Co je to?
Výraz, termín, definice slova Efedrin. Co znamená odborný pojem Efedrin z kategorie Chemie?

Co je to Efedrin? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Efedrin?

Efedrin je druh alkaloidu, který se využívá v lékařství. Vyrábí se z tropického keře chvojníku a dříve byl využíván k výrobě tablet používaných při léčení astmatu, chřipky, narkolepsie, jako přípravek proti nízkému tlaku a pomoc při hubnutí.
Efedrin je také základem pro výrobu pervitinu. Po požití se účinky dostavují během hodiny, dochází ke zvýšení krevního tlaku, nadměrnému pocení, střídají se pocity horka a chladu, přichází třes a bušení srdce, podrážděnost, ale zlepšují se fyzické schopnosti, člověk má více energie a přicházejí příjemné pocity. Pravidelné užívání vede k návyku a závislostem, vyšší dávky mohou být příčinou infarktu. U sportovců je efedrin na dopingové listině.


Co je to Efedrin? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Efedrin. Co znamená odborný pojem Efedrin z kategorie Chemie?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Efedrin? s partnery, kolegy a kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Heslo Efedrin je v sekci chemie

Klíčová slova: synonymum, slovník, co znamená, formulace, termín, co je to Efedrin?, chemie, vysvětlení, informace, chemie, co to je, názvosloví, popis, přesný význam, pojem, odborné názvosloví, definice pojmu, odborný výraz


Pojem Efedrin je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Efedrin? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Efedrin je alkaloid z keřů čeledě chvojníkovitých (Ephedraceae) rodu Ephedra, jako jsou chvojník obecný (Ephedra vulgaris) neboli chvojník dvouklasý (Ephedra distachya) nebo chvojník čínský (Ephedra sinica), které se vyskytují ve východní Asii, ve středomořské oblasti a ve střední Evropě.
Nejstarší nález zrn chvojníku v irácké jeskyni Šanidár se datuje do období 60 000 let před naším letopočtem. Na známých indických gandhárských reliéfech se zobrazuje chvojník v blízkosti Buddhy. V Číně se prvenství jeho objevu připisuje legendárnímu císaři Šen-nungovi už ve 3. tisíciletí př. n. l. Ve 20. letech 20. století izoloval K. K. Chen čistý efedrin z chvojníku. Brzy začal být lékaři předepisován na úlevu ucpanému nosu a k uvolnění průdušek. Po sérii úmrtí spojených s užíváním efedrinu však byl v různých zemích světa zakázán (USA – 2004).

Hledejte pojem Efedrin v následujících vyhledávačích

Najít výraz Efedrin ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat výraz Efedrin ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Efedrin ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Efedrin na Youtube

Najít pojem Efedrin ve vyhledávači Qwant

Najít termín Efedrin ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Efedrin například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Nyní už nejspíš víte co to je Efedrin? resp. co je to Efedrin? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Efedrin, odpověď na dotaz co je to Efedrin?. Víte např. kdo to je Rektor? Znáte a víte kdo je Specialista ERP? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než chemie). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího významy slov, zajímavosti, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.