Co je to?
Definice výrazu Zvratné sloveso. Co znamená odborný pojem Zvratné sloveso z kategorie Český jazyk?

Co to je Zvratné sloveso? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Zvratné sloveso?

Zvratné sloveso je typ slovesa, který se vyskytuje jak v českém jazyce, tak v dalších řečech. Jedná se o takové sloveso, které je tvořeno plnovýznamovým slovesem a zvratným zájmenem se nebo si, někdy také tvarem sebou.
Zvratné sloveso může být vlastní. V tom případě se pomocí zvratného zájmena děj obrací na původce tohoto děje. Další zvratná slovesa jsou reciproční, která se týkají současně dvou subjektů. Reflexiva tantum jsou taková slovesa, u nichž je použití se nebo si nutné.


Co je to Zvratné sloveso? Význam slova, termín, Definice výrazu Zvratné sloveso. Co znamená odborný pojem Zvratné sloveso z kategorie Český jazyk?

Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Napsáno redaktory Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Zvratné sloveso patří do kategorie Český jazyk

Klíčová slova: Český jazyk, přesný výraz, termín, terminus technicus, heslo, význam slova, terminologie, odborné názvosloví, co znamená, synonymum, wiki, definice, přesný význam, popis, co to je, informace, vysvětlení, názvosloví


Pojem Zvratné sloveso je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Zvratné sloveso? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Zvratné sloveso (reflexivum) je v češtině a některých jiných jazycích typ slovesa, jehož tvar je tvořen plnovýznamovým slovesem doplněným o volný morfém se nebo si, kterým se děj slovesa obrací zpět na původce děje.
Kromě morfémů se a si se v některých případech (především u sloves, vyjadřujících pohyby těla) užívá také zvratný instrumentál sebou: vrtět sebou, házet sebou či šít sebou.

Další možné informační zdroje

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Zvratné sloveso ve Wikimedia Commons

Vyhledat termín Zvratné sloveso ve Wikizdrojích

Hledat slovo Zvratné sloveso ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít heslo Zvratné sloveso na Google.cz

Zkusit najít termín Zvratné sloveso ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat termín Zvratné sloveso ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Zvratné sloveso například v evropském vyhledávači Qwant, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Zvratné sloveso? resp. jaký je přesný význam slova Zvratné sloveso? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Zvratné sloveso, odpověď na dotaz co je to Zvratné sloveso?. Víte např. kdo to je Afrodita? Znáte a víte kdo je Přemysl Oráč? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v závislosti na oboru a kontextu. Proto případně zapátrejte po pojmu Zvratné sloveso i v jiných kategoriích (než Český jazyk). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkazu na konkrétní podstránku tohoto projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje slovníková hesla, významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Nejjednodušší způsob oživení pracovní plochy vašeho Windows, Androidu nebo jiného operačního systému je změna pozadí. Navštivte partnerskou stránku a vybírejte se stovek tapet přírody, Vesmíru apod.