Co je to?
Výraz, termín, definice slova Babka. Co znamená odborný pojem Babka z kategorie Nástroje?

Co je to Babka? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Babka

Babka je původně pomocné kovadlo. Sloužilo kovářům, když potřebovali pro osazení výrobků užší dráhu, než měla kovadlina. Tato babka měla kónický hranol a byla osazena do otvoru v kovadlině. Její vrchní část se podobala rovnostrannému hranolu. Babka se vyrábí z oceli, pracovní plocha se leští a kalí. První babky se používaly již v době železné a od té doby se používají stále. Nejčastěji se používá jako malá kovadlinka, která se používá k naklepání ostří srpu nebo kosy před sečením. Naklepává se kladívkem. Na spodní straně je opatřena bodcem, který slouží k upevnění, nejčastěji v kusu dřeva nebo přímo v sedátku, používaném při naklepávání.
Babka může být široká nebo úzká. U široké babky se používá úzké kladívko, u babky úzké kladívko se širší plochou. U úzkých babek je nutná úprava vzhledem k tomu, je-li uživatel pravák nebo levák, a také se musí přebrušovat, když se na ní vytváří ploška. Babka se širší plochou se opravovat nemusí, má univerzální využití a příliš se neopotřebovává.


Co je to Babka? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Babka. Co znamená odborný pojem Babka z kategorie Nástroje?

Přes veškerou snahu se mohou v textech vyskytovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme.Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Babka? Potom se o definici podělte s vašimi známými a kamarády na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Termín Babka se nachází v kategorii nástroje

Klíčová slova: pojem, heslo, Babka, slovo, co je to Babka?, názvosloví, synonymum, lexikon, vysvětlení, nástroje, co znamená, význam, odborné názvosloví, odborný výraz, formulace, wiki, definice, terminologie


Pojem Babka je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Babka? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Babka je ocelová podložka (v podstatě miniaturní kovadlina) sloužící k naklepání ostří kosy před samotným sečením pomocí kladívka. Na spodní straně tohoto nástroje je bodec, kterým je babka upevněna např. v dřevěném špalku. Ten může být součástí sedátka tzv. „kozlíku“ a v něm zachycena tak, aby co nejvíce usnadnila práci při naklepávání. Babka je buď široká (plochá), u které se používá kladívko s úzkou hranou (nosem) nebo úzká (ostrá), u které se používá kladívko s širokou plochou. Úzká babka se musí občas přebrousit, aby se na ni nevytvářela ploška. Úzkou babku si musí každý ustavit na kozlíku podle svojí fyziognomie (levák – pravák). Plochá babka je univerzální. Plochá babka má také tu výhodu, že její opotřebení je minimální a prakticky se nemusí nijak opravovat.

Další informace o pojmu Babka hledejte v níže uvedených zdrojích

Hledat videa s názvem Babka na Youtube

Vyhledat výraz Babka ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat termín Babka ve vyhledávači Yandex

Najít výraz Babka ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Babka ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Babka na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Babka například v evropském vyhledávači Qwant, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaká je definice slova Babka? resp. co označuje slovo Babka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Babka, odpověď na dotaz co je to Babka?. Víte např. kdo to je Vdovec? Znáte a víte kdo je Loki? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je nástroje. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího významy slov, zajímavosti, definice odborných pojmů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Tip nejen pro milovníky zvířátek. Pěkné tapety na plochu vašeho počítače.