Co je to?
Výraz, termín, definice slova Biodiverzita. Co znamená odborný pojem Biodiverzita z kategorie Příroda?

Co je to Biodiverzita? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Biodiverzita

Biodiverzita čili biologická rozmanitost je označením pro proměnlivost živých organizmů. Jde o proměnlivost druhů, mezidruhové změny i proměny ekosystémů. Říká se jí také vlastnost života, protože se zabývá jeho formami a kombinacemi na různých úrovních. Nejde o pouhý výčet druhů, jedná se o mnohem širší pojem. Nejedná se o krajinu a její ráz. Biodiverzita se v průběhu vývoje zvyšuje. Snižuje se, pokud dojde k nějakým katastrofám nebo zásahům člověka. Biodiverzita by měla být zachována, když bude udržena rozmanitost prostředí i jednotlivých biologických druhů. Ke změnám dochází přirozeně, mnohem silnější změny však zapříčiňuje působení člověka.
Zachovat biodiverzitu je nutností, jinak by byla narušena stabilita ekosystémů. Každý organizmus je považován za důležitý. Biodiverzita je i předmětem studií, hlavním zaměřením je ochrana ohrožených druhů a podmínek, které některé druhy vyžadují. Omezují je a ničí zásahy do jejich přirozeného prostředí. Ohrožením jsou i zavlečen nové druhy, které v místě nemají přirozené nepřátele. O zachování biodiverzity se zasazuje dokument, podepsaný v roce 1992 v Rio de Janeiru – Úmluva o biologické rozmanitosti.


Co je to Biodiverzita? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Biodiverzita. Co znamená odborný pojem Biodiverzita z kategorie Příroda?

Texty mohou obsahovat chyby. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text (Biodiverzita) můžete sdílet s kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Pojem Biodiverzita patří do kategorie příroda

Klíčová slova: význam, příroda, přesný výraz, přesný význam, odborné názvosloví, termín, názvosloví, formulace, definice pojmu, pojem, informace, definice, vysvětlení, význam slova, terminus technicus, co je to Biodiverzita?, terminologie, synonymum


Pojem Biodiverzita je v kategorii příroda, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Biodiverzita?

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Biologická diverzita (též biodiverzita; angl. biological diversity) představuje různorodost života.
Existuje mnoho definicí biodiverzity, neboť se jedná o složitý několikaúrovňový jev. Světový fond ochrany přírody definoval v roce 1989 biodiverzitu jako „bohatství života na Zemi, miliony rostlin, živočichů a mikroorganismů včetně genů, které obsahují, a složité ekosystémy, které vytvářejí životní prostředí.“
Biodiverzita může být jedním z ukazatelů stavu životního prostředí. Můžeme rozlišovat biodiverzitu na úrovni celosvětové, evropské, české, lokální atp. Lidská činnost v krajině způsobuje většinou degradaci ekosystémů a ohrožení populací mnoha druhů, což vede ke snižování biodiverzity. Ta je velmi důležitá pro zachování ekologické rovnováhy v přírodě.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Vyhledat termín Biodiverzita ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít pojem Biodiverzita ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít heslo Biodiverzita ve vyhledávači Qwant

Vyhledat heslo Biodiverzita ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat pojem Biodiverzita ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Biodiverzita na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Biodiverzita například v Microsoft Bing, v Google překladači, ve videích na Youtube, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Biodiverzita? resp. co se přesně ukrývá za slovem Biodiverzita? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Biodiverzita, odpověď na dotaz co je to Biodiverzita?. Víte např. kdo to je Martin Chodúr? Znáte a víte kdo je Proděkan? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Biodiverzita v jiné sekci než příroda. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na popisy termínů, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, významy slov, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.