Co je to?
Výraz, termín, definice slova Očistec. Co znamená odborný pojem Očistec z kategorie Náboženství?

Co je Očistec?

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Očistec?

Očistec je náboženský pojem, který vychází z latinského slova purgo, čili očistit. Křesťanské církve definují očistec jako stav, v jehož rámci dochází k očištění duší zemřelých. Ty se zbavují menších hříchů a různých nedokonalostí, než budou moc vstoupit na nebesa, do ráje. Tyto duše zde určitým způsobem trpí, ale přesto mají jistotu, že po překonání tohoto utrpení budou odměněni nebeskou blažeností. V existenci očistce věří jak katolíci, tak anglikánská církev, judaisté i mormoni. Očistec odmítají protestanti na základě toho, že není výslovně zmíněn v biblických textech.
V katolické církvi je záležitostí víry i to, že za duše v očistci je možná přímluva, která se uskutečňuje pomocí modlitby. Za hlavní modlitbu jsou považovány odpustky. Tato myšlenka se opírá o víru v nesmrtelnou duši a z příkazů v Bibli, které doporučují vzájemnou modlitbu. Žijící křesťané se mají modlit za duše v očistci a tím uspíšit jejich přechod do nebe. Nikdo neodchází zcela očištěn od svých hříchů, ty však nemusí být takové, aby se duše dostala do pekla. Tam se nemůže dostat nic, co nebylo dokonale očištěno, proto má existence očistce jasný smysl.


Co je to Očistec? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Očistec. Co znamená odborný pojem Očistec z kategorie Náboženství?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Text vypracovaly autorky pro Superia.cz

Definici slova Očistec můžete sdílet s přáteli a kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Termín Očistec je v kategorii náboženství

Klíčová slova: co to je, wiki, slovo, formulace, význam, lexikon, Očistec, slovník, náboženství, definice pojmu, náboženství, termín, přesný výraz, názvosloví, informace, terminus technicus, význam slova, definice


Pojem Očistec je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Očistec? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Očistec (latinsky purgatorium, z purgo – čistit, očistit) je stavem, během něhož se podle učení některých křesťanských církví očišťují duše zemřelých od méně závažných hříchů a nedokonalostí před svým vstupem do nebeského stavu. Ačkoliv takové duše v očistci prožívají jistá utrpení, přesto je naplňuje jistota, že po tomto očistném procesu vstoupí do nebeské blaženosti před Boží tvář. Víru v očistec sdílí katolická církev a ve všeobecnosti i anglikánská církev, podobný koncept je i v mormonismu i judaismu. Protestantské církve naopak pojem očistce většinou odmítají, protože v protokanonických textech Bible není očistec výslovně zmíněn.

Jiné doporučené zdroje informací

Zkusit najít heslo Očistec na Google obrázcích

Najít termín Očistec ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem Očistec ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít termín Očistec ve vyhledávači Yahoo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Očistec ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Očistec ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Očistec například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikizdrojích, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Z předchozího textu jste se dozvěděli jaká je definice slova Očistec? resp. co znamená výraz Očistec? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Očistec, odpověď na dotaz co je to Očistec?. Víte např. kdo to je Vladimír Dvořák? Znáte a víte kdo je Bára Hosnedlová? Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste najít odborný termín i v jiné sekci než v náboženství. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie náboženství, Kněz, očistec, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího popisy termínů, zajímavosti, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.