Co je to?
Definice výrazu, termínu Hyperrealismus. Co znamená odborný pojem Hyperrealismus z kategorie Kultura?

Co je Hyperrealismus?

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Hyperrealismus

Hyperrealismus je jedním z druhů současného umění. Dá se označit také jako fotorealismus, ze kterého vychází. Jeho vznik lze datovat do 60. a 70. let minulého století. Nejvýraznějším rysem je to, že dokonale kopíruje skutečnosti, které jsou předmětem zobrazení, proto výsledné dílo vypadá jako fotografie původní předlohy. Někdy se podle fotografií přímo tvoří. Hyperrealismus si však tuto předlohu upravuje podle svého vidění a zkušeností s okolním světem.
Ve výtvarném umění se používají mechanické pomůcky nebo polomechanické prostředky k tomu, aby základní informace byla přenesena na plátno. Používají se akrylové barvy, častá je i technika retuše a airbrush. Oblíbenými motivy jsou auta, města či portréty. Dokonalé vykreslení detailů je doplněno stínováním a kombinacemi barev. Sochaři postupují technikou odlitku, například z těl modelek. Ty poté oblékají do vybraných šatů, přidávají skutečné vlasy a ochlupení.

Co je to Hyperrealismus? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Hyperrealismus. Co znamená odborný pojem Hyperrealismus z kategorie Kultura?

Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Text sepsali autoři a autorky pro projekt Superia.cz

Zaujala vás definice slova Hyperrealismus? Pak se o tuto stránku podělte s blízkými prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Výraz Hyperrealismus je v kategorii kultura

Klíčová slova: význam, odborný výraz, pojem, informace, Hyperrealismus, popis, odborné názvosloví, heslo, slovník, přesný význam, význam slova, termín, přesný výraz, synonymum, názvosloví, slovo, terminus technicus, terminologie


Pojem Hyperrealismus je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Co označuje termín Hyperrealismus? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Hyperrealismus (superrealismus, navazuje na fotorealismus) je umělecký směr pocházející ze Spojených států amerických, který se projevuje v malbě a sochařství od 60. let 20. století, poté i v literatuře, komiksu, filmu. Jako sociálně-kulturní specifikum západní společnosti a samostatné téma filosofické reflexe jej etabloval Jean Baudrillard. Hyperrealismus je spíše tendencí, než uměleckým stylem – potřebou vztáhnout se k předmětné skutečnosti v podobném smyslu jako je tomu u dalších realismů v celých dějinách nejen vizuálního umění (caravaggismus, realismy devatenáctého století, nová věcnost apod.). Není otevřeně společensky kritický, nesleduje konkrétní agendu. Na rozdíl od fotorealismu ale nezpochybňuje tvůrčí gesto autora – prezentuje jeho vidění a zkušenost s vnějším světem. Jeho zaujetí tím, co existuje, a tedy jistá míra angažovanosti ("nastavování zrcadla"), spočívá v prosazování identity, hodnoty a exprese samotné věci.

Další informační zdroje o slovu Hyperrealismus

Najít pojem Hyperrealismus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Hyperrealismus ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Hyperrealismus ve Wikizdrojích

Najít heslo Hyperrealismus ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Hyperrealismus na Youtube

Vyhledat pojem Hyperrealismus ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Hyperrealismus například v evropském vyhledávači Qwant, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Google obrázcích, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Hyperrealismus? resp. co je to Hyperrealismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hyperrealismus, odpověď na dotaz co je to Hyperrealismus?. Víte např. kdo to je Snoop Dogg? Znáte a víte kdo je Kryštof Vondráček? Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Pojmy mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám proto zkusit i jinou sekci než je kategorie kultura. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie kultura, žena na plátně, hyperrealismus, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího popisy termínů, slovníková hesla, významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Máte-li chvilku času, podívejte se prosím na partnerskou stránku plnou obrázků vhodných na plochu počítače. Jsou zde stovky tapet v desítkách kategorií. Vybere si proto určitě každý.