Co je to?
Výraz, termín, definice slova Archaismus. Co znamená odborný pojem Archaismus z kategorie Český jazyk?

Co je to Archaismus? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Archaismus?

Archaismus je pojmenování pro zastaralý výraz, který bývá nahrazován výrazem novějším. Zastaralé výrazy pak z jazyka ustupují a novější zaujímají jejich místo. Archaismus se může týkat jazykové fonetiky, může jít o již málo nebo vůbec využívaný gramatický tvar, pravopisnou variantu, zastaralé slovo, slovní spojení nebo obrat.
Archaismy označují věci, které stále existují, ale pro jejich pojmenování se již používají jiná slova. Archaismy bývají použity náhodně, jako nářeční slova nebo i záměrně. Jedná se o přirozené prvky jazyka, vznik a zánik slov je součástí jazykového vývoje.


Co je to Archaismus? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Archaismus. Co znamená odborný pojem Archaismus z kategorie Český jazyk?

Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Napsáno redaktory Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s přáteli a kamarády na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Heslo Archaismus patří do sekce Český jazyk

Klíčová slova: pojem, odborný výraz, význam, heslo, slovo, definice, přesný výraz, informace, synonymum, Český jazyk, názvosloví, terminologie, lexikon, definice pojmu, vysvětlení, co je to Archaismus?, odborné názvosloví, význam slova


Pojem Archaismus je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Archaismus?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Archaismus je označení pro zastaralý jazykový prvek. Může se jednat o zastaralý prvek fonetiky jazyka (například strakapúd místo strakapoud), o zastaralý gramatický tvar (například peku místo peču, -ti jako koncovka infinitivu, např. platiti, dýchati), o zastaralý prvek slovní zásoby (například šlojíř místo závoj), o zastaralý obrat (například nůž ten věru ostrý místo ten opravdu ostrý nůž).

Více informací o pojmu Archaismus lze najít v následujících zdrojích

Vyhledat výraz Archaismus ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít slovo Archaismus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít výraz Archaismus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít pojem Archaismus ve vyhledávači Qwant

Vyhledat heslo Archaismus ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Archaismus ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Archaismus například ve videích na Youtube, v nabídce zboží na Heureka.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Archaismus? resp. co je to Archaismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Archaismus, odpověď na dotaz co je to Archaismus?. Víte např. kdo to je Mentor? Znáte a víte kdo je Treperenda? Ke každému slovo může existovat víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Zkuste proto termín Archaismus hledat i v jiných kategoriích (než Český jazyk) U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje přesné vysvětlení slov, zajímavosti, definice odborných pojmů, významy slov, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.