Co je to?
Definice výrazu Cech. Co znamená odborný pojem Cech z kategorie Ekonomie?

Co to je Cech? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Cech?

Cech je označení pro sdružení řemeslníků nebo obchodníků, které vzniklo již ve středověku, od 13. století. Úkolem cechu bylo hájit zájmy a práva těch, kteří se stali jeho členy. Cech se staral o kvalitu výroby, stanovoval ceny, dohlížel na způsob výchovy učňů a kontroloval obsah a skládání mistrovských zkoušek. Jeho úloha byla i společenská, politická i náboženská.
K postupnému rušení cechů docházelo od 18. století, kdy se stávaly brzdou rozvoje a vytvoření konkurence.


Co je to Cech? Význam slova, termín, Definice výrazu Cech. Co znamená odborný pojem Cech z kategorie Ekonomie?

Veškeré texty jsou bez záruky. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Cech se nachází v kategorii Ekonomie

Klíčová slova: pojem, formulace, co to je, přesný výraz, co znamená, význam slova, synonymum, lexikon, definice pojmu, definice, termín, odborný výraz, informace, slovník, co je to Cech?, odborné názvosloví, Ekonomie, terminus technicus


Pojem Cech je v kategorii Ekonomie, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Cech dozvíte následující

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Cech je středověké a raně novověké řemeslnické nebo obchodnické sdružení, které hájilo práva a zájmy svých členů, dohlíželo na jakost a cenu výrobků, na výchovu učedníků a skládání mistrovských zkoušek. Plnil též úlohy zastupitelské, náboženské a společenské.
Cechy vznikaly ve středověkých městech hlavně během 13.-15. století, v menších městech ještě i v 16. a 17. století. Rušeny začaly být ve druhé polovině 18. století a především v 19. století, neboť bránily vytváření konkurenčního prostředí a technologickému rozvoji.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Hledat výraz Cech ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat pojem Cech ve vyhledávači Qwant

Najít heslo Cech ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít výraz Cech ve Wikislovníku

Najít termín Cech ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít pojem Cech na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Cech například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Lingea slovnících, ve Wikizdrojích, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Cech? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Cech? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cech, odpověď na dotaz co je to Cech?. Víte např. kdo to je Dyskalkulik? Znáte a víte kdo je Mladistvý? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Cech v jiné sekci než Ekonomie. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na popisy termínů, definice odborných pojmů, zajímavosti, významy slov, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Máte-li chvilku času, podívejte se prosím na partnerskou stránku plnou obrázků vhodných na plochu počítače. Jsou zde stovky tapet v desítkách kategorií. Vybere si proto určitě každý.