Co je to?
Definice výrazu, termínu Tabula rasa. Co znamená odborný pojem Tabula rasa z kategorie Filozofie?

Co je Tabula rasa? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Tabula rasa

Tabula rasa byla původně vosková psací tabulka, která byla čistá, tedy oškrabaná a s hladkým povrchem. Sousloví se používá v metaforickém významu jako nepopsaný list, jde tedy o něco, na co se psát dá, ale zatím nic napsáno není. Pojem se využívá ve filozofii, kde k čisté tabulce bývá přirovnávána lidská duše. I přesto filozofové připouštěli, že člověk má schopnosti, které mu byly vrozeny a které nelze získat výchovou nebo zkušenostmi.
V pozdějších filozofiích je jako tabula rasa označována mysl novorozence, do které budou schopnosti teprve vloženy. Odpůrcem tohoto tvrzení byl například Immanuel Kant, který nesmyslnost tvrzení dokazoval v knize Kritika čistého rozumu. Polemiky na toto téma probíhají dodnes.


Co je to Tabula rasa? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Tabula rasa. Co znamená odborný pojem Tabula rasa z kategorie Filozofie?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Napsáno redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Tabula rasa? Pak se o tuto stránku podělte s kolegy na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Heslo Tabula rasa je v kategorii filozofie

Klíčová slova: co znamená, heslo, názvosloví, slovo, přesný význam, přesný výraz, wiki, terminologie, definice, význam slova, odborný výraz, význam pojmu, termín, lexikon, popis, filozofie, synonymum, formulace


Pojem Tabula rasa je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Tabula rasa?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Tabula rasa znamená původně oškrabanou a uhlazenou voskovou psací tabulku, jaké užívali staří Římané. Výraz se užívá jako metafora ve stejném významu jako české „nepopsaný list“: znamená médium, na něž se dá psát, na němž však (zatím) není nic napsáno.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit najít termín Tabula rasa ve Wikizdrojích

Zkusit najít pojem Tabula rasa ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Tabula rasa ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít slovo Tabula rasa ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít Tabula rasa ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít výraz Tabula rasa ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Tabula rasa například ve Wikislovníku, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Microsoft Bing nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Tabula rasa? resp. jaký je význam slova Tabula rasa? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Tabula rasa, odpověď na dotaz co je to Tabula rasa?. Víte např. kdo to je Simona Babčáková? Znáte a víte kdo je Martin Kraus? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než filozofie). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?