Co je to?
Definice odborného termínu, slova Zástavní právo. Co znamená pojem Zástavní právo z kategorie Bankovnictví?

Co je to Zástavní právo? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Zástavní právo?

Právo mít u sebe cizí věc (hmotnou nebo nehmotnou) případně pohledávku (dlužnou částku) jako zástavu. Ten, kdo věc nebo pohledávku drží jako zástavu, ji ale nevlastní. Teprve pokud dlužník do dohodnutého termínu zástavu nevyplatí, může ji zástavní prodat. Zaplatí-li ovšem dlužník včas, zástavní právo zaniká.


Co je to Zástavní právo? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Zástavní právo. Co znamená pojem Zástavní právo z kategorie Bankovnictví?

Uvedené informace jsou bez záruky. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Zástavní právo? Pak se o tuto stránku podělte s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Zástavní právo je v kategorii Bankovnictví

Klíčová slova: přesný výraz, Zástavní právo, co to je, wiki, odborné názvosloví, Bankovnictví, vysvětlení, definice pojmu, význam slova, pojem, Bankovnictví, terminus technicus, přesný význam, co je to Zástavní právo?, definice, odborný výraz, lexikon, formulace


Pojem Zástavní právo je v kategorii Bankovnictví, ilustrační obrázek

Co označuje termín Zástavní právo? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Zástavní právo patří mezi věcná práva k cizí věci a slouží k zajištění dluhu v ujednané výši pro případ, že nebude dlužníkem (zástavní dlužník) včas a řádně splněn. Předmětem zástavněprávního vztahu je zástava, která může být v případě nesplnění pohledávky zpeněžena a výtěžek získá věřitel (zástavní věřitel).

Zástavním právem lze zajistit dluh o určité výši nebo jehož výši lze určit kdykoliv v době trvání zástavního práva. Součástí zástavy jsou též (není-li to vyloučeno ve smlouvě) příslušenství zástavy, její přírůstek, neoddělitelné plody a užitky. Novinkou v novém občanském zákoníku je budoucí zástavní právo, které je specifické tím, že v době vzniku zástavní smlouvy není zástavce vlastníkem zástavy. V tomto případě je uzavření zástavní smlouvy možné, ale zástavní právo k věci vzniká až po nabytí vlastnictví zástavním dlužníkem. Dalšími druhy zástavního práva je vespolné zástavní právo a zastavení cizí věci. Vespolné zástavní právo znamená, že se zástavní věřitel může domáhat uspokojení své pohledávky ze kterékoliv zástavy podle svého výběru nebo ze všech až do úplného uspokojení své pohledávky. Cizí věc lze zastavit jen se souhlasem jejího vlastníka.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Zkusit najít termín Zástavní právo ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít pojem Zástavní právo ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít heslo Zástavní právo ve vyhledávači Yandex

Vyhledat pojem Zástavní právo na Google.cz

Vyhledat termín Zástavní právo ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Zástavní právo ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Zástavní právo například ve Wikislovníku, v Lingea slovnících, ve Wikizdrojích, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Zástavní právo? resp. jaký je význam pojmu Zástavní právo? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Zástavní právo, odpověď na dotaz co je to Zástavní právo?. Víte např. kdo to je Zrůda? Znáte a víte kdo je Klempíř? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto termín Zástavní právo hledat i v jiných kategoriích (než Bankovnictví) U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla, významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to stalker? Jedná se pojem související se zločinem. Nejen tento pojem naleznete na stránkách s názvem Kdo je to?