Co je to?
Definice výrazu Lanolin. Co znamená odborný pojem Lanolin z kategorie Chemie?

Co to je Lanolin? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Lanolin

Lanolin je v překladu z latiny olej z vlny. Jedná se o mazlavý produkt žluté barvy pocházející ze žláz zvířat pěstovaných pro vlnu, většinou ovcí. Chemickým složením připomíná lanolin vosk. Má široké použití – jako mast, prostředek chránící proti vodě, základ krému na boty a další. Z ovčí vlny se při zpracování lanolin odstraňuje lisováním.
Voskovitá látka není rozpustná ve vodě, může s ní ale vytvořit odolné emulze. Chemicky je definován jako směs alkoholů a estrů mastných kyselin s velkou molární váhou. Může obsahovat až 80 alkoholů a přes 180 kyselin. Je hojně využíván v lékařství a při výrobě léčiv, v kožedělném a textilním průmyslu a v kosmetice.


Co je to Lanolin? Význam slova, termín, Definice výrazu Lanolin. Co znamená odborný pojem Lanolin z kategorie Chemie?

Texty mohou obsahovat chyby. Text napsán pro Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Lanolin můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Lanolin je v sekci Chemie

Klíčová slova: Lanolin, co je to Lanolin?, pojem, Chemie, názvosloví, terminologie, synonymum, slovník, odborné názvosloví, význam slova, formulace, termín, wiki, vysvětlení, význam, heslo, co to je, přesný význam


Pojem Lanolin je v kategorii Chemie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Lanolin? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Lanolin (latinsky Lanolinum, původem z lāna, „vlna“, a oleum, „olej“), též nazývaný Adeps Lanae, je žlutá mazlavá látka vylučovaná mazovými žlázami zvířat tvořících vlnu, převážná lidstvem používaná část pochází od ovce domácí. Chemicky je lanolin příbuzný s voskem, lze jej použít jako mast na kůži nebo jako vosk na ochranu proti vodě; též se využívá jako surovina při výrobě krémů na boty. Vodovzdorné vlastnosti lanolinu chrání ovce proti promočení jejich vlny. Některé druhy ovcí produkují velká množství lanolinu a ten pak lze získávat lisováním vlny mezi válci. Z vlny se při zpracování (na přízi nebo plst) odstraňuje většina nebo všechen lanolin.

Jiné informační zdroje o pojmu Lanolin

Hledat videa s názvem Lanolin na Youtube

Vyhledat výraz Lanolin ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Lanolin na Google.cz

Najít slovo Lanolin ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Lanolin ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz Lanolin ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Lanolin například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Lanolin? resp. co označuje slovo Lanolin? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Lanolin, odpověď na dotaz co je to Lanolin?. Víte např. kdo to je Tlustoprd? Znáte a víte kdo je Šéfredaktor? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než Chemie. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.