Co je to?
Výraz, termín, definice slova Dopplerův jev. Co znamená odborný pojem Dopplerův jev z kategorie Fyzika?

Co je to Dopplerův jev? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Dopplerův jev

Dopplerův jev je pojem z oblasti fyziky. Jeho podstatou je změna frekvence zdroje zvuku, který se pohybuje, oproti frekvenci toho samého zvuku v klidu. Tento jev nese jméno podle fyzika a matematika rakouského původu Christiana Dopplera, který žil v první polovině 19. století a v roce 1842 vyřešil a popsal příčiny těchto změn frekvence zvuku. Dopplerův jev se uplatňuje také u světla nebo u elektromagnetického vlnění.
Právě Dopplerův jev u elektromagnetického vlnění využívají často astronomové. Pokud se pohybuje zdroj vlnění a bude-li velikost rychlosti zdroje zvuku větší nebo stejná jako velikost rychlosti zvuku v daném prostředí, pozorovatel nezaznamená zvukovou vlnu, která se šíří směrem dopředu. Zvuk zachytí až poté, co ho zdroj mine a bude se od něj vzdalovat. Pokud se obdobným způsobem bude pohybovat pozorovatel, zvuk se k němu vůbec nedostane. Pohybuje-li se zdroj zvuku i pozorovatel, lze rozlišovat čtyři základní možnosti, jak pozorovatel zaměří a vnímá frekvenci zvuku.


Co je to Dopplerův jev? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Dopplerův jev. Co znamená odborný pojem Dopplerův jev z kategorie Fyzika?

Provozovatel neručí za aktuálnost a úplnost informací. V textech mohou být věcné a technické nepřesnosti a gramatické či typografické chyby. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Dopplerův jev? Potom se o definici podělte s vašimi známými a kamarády na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Výraz Dopplerův jev se nachází v kategorii fyzika

Klíčová slova: význam pojmu, wiki, co znamená, význam, heslo, přesný význam, slovo, co to je, terminologie, vysvětlení, odborné názvosloví, synonymum, formulace, definice pojmu, co je to Dopplerův jev?, Dopplerův jev, termín, pojem


Pojem Dopplerův jev je v kategorii fyzika, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Hledat pojem Dopplerův jev ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Dopplerův jev ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Dopplerův jev ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Dopplerův jev na Google.cz

Hledat videa s názvem Dopplerův jev na Youtube

Najít heslo Dopplerův jev ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Dopplerův jev například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikislovníku, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Teď už víte jaká je definice termínu Dopplerův jev? resp. co znamená výraz Dopplerův jev? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dopplerův jev, odpověď na dotaz co je to Dopplerův jev?. Víte např. kdo to je Šochet? Znáte a víte kdo je Vegan? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci fyzika Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.