Co je to?
Definice výrazu Kreatinin. Co znamená odborný pojem Kreatinin z kategorie Chemie?

Co to je Kreatinin? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Kreatinin?

Kreatinin je pojem z oblasti lékařství, nefrologie. Jde o látku, kterou produkuje lidské tělo samo, a která má takové vlastnosti, že je ji možno využít při zjišťování správného fungování ledvin. Vzniká ve svalech při odbourávání kreatinfosfátu, který poskytuje energii svalovým stahům. Každý člověk vytvoří i vyloučí určité množství kreatininu. Toto množství je ovlivněno svalovou hmotou, tím jak svaly tvoří kreatinin, složením stravy a mírou vylučování látky ledvinami. Poté, co se kreatinin vyloučí do moči, už nedojde k jeho zpětnému vstřebávání do krve. Proto hladina této látky v krvi závisí na filtračních možnostech ledvin a lze tedy podle hodnot kreatininu posuzovat funkční stav ledvin. Pokud je tkáň ledvin poškozená, dojde při odstraňování kreatininu z krve do moče k nárůstu koncentrace kreatininu v krvi. Toto zjišťování je jednou ze screeningových metod, odhaluje až velká poškození ledvin. Pro upřesnění funkčnosti ledvin se pak využívají i další metody, které také pracují s kreatininem, například clearence kreatininu.


Definice výrazu Kreatinin. Co znamená odborný pojem Kreatinin z kategorie Chemie?

Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Definici slova Kreatinin můžete sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Pojem Kreatinin je v kategorii chemie

Klíčová slova: pojem, synonymum, přesný význam, význam pojmu, heslo, názvosloví, informace, definice, význam, terminus technicus, termín, přesný výraz, co je to Kreatinin?, wiki, co znamená, odborné názvosloví, chemie, definice pojmu


Pojem Kreatinin je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Hledat pojem Kreatinin ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat výraz Kreatinin ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít slovo Kreatinin ve vyhledávači Qwant

Najít termín Kreatinin ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít pojem Kreatinin ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kreatinin ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Kreatinin například ve videích na Youtube, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Kreatinin? resp. co znamená slovo Kreatinin? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kreatinin, odpověď na dotaz co je to Kreatinin?. Víte např. kdo to je Anna Netrebko? Znáte a víte kdo je Řeholník? Ke každému slovo může existovat víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je chemie. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na přesné vysvětlení slov, významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.