Co je to?
Výraz, termín, definice slova Efedrin. Co znamená odborný pojem Efedrin z kategorie Chemie?

Co je to Efedrin? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Efedrin

Efedrin je druh alkaloidu, který se využívá v lékařství. Vyrábí se z tropického keře chvojníku a dříve byl využíván k výrobě tablet používaných při léčení astmatu, chřipky, narkolepsie, jako přípravek proti nízkému tlaku a pomoc při hubnutí.
Efedrin je také základem pro výrobu pervitinu. Po požití se účinky dostavují během hodiny, dochází ke zvýšení krevního tlaku, nadměrnému pocení, střídají se pocity horka a chladu, přichází třes a bušení srdce, podrážděnost, ale zlepšují se fyzické schopnosti, člověk má více energie a přicházejí příjemné pocity. Pravidelné užívání vede k návyku a závislostem, vyšší dávky mohou být příčinou infarktu. U sportovců je efedrin na dopingové listině.


Co je to Efedrin? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Efedrin. Co znamená odborný pojem Efedrin z kategorie Chemie?

Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s dalšími lidmi na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Pojem Efedrin se nachází v kategorii chemie

Klíčová slova: význam, pojem, odborné názvosloví, slovník, přesný výraz, synonymum, slovo, co to je, lexikon, co znamená, informace, odborný výraz, chemie, názvosloví, chemie, Efedrin, vysvětlení, formulace


Pojem Efedrin je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Efedrin? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Efedrin je alkaloid z keřů čeledě chvojníkovitých (Ephedraceae) rodu Ephedra, jako jsou chvojník obecný (Ephedra vulgaris) neboli chvojník dvouklasý (Ephedra distachya) nebo chvojník čínský (Ephedra sinica), které se vyskytují ve východní Asii, ve středomořské oblasti a ve střední Evropě.
Nejstarší nález zrn chvojníku v irácké jeskyni Šanidár se datuje do období 60 000 let před naším letopočtem. Na známých indických gandhárských reliéfech se zobrazuje chvojník v blízkosti Buddhy. V Číně se prvenství jeho objevu připisuje legendárnímu císaři Šen-nungovi už ve 3. tisíciletí př. n. l. Ve 20. letech 20. století izoloval K. K. Chen čistý efedrin z chvojníku. Brzy začal být lékaři předepisován na úlevu ucpanému nosu a k uvolnění průdušek. Po sérii úmrtí spojených s užíváním efedrinu však byl v různých zemích světa zakázán (USA – 2004).

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Najít pojem Efedrin ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít heslo Efedrin ve Wikizdrojích

Vyhledat termín Efedrin ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít výraz Efedrin ve Wikislovníku

Hledat výraz Efedrin ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Efedrin na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Efedrin například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Efedrin? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Efedrin? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Efedrin, odpověď na dotaz co je to Efedrin?. Víte např. kdo to je Snacha? Znáte a víte kdo je Náměstek? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než chemie). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.