Co je to?
Definice výrazu Lanolin. Co znamená odborný pojem Lanolin z kategorie Chemie?

Co to je Lanolin? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Lanolin

Lanolin je v překladu z latiny olej z vlny. Jedná se o mazlavý produkt žluté barvy pocházející ze žláz zvířat pěstovaných pro vlnu, většinou ovcí. Chemickým složením připomíná lanolin vosk. Má široké použití – jako mast, prostředek chránící proti vodě, základ krému na boty a další. Z ovčí vlny se při zpracování lanolin odstraňuje lisováním.
Voskovitá látka není rozpustná ve vodě, může s ní ale vytvořit odolné emulze. Chemicky je definován jako směs alkoholů a estrů mastných kyselin s velkou molární váhou. Může obsahovat až 80 alkoholů a přes 180 kyselin. Je hojně využíván v lékařství a při výrobě léčiv, v kožedělném a textilním průmyslu a v kosmetice.


Co je to Lanolin? Význam slova, termín, Definice výrazu Lanolin. Co znamená odborný pojem Lanolin z kategorie Chemie?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Sdílejte uvedený text se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Lanolin je v kategorii Chemie

Klíčová slova: co znamená, názvosloví, odborný výraz, pojem, terminus technicus, přesný výraz, Lanolin, definice, význam pojmu, terminologie, lexikon, popis, Chemie, termín, slovník, formulace, význam, definice pojmu


Pojem Lanolin je v kategorii Chemie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Lanolin? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Lanolin (latinsky Lanolinum, původem z lāna, „vlna“, a oleum, „olej“), též nazývaný Adeps Lanae, je žlutá mazlavá látka vylučovaná mazovými žlázami zvířat tvořících vlnu, převážná lidstvem používaná část pochází od ovce domácí. Chemicky je lanolin příbuzný s voskem, lze jej použít jako mast na kůži nebo jako vosk na ochranu proti vodě; též se využívá jako surovina při výrobě krémů na boty. Vodovzdorné vlastnosti lanolinu chrání ovce proti promočení jejich vlny. Některé druhy ovcí produkují velká množství lanolinu a ten pak lze získávat lisováním vlny mezi válci. Z vlny se při zpracování (na přízi nebo plst) odstraňuje většina nebo všechen lanolin.

Pro více informací o heslu Lanolin zkuste navštívit tyto odkazy

Hledat videa s názvem Lanolin na Youtube

Zkusit najít slovo Lanolin ve Wikislovníku

Hledat heslo Lanolin ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat pojem Lanolin ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Lanolin ve Wikimedia Commons

Zkusit najít výraz Lanolin na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Lanolin například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Vybrané odborné pojmy, termíny a slova

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaká je definice termínu Lanolin? resp. co se skrývá pod slovem Lanolin? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Lanolin, odpověď na dotaz co je to Lanolin?. Víte např. kdo to je Štukatér? Znáte a víte kdo je Julia Roberts? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Chemie). U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na známé i neznámé pojmy, zajímavosti, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.