá kovadlinka, která se používá k naklepání ostří srpu nebo kosy před sečením. Naklepává se kladívkem. Na spodní straně je opatřena bodcem, který slouží k upevnění, nejčastěji v kusu dřeva nebo přímo v sedátku, používaném při naklepávání.
Babka může být široká nebo úzká. U široké babky se používá úzké kladívko, u babky úzké kladívko se širší plochou. U úzkých babek je nutná úprava vzhledem k tomu, je-li uživatel pravák nebo levák, a také se musí přebrušovat, když se na ní vytváří ploška. Babka se širší plochou se opravovat nemusí, má univerzální využití a příliš se neopotřebovává.


Co je to Babka? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Babka. Co znamená odborný pojem Babka z kategorie Nástroje?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Text vytvořen pro server Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s kamarády na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Výraz Babka patří do sekce nástroje

Klíčová slova: termín, co je to Babka?, přesný význam, definice pojmu, pojem, přesný výraz, popis, terminus technicus, odborné názvosloví, informace, význam slova, lexikon, heslo, vysvětlení, odborný výraz, význam pojmu, význam, formulace


Pojem Babka je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co označuje termín Babka? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Babka je ocelová podložka (v podstatě miniaturní kovadlina) sloužící k naklepání ostří kosy před samotným sečením pomocí kladívka. Na spodní straně tohoto nástroje je bodec, kterým je babka upevněna např. v dřevěném špalku. Ten může být součástí sedátka tzv. „kozlíku“ a v něm zachycena tak, aby co nejvíce usnadnila práci při naklepávání. Babka je buď široká (plochá), u které se používá kladívko s úzkou hranou (nosem) nebo úzká (ostrá), u které se používá kladívko s širokou plochou. Úzká babka se musí občas přebrousit, aby se na ni nevytvářela ploška. Úzkou babku si musí každý ustavit na kozlíku podle svojí fyziognomie (levák – pravák). Plochá babka je univerzální. Plochá babka má také tu výhodu, že její opotřebení je minimální a prakticky se nemusí nijak opravovat.

Odkazy na jiné weby

Hledat pojem Babka na Google.cz

Hledat výraz Babka ve vyhledávači Yandex

Najít výraz Babka ve Wikizdrojích

Hledat termín Babka ve Wikislovníku

Hledat heslo Babka ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Babka ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Babka například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Lingea slovnících, ve videích na Youtube, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Babka? resp. co je to Babka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Babka, odpověď na dotaz co je to Babka?. Víte např. kdo to je Sexuální asistentka? Znáte a víte kdo je Adónis? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy podle různých oborů. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci nástroje U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na definice odborných pojmů, zajímavosti, popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Tip nejen pro milovníky zvířátek. Pěkné tapety na plochu vašeho počítače.