Co je to?
Výraz, termín, definice slova Archaismus. Co znamená odborný pojem Archaismus z kategorie Český jazyk?

Co je to Archaismus? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Archaismus?

Archaismus je pojmenování pro zastaralý výraz, který bývá nahrazován výrazem novějším. Zastaralé výrazy pak z jazyka ustupují a novější zaujímají jejich místo. Archaismus se může týkat jazykové fonetiky, může jít o již málo nebo vůbec využívaný gramatický tvar, pravopisnou variantu, zastaralé slovo, slovní spojení nebo obrat.
Archaismy označují věci, které stále existují, ale pro jejich pojmenování se již používají jiná slova. Archaismy bývají použity náhodně, jako nářeční slova nebo i záměrně. Jedná se o přirozené prvky jazyka, vznik a zánik slov je součástí jazykového vývoje.


Co je to Archaismus? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Archaismus. Co znamená odborný pojem Archaismus z kategorie Český jazyk?

Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Archaismus? Pak se o tuto stránku podělte s dalšími lidmi na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Pojem Archaismus je v kategorii Český jazyk

Klíčová slova: Český jazyk, definice, pojem, termín, heslo, odborné názvosloví, Český jazyk, slovo, definice pojmu, wiki, co to je, odborný výraz, formulace, lexikon, Archaismus, slovník, synonymum, co znamená


Pojem Archaismus je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Archaismus píše následující

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Archaismus je označení pro zastaralý jazykový prvek. Může se jednat o zastaralý prvek fonetiky jazyka (například strakapúd místo strakapoud), o zastaralý gramatický tvar (například peku místo peču, -ti jako koncovka infinitivu, např. platiti, dýchati), o zastaralý prvek slovní zásoby (například šlojíř místo závoj), o zastaralý obrat (například nůž ten věru ostrý místo ten opravdu ostrý nůž).

Linky na další online zdroje

Zkusit najít výraz Archaismus ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít frázi Archaismus ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat heslo Archaismus ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Archaismus ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Archaismus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Archaismus ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Archaismus například v Microsoft Bing, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, ve Wikislovníku nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Archaismus? resp. jaký je význam pojmu Archaismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Archaismus, odpověď na dotaz co je to Archaismus?. Víte např. kdo to je Ivan David? Znáte a víte kdo je Johny Machette? Ke každému slovo může existovat víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste najít odborný termín i v jiné sekci než v Český jazyk. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů, definice odborných pojmů, významy slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.