Co je to?
Definice odborného termínu, slova Lanolin. Co znamená pojem Lanolin z kategorie Chemie?

Co je Lanolin? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Lanolin?

Lanolin je v překladu z latiny olej z vlny. Jedná se o mazlavý produkt žluté barvy pocházející ze žláz zvířat pěstovaných pro vlnu, většinou ovcí. Chemickým složením připomíná lanolin vosk. Má široké použití – jako mast, prostředek chránící proti vodě, základ krému na boty a další. Z ovčí vlny se při zpracování lanolin odstraňuje lisováním.
Voskovitá látka není rozpustná ve vodě, může s ní ale vytvořit odolné emulze. Chemicky je definován jako směs alkoholů a estrů mastných kyselin s velkou molární váhou. Může obsahovat až 80 alkoholů a přes 180 kyselin. Je hojně využíván v lékařství a při výrobě léčiv, v kožedělném a textilním průmyslu a v kosmetice.


Co je to Lanolin? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Lanolin. Co znamená pojem Lanolin z kategorie Chemie?

Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Lanolin? Pak se o ní podělte s dalšími lidmi prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Pojem Lanolin patří do sekce chemie

Klíčová slova: chemie, odborné názvosloví, termín, heslo, popis, pojem, význam pojmu, formulace, wiki, význam slova, definice, co to je, vysvětlení, význam, co je to Lanolin?, informace, lexikon, slovník


Pojem Lanolin je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Lanolin píše následující

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Lanolin (latinsky Lanolinum, původem z lāna, „vlna“, a oleum, „olej“), též nazývaný Adeps Lanae, je žlutá mazlavá látka vylučovaná mazovými žlázami zvířat tvořících vlnu, převážná lidstvem používaná část pochází od ovce domácí. Chemicky je lanolin příbuzný s voskem, lze jej použít jako mast na kůži nebo jako vosk na ochranu proti vodě; též se využívá jako surovina při výrobě krémů na boty. Vodovzdorné vlastnosti lanolinu chrání ovce proti promočení jejich vlny. Některé druhy ovcí produkují velká množství lanolinu a ten pak lze získávat lisováním vlny mezi válci. Z vlny se při zpracování (na přízi nebo plst) odstraňuje většina nebo všechen lanolin.

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Vyhledat výraz Lanolin ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Lanolin ve Wikimedia Commons

Hledat termín Lanolin ve vyhledávači Yandex

Vyhledat pojem Lanolin ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Lanolin ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat pojem Lanolin ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Lanolin například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Lanolin? resp. co znamená výraz Lanolin? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Lanolin, odpověď na dotaz co je to Lanolin?. Víte např. kdo to je Špión? Znáte a víte kdo je Pojistný matematik? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste hledání i v jiné sekci webu než v chemie. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, zajímavosti, významy slov s názvem Co Je To?.