Co je to?
Odborný výraz, definice slova Kognát. Co znamená pojem Kognát z kategorie Právo?

Co je to Kognát? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Kognát

Kognát je výraz z oblasti právní a antropologické. Užívá se pro označení příbuzných v přímé linii, jak po otci, tak po matce. V dřívějších společnostech byl přikládán větší význam příbuzenství v otcovské linii (pojem agnát), což zvláště v panovnických rodinách trvalo s přestávkami až do 18. století. Slovem kognát je tedy obecně označován pokrevní příbuzný.
Pojem kognát byl velmi podrobně řešen v římském právu, kde byly podrobně určeny jednotlivé druhy dědické posloupnosti.


Co je to Kognát? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Kognát. Co znamená pojem Kognát z kategorie Právo?

Texty mohou obsahovat chyby. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Kognát? Pak se o tuto stránku podělte s přáteli a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Kognát je v kategorii Právo

Klíčová slova: wiki, přesný výraz, co je to Kognát?, lexikon, terminologie, Právo, odborné názvosloví, popis, přesný význam, co to je, pojem, názvosloví, synonymum, Právo, definice pojmu, Kognát, význam, co znamená


Pojem Kognát je v kategorii Právo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Kognát? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Kognát (z latinského cognatus, společného původu) je právní a antropologický pojem pro příbuzenství v přímé linii, a to po otci i po matce.
V archaických společnostech, kde hrálo velkou roli dědictví, mělo význam hlavně příbuzenství agnatické, to jest v otcovské linii. Teprve když se staré rodové struktury začaly uvolňovat, mohli dědit i kognáti.
Ve feudální společnosti se dědictví většinou opět omezilo na agnáty a v panovnických rodinách to platilo až do 18. století.
Když měla rakouský trůn zdědit Marie Terezie vydáním zvláštního císařského výnosu (Pragmatická sankce), toto úsilí se neobešlo bez válek o rakouské dědictví.

Pro další informace o termínu Kognát zkuste tyto odkazy

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kognát ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kognát ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít termín Kognát ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Kognát ve vyhledávači Yandex

Hledat výraz Kognát ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat slovo Kognát ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Kognát například ve Wikislovníku, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, ve Wikizdrojích nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaká je definice termínu Kognát? resp. co označuje slovo Kognát? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kognát, odpověď na dotaz co je to Kognát?. Víte např. kdo to je Martin Dorazín? Znáte a víte kdo je Vlastizrádce? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů podle různých oborů. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Kognát v jiné sekci než Právo. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, definice odborných pojmů, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to stalker? Jedná se pojem související se zločinem. Nejen tento pojem naleznete na stránkách s názvem Kdo je to?