Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Dopplerův jev. Co znamená pojem Dopplerův jev z kategorie Fyzika?

Co je Dopplerův jev? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Dopplerův jev?

Dopplerův jev je pojem z oblasti fyziky. Jeho podstatou je změna frekvence zdroje zvuku, který se pohybuje, oproti frekvenci toho samého zvuku v klidu. Tento jev nese jméno podle fyzika a matematika rakouského původu Christiana Dopplera, který žil v první polovině 19. století a v roce 1842 vyřešil a popsal příčiny těchto změn frekvence zvuku. Dopplerův jev se uplatňuje také u světla nebo u elektromagnetického vlnění.
Právě Dopplerův jev u elektromagnetického vlnění využívají často astronomové. Pokud se pohybuje zdroj vlnění a bude-li velikost rychlosti zdroje zvuku větší nebo stejná jako velikost rychlosti zvuku v daném prostředí, pozorovatel nezaznamená zvukovou vlnu, která se šíří směrem dopředu. Zvuk zachytí až poté, co ho zdroj mine a bude se od něj vzdalovat. Pokud se obdobným způsobem bude pohybovat pozorovatel, zvuk se k němu vůbec nedostane. Pohybuje-li se zdroj zvuku i pozorovatel, lze rozlišovat čtyři základní možnosti, jak pozorovatel zaměří a vnímá frekvenci zvuku.


Co je to Dopplerův jev? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Dopplerův jev. Co znamená pojem Dopplerův jev z kategorie Fyzika?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Text vytvořen pro server Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Dopplerův jev? Potom se o definici podělte s kolegy na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Heslo Dopplerův jev se nachází v kategorii fyzika

Klíčová slova: co to je, význam slova, slovo, popis, pojem, slovník, význam pojmu, heslo, Dopplerův jev, význam, co znamená, fyzika, co je to Dopplerův jev?, lexikon, přesný výraz, odborné názvosloví, terminus technicus, informace


Pojem Dopplerův jev je v kategorii fyzika, ilustrační obrázek

Co označuje termín Dopplerův jev? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Dopplerův jev popisuje změnu frekvence a vlnové délky přijímaného oproti vysílanému vlnění, způsobenou nenulovou vzájemnou rychlostí vysílače a přijímače.
Jev byl poprvé popsán Christianem Dopplerem v roce 1842 v monografii Über das farbige Licht der Doppelsterne und einige andere Gestirne des Himmels.
Dopplerův jev lze pozorovat i v běžném životě – jeho projevem je např. změna (snížení) vnímané výšky tónů vydávaných sirénou na vozidle projíždějícím okolo pozorovatele. Stejný efekt zažívá pozorovatel ve vlaku při projíždění přes zavřený přejezd se zvukovou signalizací.

Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit najít termín Dopplerův jev ve Wikizdrojích

Hledat frázi Dopplerův jev ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat termín Dopplerův jev ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Dopplerův jev na Youtube

Vyhledat slovo Dopplerův jev ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Dopplerův jev ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Dopplerův jev například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google překladači, ve Wikislovníku, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Lingea slovnících.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Nyní už nejspíš víte co to je Dopplerův jev? resp. co to je Dopplerův jev? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dopplerův jev, odpověď na dotaz co je to Dopplerův jev?. Víte např. kdo to je Rudolf Hrušínský mladší? Znáte a víte kdo je Markéta Stehlíková? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než fyzika). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.