Co je to?
Výraz, termín, definice slova Tabula rasa. Co znamená odborný pojem Tabula rasa z kategorie Filozofie?

Co je Tabula rasa?

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Tabula rasa?

Tabula rasa byla původně vosková psací tabulka, která byla čistá, tedy oškrabaná a s hladkým povrchem. Sousloví se používá v metaforickém významu jako nepopsaný list, jde tedy o něco, na co se psát dá, ale zatím nic napsáno není. Pojem se využívá ve filozofii, kde k čisté tabulce bývá přirovnávána lidská duše. I přesto filozofové připouštěli, že člověk má schopnosti, které mu byly vrozeny a které nelze získat výchovou nebo zkušenostmi.
V pozdějších filozofiích je jako tabula rasa označována mysl novorozence, do které budou schopnosti teprve vloženy. Odpůrcem tohoto tvrzení byl například Immanuel Kant, který nesmyslnost tvrzení dokazoval v knize Kritika čistého rozumu. Polemiky na toto téma probíhají dodnes.


Co je to Tabula rasa? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Tabula rasa. Co znamená odborný pojem Tabula rasa z kategorie Filozofie?

Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Text vypracovaly autorky pro Superia.cz

Definici slova Tabula rasa můžete sdílet s přáteli a kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Termín Tabula rasa je v kategorii filozofie

Klíčová slova: heslo, definice pojmu, co znamená, co je to Tabula rasa?, lexikon, význam pojmu, synonymum, odborné názvosloví, wiki, vysvětlení, termín, slovník, filozofie, terminologie, význam, pojem, co to je, popis


Pojem Tabula rasa je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Tabula rasa? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Tabula rasa znamená původně oškrabanou a uhlazenou voskovou psací tabulku, jaké užívali staří Římané. Výraz se užívá jako metafora ve stejném významu jako české „nepopsaný list“: znamená médium, na něž se dá psát, na němž však (zatím) není nic napsáno.

Více informací o pojmu Tabula rasa lze najít v následujících zdrojích

Hledat slovo Tabula rasa ve vyhledávači Yahoo

Hledat slovo Tabula rasa ve vyhledávači Qwant

Vyhledat výraz Tabula rasa ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Tabula rasa ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Tabula rasa na Google obrázcích

Najít pojem Tabula rasa ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Tabula rasa například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Lingea slovnících, ve ruském vyhledávači Yandex, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Teďka již bezesporu víte jaká je definice slova Tabula rasa? resp. jaký je význam pojmu Tabula rasa? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Tabula rasa, odpověď na dotaz co je to Tabula rasa?. Víte např. kdo to je Catherine Zeta-Jones? Znáte a víte kdo je Jan Pirk? Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Radíme proto zkusit hledat pojem Tabula rasa v dalších sekcích tohoto webu, v jiné kategorii než je filozofie. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie filozofie, filozofka s knihou, tabula rasa, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího slovníková hesla, zajímavosti, významy slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?