Co je to?
Odborný výraz, definice slova Archaismus. Co znamená pojem Archaismus z kategorie Český jazyk?

Co je to Archaismus? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Archaismus

Archaismus je pojmenování pro zastaralý výraz, který bývá nahrazován výrazem novějším. Zastaralé výrazy pak z jazyka ustupují a novější zaujímají jejich místo. Archaismus se může týkat jazykové fonetiky, může jít o již málo nebo vůbec využívaný gramatický tvar, pravopisnou variantu, zastaralé slovo, slovní spojení nebo obrat.
Archaismy označují věci, které stále existují, ale pro jejich pojmenování se již používají jiná slova. Archaismy bývají použity náhodně, jako nářeční slova nebo i záměrně. Jedná se o přirozené prvky jazyka, vznik a zánik slov je součástí jazykového vývoje.


Co je to Archaismus? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Archaismus. Co znamená pojem Archaismus z kategorie Český jazyk?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text (Archaismus) můžete sdílet s vašimi přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Archaismus patří do kategorie Český jazyk

Klíčová slova: slovo, terminologie, Archaismus, pojem, Český jazyk, informace, názvosloví, formulace, Český jazyk, lexikon, terminus technicus, definice pojmu, odborné názvosloví, synonymum, přesný výraz, wiki, co to je, vysvětlení


Pojem Archaismus je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Archaismus?

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Archaismus je označení pro zastaralý jazykový prvek. Může se jednat o zastaralý prvek fonetiky jazyka (například strakapúd místo strakapoud), o zastaralý gramatický tvar (například peku místo peču, -ti jako koncovka infinitivu, např. platiti, dýchati), o zastaralý prvek slovní zásoby (například šlojíř místo závoj), o zastaralý obrat (například nůž ten věru ostrý místo ten opravdu ostrý nůž).

Internetové odkazy na vyhledávače

Hledat heslo Archaismus ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít termín Archaismus ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Archaismus ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Archaismus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat termín Archaismus ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Archaismus na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Archaismus například ve vyhledávači Seznam.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Lingea slovnících.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Archaismus? resp. co se skrývá pod slovem Archaismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Archaismus, odpověď na dotaz co je to Archaismus?. Víte např. kdo to je Jiří Stivín? Znáte a víte kdo je Poletucha? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů podle různých oborů. Zkuste proto termín Archaismus hledat i v jiných kategoriích (než Český jazyk) Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, zajímavosti, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.