Co je to?
Definice odborného termínu, slova Babka. Co znamená pojem Babka z kategorie Nástroje?

Co je to Babka? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Babka?

Babka je původně pomocné kovadlo. Sloužilo kovářům, když potřebovali pro osazení výrobků užší dráhu, než měla kovadlina. Tato babka měla kónický hranol a byla osazena do otvoru v kovadlině. Její vrchní část se podobala rovnostrannému hranolu. Babka se vyrábí z oceli, pracovní plocha se leští a kalí. První babky se používaly již v době železné a od té doby se používají stále. Nejčastěji se používá jako malá kovadlinka, která se používá k naklepání ostří srpu nebo kosy před sečením. Naklepává se kladívkem. Na spodní straně je opatřena bodcem, který slouží k upevnění, nejčastěji v kusu dřeva nebo přímo v sedátku, používaném při naklepávání.
Babka může být široká nebo úzká. U široké babky se používá úzké kladívko, u babky úzké kladívko se širší plochou. U úzkých babek je nutná úprava vzhledem k tomu, je-li uživatel pravák nebo levák, a také se musí přebrušovat, když se na ní vytváří ploška. Babka se širší plochou se opravovat nemusí, má univerzální využití a příliš se neopotřebovává.


Co je to Babka? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Babka. Co znamená pojem Babka z kategorie Nástroje?

Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Babka? Pak se o tuto stránku podělte s dalšími osobami na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Heslo Babka je v kategorii nástroje

Klíčová slova: popis, slovo, význam pojmu, přesný výraz, informace, co znamená, co je to Babka?, Babka, synonymum, význam, odborné názvosloví, nástroje, terminus technicus, definice, wiki, vysvětlení, lexikon, termín


Pojem Babka je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Babka?

Níže uvedená citace (text) je převzat z online projektu Wikipedie. Licence CC-BY-SA.

Babka je ocelová podložka (v podstatě miniaturní kovadlina) sloužící k naklepání ostří kosy před samotným sečením pomocí kladívka. Na spodní straně tohoto nástroje je bodec, kterým je babka upevněna např. v dřevěném špalku. Ten může být součástí sedátka tzv. „kozlíku“ a v něm zachycena tak, aby co nejvíce usnadnila práci při naklepávání. Babka je buď široká (plochá), u které se používá kladívko s úzkou hranou (nosem) nebo úzká (ostrá), u které se používá kladívko s širokou plochou. Úzká babka se musí občas přebrousit, aby se na ni nevytvářela ploška. Úzkou babku si musí každý ustavit na kozlíku podle svojí fyziognomie (levák – pravák). Plochá babka je univerzální. Plochá babka má také tu výhodu, že její opotřebení je minimální a prakticky se nemusí nijak opravovat.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Hledat výraz Babka ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat heslo Babka na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Babka ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Babka ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Babka na Youtube

Zkusit najít termín Babka ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Babka například ve ruském vyhledávači Yandex, v projektu slovnik.cz, ve Wikizdrojích, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Babka? resp. jaká je definice slova Babka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Babka, odpověď na dotaz co je to Babka?. Víte např. kdo to je Daniel Kroupa? Znáte a víte kdo je Jan Urban? Jednotlivá slova můžou mít několik významů v různých oborech lidské činnosti. Zkuste najít odborný termín i v jiné sekci než v nástroje. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Tip nejen pro milovníky zvířátek. Pěkné tapety na plochu vašeho počítače.