Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Oligopol. Co znamená pojem Oligopol z kategorie Ekonomie?

Co to je Oligopol? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Oligopol?

Oligopol je pojmenování z ekonomické oblasti, které označuje takový trh, na kterém je pouze menší počet prodejců. V jeho vzniku dochází tam, kde kvůli různým překážkám nevstupují na trh nové firmy. Ty firmy, které jsou součástí oligopolu, mohou ovlivňovat a řídit vývoj trhu v určité oblasti. Vznikají mezi nimi dohody o cenách, které jsou většinou tajné a označují se jako kartelové dohody.
Účastníci oligopolu mají společnou cenovou politiku a mohou celou oblast směřovat podle toho, jaké výhody jim to přinese. Oligopoly se označují také jako nekalá soutěž. Vznikají proto, že majiteli důležitých vstupů je pouze několik málo firem, protože vláda udělila právo výroby pouze tomuto malému počtu, nebo kvůli obavám z poklesu výnosů v případě rozšíření počtu výrobců.


Co je to Oligopol? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Oligopol. Co znamená pojem Oligopol z kategorie Ekonomie?

Veškeré texty jsou bez záruky. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Definici slova Oligopol můžete sdílet se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Oligopol je v kategorii Ekonomie

Klíčová slova: wiki, lexikon, přesný význam, heslo, popis, význam, vysvětlení, Ekonomie, pojem, definice pojmu, názvosloví, formulace, definice, slovo, význam pojmu, termín, co znamená, význam slova


Pojem Oligopol je v kategorii Ekonomie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Oligopol? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Oligopol je taková struktura trhu na straně nabídky, kdy v oboru existuje jen velmi málo výrobních firem, respektive těchto pár subjektů dohromady zabírá většinový podíl nabídky. V takovéto situaci může explicitně docházet k utajeným jednáním (koluzím) na společné cenové politice a udávání směru vývoje celého odvětví. Pokud nedochází implicitně k jednáním (tacitní koluze), tak se přesto může také jednat o oligopol. V současnosti jde především o výrobu letadel, mikroprocesorů apod.

Pro další informace o termínu Oligopol zkuste tyto odkazy

Hledat termín Oligopol ve fulltextu Seznam.cz

Hledat slovo Oligopol ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Oligopol na Youtube

Hledat heslo Oligopol ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Oligopol ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Oligopol na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Oligopol například ve Wikizdrojích, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Google překladači.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co znamená slovo Oligopol? resp. co se přesně ukrývá za slovem Oligopol? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Oligopol, odpověď na dotaz co je to Oligopol?. Víte např. kdo to je Mediátor? Znáte a víte kdo je Aleš Háma? Ke každému pojmu může existovat vícero definic podle různých oborů. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Ekonomie). U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, významy slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.