Co je to?
Odborný výraz, definice slova Dopplerův jev. Co znamená pojem Dopplerův jev z kategorie Fyzika?

Co je Dopplerův jev?

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Dopplerův jev

Dopplerův jev je pojem z oblasti fyziky. Jeho podstatou je změna frekvence zdroje zvuku, který se pohybuje, oproti frekvenci toho samého zvuku v klidu. Tento jev nese jméno podle fyzika a matematika rakouského původu Christiana Dopplera, který žil v první polovině 19. století a v roce 1842 vyřešil a popsal příčiny těchto změn frekvence zvuku. Dopplerův jev se uplatňuje také u světla nebo u elektromagnetického vlnění.
Právě Dopplerův jev u elektromagnetického vlnění využívají často astronomové. Pokud se pohybuje zdroj vlnění a bude-li velikost rychlosti zdroje zvuku větší nebo stejná jako velikost rychlosti zvuku v daném prostředí, pozorovatel nezaznamená zvukovou vlnu, která se šíří směrem dopředu. Zvuk zachytí až poté, co ho zdroj mine a bude se od něj vzdalovat. Pokud se obdobným způsobem bude pohybovat pozorovatel, zvuk se k němu vůbec nedostane. Pohybuje-li se zdroj zvuku i pozorovatel, lze rozlišovat čtyři základní možnosti, jak pozorovatel zaměří a vnímá frekvenci zvuku.


Co je to Dopplerův jev? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Dopplerův jev. Co znamená pojem Dopplerův jev z kategorie Fyzika?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Text sepsali autoři a autorky pro projekt Superia.cz

Text s definicí výrazu Dopplerův jev doporučujeme sdílet s dalšími lidmi na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Výraz Dopplerův jev se nachází v sekci fyzika

Klíčová slova: definice pojmu, odborné názvosloví, co to je, přesný výraz, synonymum, fyzika, význam slova, informace, názvosloví, přesný význam, heslo, formulace, co znamená, lexikon, terminus technicus, odborný výraz, pojem, termín


Pojem Dopplerův jev je v kategorii fyzika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Dopplerův jev? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Dopplerův jev popisuje změnu frekvence a vlnové délky přijímaného oproti vysílanému vlnění, způsobenou nenulovou vzájemnou rychlostí vysílače a přijímače.
Jev byl poprvé popsán Christianem Dopplerem v roce 1842 v monografii Über das farbige Licht der Doppelsterne und einige andere Gestirne des Himmels.
Dopplerův jev lze pozorovat i v běžném životě – jeho projevem je např. změna (snížení) vnímané výšky tónů vydávaných sirénou na vozidle projíždějícím okolo pozorovatele. Stejný efekt zažívá pozorovatel ve vlaku při projíždění přes zavřený přejezd se zvukovou signalizací.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Najít termín Dopplerův jev ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat slovo Dopplerův jev ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz Dopplerův jev ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Dopplerův jev ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo Dopplerův jev na Google.cz

Hledat videa s názvem Dopplerův jev na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Dopplerův jev například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Teď už znáte odpověď na otázku co znamená slovo Dopplerův jev? resp. co se skrývá pod slovem Dopplerův jev? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dopplerův jev, odpověď na dotaz co je to Dopplerův jev?. Víte např. kdo to je Pavel Kadeřábek? Znáte a víte kdo je Helena Langšádlová? Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Pojmy mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než fyzika. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie fyzika, magnety, dopplerův jev, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího zajímavosti, definice odborných pojmů, popisy termínů, významy slov, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.