Co je to?
Definice odborného termínu, slova Archaismus. Co znamená pojem Archaismus z kategorie Český jazyk?

Co je Archaismus? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Archaismus?

Archaismus je pojmenování pro zastaralý výraz, který bývá nahrazován výrazem novějším. Zastaralé výrazy pak z jazyka ustupují a novější zaujímají jejich místo. Archaismus se může týkat jazykové fonetiky, může jít o již málo nebo vůbec využívaný gramatický tvar, pravopisnou variantu, zastaralé slovo, slovní spojení nebo obrat.
Archaismy označují věci, které stále existují, ale pro jejich pojmenování se již používají jiná slova. Archaismy bývají použity náhodně, jako nářeční slova nebo i záměrně. Jedná se o přirozené prvky jazyka, vznik a zánik slov je součástí jazykového vývoje.


Co je to Archaismus? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Archaismus. Co znamená pojem Archaismus z kategorie Český jazyk?

Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s kamarády na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Termín Archaismus patří do sekce Český jazyk

Klíčová slova: popis, pojem, přesný výraz, definice, informace, přesný význam, názvosloví, synonymum, Archaismus, formulace, terminologie, slovo, lexikon, co je to Archaismus?, Český jazyk, co znamená, význam, vysvětlení


Pojem Archaismus je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Archaismus?

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Archaismus je označení pro zastaralý jazykový prvek. Může se jednat o zastaralý prvek fonetiky jazyka (například strakapúd místo strakapoud), o zastaralý gramatický tvar (například peku místo peču, -ti jako koncovka infinitivu, např. platiti, dýchati), o zastaralý prvek slovní zásoby (například šlojíř místo závoj), o zastaralý obrat (například nůž ten věru ostrý místo ten opravdu ostrý nůž).

Hledejte výraz Archaismus v dalších zdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Archaismus ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít výraz Archaismus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít slovo Archaismus ve Wikizdrojích

Hledat slovo Archaismus ve Wikislovníku

Vyhledat heslo Archaismus ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat slovo Archaismus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Archaismus například ve ruském vyhledávači Yandex, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Google.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Archaismus? resp. co znamená výraz Archaismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Archaismus, odpověď na dotaz co je to Archaismus?. Víte např. kdo to je Edwin Hubble? Znáte a víte kdo je Neplátce DPH? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Můžete se proto pokusit najít heslo Archaismus i v jiné sekci než v Český jazyk. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.