Co je to?
Definice výrazu Tabula rasa. Co znamená odborný pojem Tabula rasa z kategorie Filozofie?

Co to je Tabula rasa? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Tabula rasa

Tabula rasa byla původně vosková psací tabulka, která byla čistá, tedy oškrabaná a s hladkým povrchem. Sousloví se používá v metaforickém významu jako nepopsaný list, jde tedy o něco, na co se psát dá, ale zatím nic napsáno není. Pojem se využívá ve filozofii, kde k čisté tabulce bývá přirovnávána lidská duše. I přesto filozofové připouštěli, že člověk má schopnosti, které mu byly vrozeny a které nelze získat výchovou nebo zkušenostmi.
V pozdějších filozofiích je jako tabula rasa označována mysl novorozence, do které budou schopnosti teprve vloženy. Odpůrcem tohoto tvrzení byl například Immanuel Kant, který nesmyslnost tvrzení dokazoval v knize Kritika čistého rozumu. Polemiky na toto téma probíhají dodnes.


Co je to Tabula rasa? Význam slova, termín, Definice výrazu Tabula rasa. Co znamená odborný pojem Tabula rasa z kategorie Filozofie?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Tabula rasa? Pak se o ní podělte se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Tabula rasa patří do sekce Filozofie

Klíčová slova: odborný výraz, synonymum, co je to Tabula rasa?, Tabula rasa, význam slova, definice pojmu, význam, přesný výraz, lexikon, odborné názvosloví, co to je, heslo, vysvětlení, co znamená, definice, Filozofie, slovo, informace


Pojem Tabula rasa je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Tabula rasa? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Tabula rasa znamená původně oškrabanou a uhlazenou voskovou psací tabulku, jaké užívali staří Římané. Výraz se užívá jako metafora ve stejném významu jako české „nepopsaný list“: znamená médium, na něž se dá psát, na němž však (zatím) není nic napsáno.

Další možné informační zdroje

Najít heslo Tabula rasa ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Tabula rasa ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat termín Tabula rasa ve Wikizdrojích

Vyhledat heslo Tabula rasa ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat termín Tabula rasa ve vyhledávači Yandex

Vyhledat slovo Tabula rasa ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Tabula rasa například ve fulltextu Google.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, v evropském vyhledávači Qwant, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co znamená slovo Tabula rasa? resp. co znamená slovo Tabula rasa? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Tabula rasa, odpověď na dotaz co je to Tabula rasa?. Víte např. kdo to je Kardinál? Znáte a víte kdo je Defraudant? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Filozofie). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, významy slov, popisy termínů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?