Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Efedrin. Co znamená pojem Efedrin z kategorie Chemie?

Co je Efedrin? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Efedrin?

Efedrin je druh alkaloidu, který se využívá v lékařství. Vyrábí se z tropického keře chvojníku a dříve byl využíván k výrobě tablet používaných při léčení astmatu, chřipky, narkolepsie, jako přípravek proti nízkému tlaku a pomoc při hubnutí.
Efedrin je také základem pro výrobu pervitinu. Po požití se účinky dostavují během hodiny, dochází ke zvýšení krevního tlaku, nadměrnému pocení, střídají se pocity horka a chladu, přichází třes a bušení srdce, podrážděnost, ale zlepšují se fyzické schopnosti, člověk má více energie a přicházejí příjemné pocity. Pravidelné užívání vede k návyku a závislostem, vyšší dávky mohou být příčinou infarktu. U sportovců je efedrin na dopingové listině.


Co je to Efedrin? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Efedrin. Co znamená pojem Efedrin z kategorie Chemie?

Provozovatel neručí za to, že informace uvedené na portálu, nebo na stránkách na které portál odkazuje, jsou správné, úplné a aktuální. Text vytvořen pro server Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Efedrin? Potom se o definici podělte se známými na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Výraz Efedrin se nachází v kategorii chemie

Klíčová slova: odborný výraz, definice pojmu, termín, přesný výraz, slovník, slovo, co to je, formulace, odborné názvosloví, Efedrin, co znamená, pojem, chemie, názvosloví, význam, synonymum, význam pojmu, co je to Efedrin?


Pojem Efedrin je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Efedrin? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Efedrin je alkaloid z keřů čeledě chvojníkovitých (Ephedraceae) rodu Ephedra, jako jsou chvojník obecný (Ephedra vulgaris) neboli chvojník dvouklasý (Ephedra distachya) nebo chvojník čínský (Ephedra sinica), které se vyskytují ve východní Asii, ve středomořské oblasti a ve střední Evropě.
Nejstarší nález zrn chvojníku v irácké jeskyni Šanidár se datuje do období 60 000 let před naším letopočtem. Na známých indických gandhárských reliéfech se zobrazuje chvojník v blízkosti Buddhy. V Číně se prvenství jeho objevu připisuje legendárnímu císaři Šen-nungovi už ve 3. tisíciletí př. n. l. Ve 20. letech 20. století izoloval K. K. Chen čistý efedrin z chvojníku. Brzy začal být lékaři předepisován na úlevu ucpanému nosu a k uvolnění průdušek. Po sérii úmrtí spojených s užíváním efedrinu však byl v různých zemích světa zakázán (USA – 2004).

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Zkusit najít slovo Efedrin ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Efedrin ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Efedrin na Google obrázcích

Zkusit najít Efedrin ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Efedrin na Youtube

Hledat výraz Efedrin ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Efedrin například v Microsoft Bing, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve fulltextu Yahoo.com nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Teď už víte co znamená slovo Efedrin? resp. co se skrývá pod slovem Efedrin? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Efedrin, odpověď na dotaz co je to Efedrin?. Víte např. kdo to je Andrzej Sapkowski? Znáte a víte kdo je Rekvizitář? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je chemie. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.