Co je to?
Odborný výraz, definice slova Archaismus. Co znamená pojem Archaismus z kategorie Český jazyk?

Co je to Archaismus? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Archaismus?

Archaismus je pojmenování pro zastaralý výraz, který bývá nahrazován výrazem novějším. Zastaralé výrazy pak z jazyka ustupují a novější zaujímají jejich místo. Archaismus se může týkat jazykové fonetiky, může jít o již málo nebo vůbec využívaný gramatický tvar, pravopisnou variantu, zastaralé slovo, slovní spojení nebo obrat.
Archaismy označují věci, které stále existují, ale pro jejich pojmenování se již používají jiná slova. Archaismy bývají použity náhodně, jako nářeční slova nebo i záměrně. Jedná se o přirozené prvky jazyka, vznik a zánik slov je součástí jazykového vývoje.


Co je to Archaismus? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Archaismus. Co znamená pojem Archaismus z kategorie Český jazyk?

Texty mohou obsahovat chyby. Text vytvořen pro server Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Archaismus můžete samozřejmě sdílet s kolegy na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Archaismus je v sekci Český jazyk

Klíčová slova: odborné názvosloví, Český jazyk, vysvětlení, terminus technicus, co je to Archaismus?, odborný výraz, lexikon, přesný význam, význam pojmu, slovo, význam, co to je, názvosloví, definice pojmu, Archaismus, význam slova, Český jazyk, heslo


Pojem Archaismus je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Archaismus dozvíte následující

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Archaismus je označení pro zastaralý jazykový prvek. Může se jednat o zastaralý prvek fonetiky jazyka (například strakapúd místo strakapoud), o zastaralý gramatický tvar (například peku místo peču, -ti jako koncovka infinitivu, např. platiti, dýchati), o zastaralý prvek slovní zásoby (například šlojíř místo závoj), o zastaralý obrat (například nůž ten věru ostrý místo ten opravdu ostrý nůž).

Další zdroje informací o slovu Archaismus

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Archaismus ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Archaismus ve vyhledávači Qwant

Vyhledat slovo Archaismus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat termín Archaismus na Google.cz

Hledat videa s názvem Archaismus na Youtube

Hledat termín Archaismus ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Archaismus například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Microsoft Bing, ve Wikislovníku nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Archaismus? resp. co je to Archaismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Archaismus, odpověď na dotaz co je to Archaismus?. Víte např. kdo to je Blogerka? Znáte a víte kdo je Nicka? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než Český jazyk. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na slovníková hesla, významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.