Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Oligopol. Co znamená pojem Oligopol z kategorie Ekonomie?

Co to je Oligopol? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Oligopol?

Oligopol je pojmenování z ekonomické oblasti, které označuje takový trh, na kterém je pouze menší počet prodejců. V jeho vzniku dochází tam, kde kvůli různým překážkám nevstupují na trh nové firmy. Ty firmy, které jsou součástí oligopolu, mohou ovlivňovat a řídit vývoj trhu v určité oblasti. Vznikají mezi nimi dohody o cenách, které jsou většinou tajné a označují se jako kartelové dohody.
Účastníci oligopolu mají společnou cenovou politiku a mohou celou oblast směřovat podle toho, jaké výhody jim to přinese. Oligopoly se označují také jako nekalá soutěž. Vznikají proto, že majiteli důležitých vstupů je pouze několik málo firem, protože vláda udělila právo výroby pouze tomuto malému počtu, nebo kvůli obavám z poklesu výnosů v případě rozšíření počtu výrobců.


Co je to Oligopol? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Oligopol. Co znamená pojem Oligopol z kategorie Ekonomie?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte text pojmu Oligopol s kolegy na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Oligopol se nachází v kategorii Ekonomie

Klíčová slova: odborný výraz, definice pojmu, termín, odborné názvosloví, Ekonomie, co je to Oligopol?, synonymum, Oligopol, terminologie, pojem, co znamená, význam, informace, vysvětlení, přesný výraz, slovo, Ekonomie, formulace


Pojem Oligopol je v kategorii Ekonomie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Oligopol? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Oligopol je taková struktura trhu na straně nabídky, kdy v oboru existuje jen velmi málo výrobních firem, respektive těchto pár subjektů dohromady zabírá většinový podíl nabídky. V takovéto situaci může explicitně docházet k utajeným jednáním (koluzím) na společné cenové politice a udávání směru vývoje celého odvětví. Pokud nedochází implicitně k jednáním (tacitní koluze), tak se přesto může také jednat o oligopol. V současnosti jde především o výrobu letadel, mikroprocesorů apod.

Hledejte pojem Oligopol v následujících vyhledávačích

Zkusit najít termín Oligopol ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Oligopol ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat pojem Oligopol na Google.cz

Vyhledat výraz Oligopol ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Oligopol ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Oligopol ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Oligopol například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Na této webové stránce jste se dozvěděli co je to Oligopol? resp. co přesně označuje termín Oligopol? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Oligopol, odpověď na dotaz co je to Oligopol?. Víte např. kdo to je George Clooney? Znáte a víte kdo je Plašan? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Ekonomie). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na definice odborných pojmů, zajímavosti, významy slov, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.