Co je to?
Definice odborného termínu, slova Zástavní právo. Co znamená pojem Zástavní právo z kategorie Bankovnictví?

Co je to Zástavní právo? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Zástavní právo?

Právo mít u sebe cizí věc (hmotnou nebo nehmotnou) případně pohledávku (dlužnou částku) jako zástavu. Ten, kdo věc nebo pohledávku drží jako zástavu, ji ale nevlastní. Teprve pokud dlužník do dohodnutého termínu zástavu nevyplatí, může ji zástavní prodat. Zaplatí-li ovšem dlužník včas, zástavní právo zaniká.


Co je to Zástavní právo? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Zástavní právo. Co znamená pojem Zástavní právo z kategorie Bankovnictví?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Zástavní právo? Pak se o tuto stránku podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Zástavní právo je v kategorii Bankovnictví

Klíčová slova: odborné názvosloví, formulace, popis, význam, co to je, synonymum, pojem, vysvětlení, význam pojmu, wiki, termín, terminologie, definice pojmu, slovník, Bankovnictví, slovo, co znamená, terminus technicus


Pojem Zástavní právo je v kategorii Bankovnictví, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Zástavní právo?

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Zástavní právo patří mezi věcná práva k cizí věci a slouží k zajištění dluhu v ujednané výši pro případ, že nebude dlužníkem (zástavní dlužník) včas a řádně splněn. Předmětem zástavněprávního vztahu je zástava, která může být v případě nesplnění pohledávky zpeněžena a výtěžek získá věřitel (zástavní věřitel).
Zástavním právem lze zajistit dluh o určité výši nebo jehož výši lze určit kdykoliv v době trvání zástavního práva. Součástí zástavy jsou též (není-li to vyloučeno ve smlouvě) příslušenství zástavy, její přírůstek, neoddělitelné plody a užitky. Novinkou v novém občanském zákoníku je budoucí zástavní právo, které je specifické tím, že v době vzniku zástavní smlouvy není zástavce vlastníkem zástavy. V tomto případě je uzavření zástavní smlouvy možné, ale zástavní právo k věci vzniká až po nabytí vlastnictví zástavním dlužníkem. Dalšími druhy zástavního práva je vespolné zástavní právo a zastavení cizí věci. Vespolné zástavní právo znamená, že se zástavní věřitel může domáhat uspokojení své pohledávky ze kterékoliv zástavy podle svého výběru nebo ze všech až do úplného uspokojení své pohledávky. Cizí věc lze zastavit jen se souhlasem jejího vlastníka.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Najít heslo Zástavní právo na Google.cz

Zkusit najít výraz Zástavní právo ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Zástavní právo ve Wikimedia Commons

Najít výraz Zástavní právo ve Wikizdrojích

Hledat slovo Zástavní právo ve vyhledávači Yandex

Hledat pojem Zástavní právo ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Zástavní právo například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Zástavní právo? resp. co je to Zástavní právo? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Zástavní právo, odpověď na dotaz co je to Zástavní právo?. Víte např. kdo to je Lupič? Znáte a víte kdo je Realista? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Bankovnictví). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to stalker? Jedná se pojem související se zločinem. Nejen tento pojem naleznete na stránkách s názvem Kdo je to?