Co je to?
Výraz, termín, definice slova Archaismus. Co znamená odborný pojem Archaismus z kategorie Český jazyk?

Co je to Archaismus? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Archaismus

Archaismus je pojmenování pro zastaralý výraz, který bývá nahrazován výrazem novějším. Zastaralé výrazy pak z jazyka ustupují a novější zaujímají jejich místo. Archaismus se může týkat jazykové fonetiky, může jít o již málo nebo vůbec využívaný gramatický tvar, pravopisnou variantu, zastaralé slovo, slovní spojení nebo obrat.
Archaismy označují věci, které stále existují, ale pro jejich pojmenování se již používají jiná slova. Archaismy bývají použity náhodně, jako nářeční slova nebo i záměrně. Jedná se o přirozené prvky jazyka, vznik a zánik slov je součástí jazykového vývoje.


Co je to Archaismus? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Archaismus. Co znamená odborný pojem Archaismus z kategorie Český jazyk?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Archaismus? Potom se o definici podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Pojem Archaismus se nachází v kategorii Český jazyk

Klíčová slova: informace, význam slova, přesný výraz, pojem, co je to Archaismus?, terminus technicus, co znamená, wiki, názvosloví, synonymum, definice pojmu, význam pojmu, Český jazyk, význam, odborné názvosloví, definice, popis, termín


Pojem Archaismus je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Archaismus? Výraz, definice slova z Wikipedie

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Archaismus je označení pro zastaralý jazykový prvek. Může se jednat o zastaralý prvek fonetiky jazyka (například strakapúd místo strakapoud), o zastaralý gramatický tvar (například peku místo peču, -ti jako koncovka infinitivu, např. platiti, dýchati), o zastaralý prvek slovní zásoby (například šlojíř místo závoj), o zastaralý obrat (například nůž ten věru ostrý místo ten opravdu ostrý nůž).

Linky na jiné informační zdroje

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Archaismus ve Wikimedia Commons

Vyhledat slovo Archaismus ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Archaismus na Youtube

Zkusit najít heslo Archaismus ve Wikislovníku

Hledat pojem Archaismus ve vyhledávači Qwant

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Archaismus ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Archaismus například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikizdrojích, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Archaismus? resp. jaký je význam pojmu Archaismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Archaismus, odpověď na dotaz co je to Archaismus?. Víte např. kdo to je Petr Janda? Znáte a víte kdo je Emil Zátopek? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v různém kontextu, v různých oborech. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než Český jazyk. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na známé i neznámé pojmy, popisy termínů, významy slov, zajímavosti, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.