Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Cech. Co znamená pojem Cech z kategorie Ekonomie?

Co to je Cech? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Cech

Cech je označení pro sdružení řemeslníků nebo obchodníků, které vzniklo již ve středověku, od 13. století. Úkolem cechu bylo hájit zájmy a práva těch, kteří se stali jeho členy. Cech se staral o kvalitu výroby, stanovoval ceny, dohlížel na způsob výchovy učňů a kontroloval obsah a skládání mistrovských zkoušek. Jeho úloha byla i společenská, politická i náboženská.
K postupnému rušení cechů docházelo od 18. století, kdy se stávaly brzdou rozvoje a vytvoření konkurence.


Co je to Cech? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Cech. Co znamená pojem Cech z kategorie Ekonomie?

Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Cech? s blízkými na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Termín Cech je v sekci ekonomie

Klíčová slova: definice, informace, vysvětlení, heslo, ekonomie, slovník, co je to Cech?, termín, odborný výraz, Cech, definice pojmu, terminus technicus, lexikon, odborné názvosloví, terminologie, přesný význam, význam pojmu, pojem


Pojem Cech je v kategorii ekonomie, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Cech?

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Cech je středověké a raně novověké řemeslnické nebo obchodnické sdružení, které hájilo práva a zájmy svých členů, dohlíželo na jakost a cenu výrobků, na výchovu učedníků a skládání mistrovských zkoušek. Plnil též úlohy zastupitelské, náboženské a společenské.
Cechy vznikaly ve středověkých městech hlavně během 13.-15. století, v menších městech ještě i v 16. a 17. století. Rušeny začaly být ve druhé polovině 18. století a především v 19. století, neboť bránily vytváření konkurenčního prostředí a technologickému rozvoji.

Jiné zdroje informací o pojmu Cech

Najít heslo Cech ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Cech ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat termín Cech ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Cech ve Wikizdrojích

Zkusit najít slovo Cech ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Cech na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Cech například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, ve videích na Youtube, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Cech? resp. co znamená výraz Cech? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cech, odpověď na dotaz co je to Cech?. Víte např. kdo to je Michael Fiala? Znáte a víte kdo je Steve Perry? Jednotlivá slova můžou mít několik významů podle toho o jaký obor se jedná. Můžete se proto pokusit najít heslo Cech i v jiné sekci než v ekonomie. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Máte-li chvilku času, podívejte se prosím na partnerskou stránku plnou obrázků vhodných na plochu počítače. Jsou zde stovky tapet v desítkách kategorií. Vybere si proto určitě každý.