Co je to?
Definice výrazu Cech. Co znamená odborný pojem Cech z kategorie Ekonomie?

Co to je Cech? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Cech

Cech je označení pro sdružení řemeslníků nebo obchodníků, které vzniklo již ve středověku, od 13. století. Úkolem cechu bylo hájit zájmy a práva těch, kteří se stali jeho členy. Cech se staral o kvalitu výroby, stanovoval ceny, dohlížel na způsob výchovy učňů a kontroloval obsah a skládání mistrovských zkoušek. Jeho úloha byla i společenská, politická i náboženská.
K postupnému rušení cechů docházelo od 18. století, kdy se stávaly brzdou rozvoje a vytvoření konkurence.


Co je to Cech? Význam slova, termín, Definice výrazu Cech. Co znamená odborný pojem Cech z kategorie Ekonomie?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Text napsán pro Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Cech můžete samozřejmě sdílet s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Cech je v sekci Ekonomie

Klíčová slova: wiki, Cech, heslo, odborné názvosloví, popis, co znamená, přesný význam, lexikon, slovo, terminus technicus, přesný výraz, pojem, Ekonomie, význam pojmu, co je to Cech?, synonymum, význam, informace


Pojem Cech je v kategorii Ekonomie, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Cech píše následující

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Cech je středověké a raně novověké řemeslnické nebo obchodnické sdružení, které hájilo práva a zájmy svých členů, dohlíželo na jakost a cenu výrobků, na výchovu učedníků a skládání mistrovských zkoušek. Plnil též úlohy zastupitelské, náboženské a společenské.
Cechy vznikaly ve středověkých městech hlavně během 13.-15. století, v menších městech ještě i v 16. a 17. století. Rušeny začaly být ve druhé polovině 18. století a především v 19. století, neboť bránily vytváření konkurenčního prostředí a technologickému rozvoji.

Jiné informační zdroje o pojmu Cech

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Cech ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat termín Cech ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít pojem Cech ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat výraz Cech ve vyhledávači Yandex

Najít pojem Cech ve Wikizdrojích

Vyhledat pojem Cech ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Cech například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v evropském vyhledávači Qwant, ve fulltextu Google.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaký je význam slova Cech? resp. co znamená slovo Cech? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cech, odpověď na dotaz co je to Cech?. Víte např. kdo to je Realista? Znáte a víte kdo je Realista? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Ekonomie). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, významy slov, popisy termínů, slovníková hesla, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Máte-li chvilku času, podívejte se prosím na partnerskou stránku plnou obrázků vhodných na plochu počítače. Jsou zde stovky tapet v desítkách kategorií. Vybere si proto určitě každý.