Co je to?
Definice výrazu Gotika. Co znamená odborný pojem Gotika z kategorie Kultura?

Co to je Gotika? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Gotika

Gotika je název uměleckého slohu, který je nejvýraznější v architektuře, sochařství a malířství a nahradil románský sloh. Gotika pochází z Francie a vládla umění přes 300 let. Po ní přišla renesance, která předcházejícím stylem opovrhovala, a proto ho nazvala podle barbarského kmene Gótů.
Gotické stavby měly více oken, typickým znakem byl lomený oblouk nebo opěrný systém. Stavby byly zdobeny věžičkami a chrliči, nejznámějšími stavbami jsou katedrály a další církevní stavby. Malířství bylo zaměřeno na fresky a portréty, v sochařství vynikly především Madony.


Co je to Gotika? Význam slova, termín, Definice výrazu Gotika. Co znamená odborný pojem Gotika z kategorie Kultura?

Uvedené informace jsou bez záruky. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte text pojmu Gotika s vašimi kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Gotika se nachází v kategorii Kultura

Klíčová slova: názvosloví, definice pojmu, wiki, heslo, slovo, odborný výraz, terminus technicus, co znamená, přesný význam, význam, definice, Kultura, lexikon, co to je, Kultura, termín, odborné názvosloví, informace


Pojem Gotika je v kategorii Kultura, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Gotika píše následující

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Gotika je umělecký sloh pomalu navazující na sloh románský. Začíná se projevovat od druhé poloviny 12. století a pokračuje ve vrcholném středověku zhruba po další tři staletí. V českých zemích nastupuje i ustupuje gotika o něco později. V Německu a střední Evropě trvala až do počátku 16. století, kdy se v Itálii a Francii již prosadila následující renesance. Ta se z gotiky nevyvinula, ale naopak se ji snažila popřít a při svém vývoji se opírala o antické dědictví.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit najít slovo Gotika ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Gotika ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Gotika ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo Gotika ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat výraz Gotika ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat heslo Gotika ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Gotika například ve fulltextu Google.cz, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, ve Wikizdrojích nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Na této webové stránce jste se dozvěděli co je to Gotika? resp. co se skrývá pod slovem Gotika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Gotika, odpověď na dotaz co je to Gotika?. Víte např. kdo to je Konšel? Znáte a víte kdo je Šmejdíř? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Kultura). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na přesné vysvětlení slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, významy slov, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.