Co je to?
Výraz, termín, definice slova Efedrin. Co znamená odborný pojem Efedrin z kategorie Chemie?

Co je to Efedrin? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Efedrin

Efedrin je druh alkaloidu, který se využívá v lékařství. Vyrábí se z tropického keře chvojníku a dříve byl využíván k výrobě tablet používaných při léčení astmatu, chřipky, narkolepsie, jako přípravek proti nízkému tlaku a pomoc při hubnutí.
Efedrin je také základem pro výrobu pervitinu. Po požití se účinky dostavují během hodiny, dochází ke zvýšení krevního tlaku, nadměrnému pocení, střídají se pocity horka a chladu, přichází třes a bušení srdce, podrážděnost, ale zlepšují se fyzické schopnosti, člověk má více energie a přicházejí příjemné pocity. Pravidelné užívání vede k návyku a závislostem, vyšší dávky mohou být příčinou infarktu. U sportovců je efedrin na dopingové listině.


Co je to Efedrin? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Efedrin. Co znamená odborný pojem Efedrin z kategorie Chemie?

Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Tento text (Efedrin) můžete sdílet s vašimi kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Pojem Efedrin patří do kategorie chemie

Klíčová slova: definice, odborný výraz, popis, co znamená, wiki, význam, názvosloví, synonymum, co to je, význam pojmu, význam slova, informace, přesný výraz, chemie, slovo, slovník, definice pojmu, vysvětlení


Pojem Efedrin je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Efedrin? Výraz, definice slova z Wikipedie

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Efedrin je alkaloid z keřů čeledě chvojníkovitých (Ephedraceae) rodu Ephedra, jako jsou chvojník obecný (Ephedra vulgaris) neboli chvojník dvouklasý (Ephedra distachya) nebo chvojník čínský (Ephedra sinica), které se vyskytují ve východní Asii, ve středomořské oblasti a ve střední Evropě.
Nejstarší nález zrn chvojníku v irácké jeskyni Šanidár se datuje do období 60 000 let před naším letopočtem. Na známých indických gandhárských reliéfech se zobrazuje chvojník v blízkosti Buddhy. V Číně se prvenství jeho objevu připisuje legendárnímu císaři Šen-nungovi už ve 3. tisíciletí př. n. l. Ve 20. letech 20. století izoloval K. K. Chen čistý efedrin z chvojníku. Brzy začal být lékaři předepisován na úlevu ucpanému nosu a k uvolnění průdušek. Po sérii úmrtí spojených s užíváním efedrinu však byl v různých zemích světa zakázán (USA – 2004).

Linky na další online zdroje

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Efedrin ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Efedrin ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Efedrin na Youtube

Hledat výraz Efedrin ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít heslo Efedrin ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Efedrin ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Efedrin například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Efedrin? resp. co znamená výraz Efedrin? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Efedrin, odpověď na dotaz co je to Efedrin?. Víte např. kdo to je Jan Vyčítal? Znáte a víte kdo je Rozpočtář? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů v závislosti na oboru a kontextu. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je chemie. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na zajímavosti, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, významy slov, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.