Co je to?
Definice výrazu Lanolin. Co znamená odborný pojem Lanolin z kategorie Chemie?

Co to je Lanolin? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Lanolin

Lanolin je v překladu z latiny olej z vlny. Jedná se o mazlavý produkt žluté barvy pocházející ze žláz zvířat pěstovaných pro vlnu, většinou ovcí. Chemickým složením připomíná lanolin vosk. Má široké použití – jako mast, prostředek chránící proti vodě, základ krému na boty a další. Z ovčí vlny se při zpracování lanolin odstraňuje lisováním.
Voskovitá látka není rozpustná ve vodě, může s ní ale vytvořit odolné emulze. Chemicky je definován jako směs alkoholů a estrů mastných kyselin s velkou molární váhou. Může obsahovat až 80 alkoholů a přes 180 kyselin. Je hojně využíván v lékařství a při výrobě léčiv, v kožedělném a textilním průmyslu a v kosmetice.


Co je to Lanolin? Význam slova, termín, Definice výrazu Lanolin. Co znamená odborný pojem Lanolin z kategorie Chemie?

Možnost chyb vyhrazena. Text vytvořen pro server Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Lanolin patří do kategorie Chemie

Klíčová slova: co je to Lanolin?, Chemie, odborný výraz, pojem, lexikon, definice, wiki, heslo, Chemie, význam pojmu, terminologie, přesný význam, popis, formulace, názvosloví, vysvětlení, Lanolin, definice pojmu


Pojem Lanolin je v kategorii Chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Lanolin? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Lanolin (latinsky Lanolinum, původem z lāna, „vlna“, a oleum, „olej“), též nazývaný Adeps Lanae, je žlutá mazlavá látka vylučovaná mazovými žlázami zvířat tvořících vlnu, převážná lidstvem používaná část pochází od ovce domácí. Chemicky je lanolin příbuzný s voskem, lze jej použít jako mast na kůži nebo jako vosk na ochranu proti vodě; též se využívá jako surovina při výrobě krémů na boty. Vodovzdorné vlastnosti lanolinu chrání ovce proti promočení jejich vlny. Některé druhy ovcí produkují velká množství lanolinu a ten pak lze získávat lisováním vlny mezi válci. Z vlny se při zpracování (na přízi nebo plst) odstraňuje většina nebo všechen lanolin.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Lanolin ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat pojem Lanolin ve vyhledávači Yandex

Vyhledat termín Lanolin ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Lanolin na Youtube

Vyhledat slovo Lanolin na Google.cz

Vyhledat výraz Lanolin ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Lanolin například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Google překladači.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Lanolin? resp. co znamená výraz Lanolin? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Lanolin, odpověď na dotaz co je to Lanolin?. Víte např. kdo to je Emigrant? Znáte a víte kdo je Technical writer? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte po pojmu Lanolin i v jiných kategoriích (než Chemie). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkazu na konkrétní podstránku tohoto projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, významy slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.