Co je to?
Definice odborného termínu, slova Babka. Co znamená pojem Babka z kategorie Nástroje?

Co je Babka?

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Babka?

Babka je původně pomocné kovadlo. Sloužilo kovářům, když potřebovali pro osazení výrobků užší dráhu, než měla kovadlina. Tato babka měla kónický hranol a byla osazena do otvoru v kovadlině. Její vrchní část se podobala rovnostrannému hranolu. Babka se vyrábí z oceli, pracovní plocha se leští a kalí. První babky se používaly již v době železné a od té doby se používají stále. Nejčastěji se používá jako malá kovadlinka, která se používá k naklepání ostří srpu nebo kosy před sečením. Naklepává se kladívkem. Na spodní straně je opatřena bodcem, který slouží k upevnění, nejčastěji v kusu dřeva nebo přímo v sedátku, používaném při naklepávání.
Babka může být široká nebo úzká. U široké babky se používá úzké kladívko, u babky úzké kladívko se širší plochou. U úzkých babek je nutná úprava vzhledem k tomu, je-li uživatel pravák nebo levák, a také se musí přebrušovat, když se na ní vytváří ploška. Babka se širší plochou se opravovat nemusí, má univerzální využití a příliš se neopotřebovává.


Co je to Babka? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Babka. Co znamená pojem Babka z kategorie Nástroje?

Neručíme za přesnost informací. Možnost chyb vyhrazena. Text byl vytvořen autorkami právě pro projekt Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vaším okruhem známých osob na internetových sociálních sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter (síť X) či Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Pojem Babka patří do sekce nástroje

Klíčová slova: co to je, terminologie, termín, přesný význam, synonymum, wiki, význam slova, definice pojmu, popis, nástroje, pojem, co je to Babka?, formulace, odborný výraz, informace, terminus technicus, vysvětlení, význam


Pojem Babka je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co označuje termín Babka? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Babka je ocelová podložka (v podstatě miniaturní kovadlina) sloužící k naklepání ostří kosy před samotným sečením pomocí kladívka. Na spodní straně tohoto nástroje je bodec, kterým je babka upevněna např. v dřevěném špalku. Ten může být součástí sedátka tzv. „kozlíku“ a v něm zachycena tak, aby co nejvíce usnadnila práci při naklepávání. Babka je buď široká (plochá), u které se používá kladívko s úzkou hranou (nosem) nebo úzká (ostrá), u které se používá kladívko s širokou plochou. Úzká babka se musí občas přebrousit, aby se na ni nevytvářela ploška. Úzkou babku si musí každý ustavit na kozlíku podle svojí fyziognomie (levák – pravák). Plochá babka je univerzální. Plochá babka má také tu výhodu, že její opotřebení je minimální a prakticky se nemusí nijak opravovat.

Jiné informační zdroje o pojmu Babka

Zkusit najít Babka ve Wikislovníku

Vyhledat výraz Babka ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Babka na Youtube

Zkusit najít výraz Babka ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Babka ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Babka ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Babka například ve Wikizdrojích, v Lingea slovnících, ve fulltextu Yahoo.com, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Google překladači.

Výběr z často hledaných výrazů na tomto webu

Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit jaký je význam slova Babka? resp. co se přesně ukrývá za slovem Babka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Babka, odpověď na dotaz co je to Babka?. Víte např. kdo to je Kalič? Znáte a víte kdo je Bacilonosič? Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Radíme vám proto hledat slovo Babka i v jiné části webu než je kategorie nástroje. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie nástroje, Žluté kleště, babka, ilustrační obrázek

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího slovníková hesla, definice odborných pojmů, popisy termínů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Tip nejen pro milovníky zvířátek. Pěkné tapety na plochu vašeho počítače.