Co je to?
Definice odborného termínu, slova Frakování. Co znamená pojem Frakování z kategorie Technika?

Co je Frakování?

Co znamená pojem, definice termínu Frakování?

Frakování čili hydraulické štěpení, je pojem používaný v oblasti těžby ropy a zemního plynu především v těžko dostupných lokalitách. Je založeno na principu napumpování směsi písku, vody a chemických přísad do břidličných hornin. Ty se pak ještě pod povrchem rozbijí a uvolní se ropa nebo plyn. Stoupají pak do horních ložisek, odkud se těžbou lehce dostanou na povrch. Frakování bývá využíváno tam, kde by klasická těžba nepřinášela očekávané ekonomické výhody. Má však obrovská ekologická rizika, protože ovlivňuje globální změny klimatu a chemikálie, které jsou vypouštěny do podzemních vod i hornin představují obrovské ekologické riziko.
Ve většině evropských zemí včetně České republiky je frakování zakázáno a těžařské firmy nezískaly potřebná povolení. Používá se a je značně rozšířeno především ve Spojených státech, i když i zde vyvolává značnou vlnu protestů ekologických aktivistů a obyvatel postižených území.


Co je to Frakování? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Frakování. Co znamená pojem Frakování z kategorie Technika?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vaším okruhem známých osob na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pojem Frakování patří do sekce technika

Klíčová slova: pojem, synonymum, informace, názvosloví, Frakování, význam, wiki, vysvětlení, co znamená, terminologie, význam pojmu, lexikon, technika, definice pojmu, termín, co to je, technika, slovo


Pojem Frakování je v kategorii technika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Frakování? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Hydraulické štěpení (též frakování z anglického hydraulic fracturing, zkráceně fracking) je metoda vytváření puklin ve vrstvě slabě zpevněných sedimentárních hornin pomocí stlačené tekuté směsi (fracking fluid) vody s pískem a některých pomocných chemikálií. Písek o určité zrnitosti má za úkol udržet pukliny otevřené. Chemikálie se používají proto, aby usnadnily migraci tekutin (v podstatě mají velice podobnou funkci jako saponáty ve vodě na nádobí). Vytvořené pukliny mají umožnit uvolnění a migraci tekutin v hornině obsažených (v první řadě zemního plynu, popř. ropy nebo jejich nekonvenčních podob, např. břidlicový plyn) do větších ložisek, ze kterých již může být ekonomicky lukrativní je dobývat.

Odkazy na jiné weby

Hledat pojem Frakování ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat pojem Frakování ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít pojem Frakování na Google obrázcích

Hledat frázi Frakování ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Frakování ve Wikizdrojích

Hledat pojem Frakování ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Frakování například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Teďka již bezesporu víte co je to Frakování? resp. jaký je význam pojmu Frakování? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Frakování, odpověď na dotaz co je to Frakování?. Víte např. kdo to je Kadeřník? Znáte a víte kdo je Václav Kopta? Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. podle různých oborů. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než technika). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, významy slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na pozadí vašeho počítače z partnerské stránky. Na výběr máte z mnoha kategorií jako zvířátka nebo příroda.