Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Oligopol. Co znamená pojem Oligopol z kategorie Ekonomie?

Co je Oligopol?

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Oligopol?

Oligopol je pojmenování z ekonomické oblasti, které označuje takový trh, na kterém je pouze menší počet prodejců. V jeho vzniku dochází tam, kde kvůli různým překážkám nevstupují na trh nové firmy. Ty firmy, které jsou součástí oligopolu, mohou ovlivňovat a řídit vývoj trhu v určité oblasti. Vznikají mezi nimi dohody o cenách, které jsou většinou tajné a označují se jako kartelové dohody.
Účastníci oligopolu mají společnou cenovou politiku a mohou celou oblast směřovat podle toho, jaké výhody jim to přinese. Oligopoly se označují také jako nekalá soutěž. Vznikají proto, že majiteli důležitých vstupů je pouze několik málo firem, protože vláda udělila právo výroby pouze tomuto malému počtu, nebo kvůli obavám z poklesu výnosů v případě rozšíření počtu výrobců.


Co je to Oligopol? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Oligopol. Co znamená pojem Oligopol z kategorie Ekonomie?

Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. I přesto je možné, že jsme některou chybu přehlédli. Text vytvořen pro Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Oligopol? Potom se o definici podělte s kamarády na sociálních sítích, jako jsou Facebook, Pinterest, síť X (dříve Twitter), Reddit apod.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Termín Oligopol se nachází v kategorii ekonomie

Klíčová slova: formulace, pojem, přesný výraz, slovo, lexikon, přesný význam, co je to Oligopol?, popis, co to je, terminus technicus, slovník, Oligopol, odborné názvosloví, terminologie, termín, ekonomie, vysvětlení, definice


Pojem Oligopol je v kategorii ekonomie, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Oligopol dozvíte následující

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Oligopol je taková struktura trhu na straně nabídky, kdy v oboru existuje jen velmi málo výrobních firem, respektive těchto pár subjektů dohromady zabírá většinový podíl nabídky. V takovéto situaci může explicitně docházet k utajeným jednáním (koluzím) na společné cenové politice a udávání směru vývoje celého odvětví. Pokud nedochází implicitně k jednáním (tacitní koluze), tak se přesto může také jednat o oligopol. V současnosti jde především o výrobu letadel, mikroprocesorů apod.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Zkusit najít heslo Oligopol ve Wikislovníku

Zkusit najít slovo Oligopol ve vyhledávači Yandex

Najít heslo Oligopol ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat termín Oligopol na Google obrázcích

Vyhledat výraz Oligopol ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Oligopol ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Oligopol například ve videích na Youtube, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Google překladači.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Nyní už nejspíš víte co znamená Oligopol? resp. jaký je přesný význam slova Oligopol? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Oligopol, odpověď na dotaz co je to Oligopol?. Víte např. kdo to je Lenka Zlámalová? Znáte a víte kdo je Paraplegik? Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Pokuste se najít termín Oligopol i v jiné kategorii než v ekonomie. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie ekonomie, graf ekonomie, oligopol, ilustrační obrázek

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na zajímavosti, přesné vysvětlení slov, významy slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.