Co je to?
Definice výrazu Pragmatismus. Co znamená odborný pojem Pragmatismus z kategorie Filozofie?

Co to je Pragmatismus? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Pragmatismus?

Pragmatismus je název myšlenkového směru, podle kterého každá myšlenka pochází z konkrétního jednání, tedy praxe. K praxi myšlení také směřuje. U každé myšlenky se hodnotí, zda je užitečná, a ty které se ukázaly prospěnými, jsou označeny za pravdivé. Pragmatismus se zaměřuje na praktičnost a úspěšnost, někdy je až bezohledný. Člověk je chápán jako tvor, který jedná, ne myslí. Vše vychází z toho, co jednající lidé potřebují představy, soudy nebo pojmy jsou podřízeny pravidlům jednání.
Ověření pravdivosti se provádí porovnáním s důsledky jednání, užitečností pro jednotlivce a prospěchem společnosti. Významným představitelem pragmatismu byl např. filozof William James, později John Dewey. Navázaly na něj především filozofie vědy, např. behaviorismus.


Co je to Pragmatismus? Význam slova, termín, Definice výrazu Pragmatismus. Co znamená odborný pojem Pragmatismus z kategorie Filozofie?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Sepsáno redaktory Superia.cz

Definici slova Pragmatismus můžete sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Pragmatismus je v kategorii Filozofie

Klíčová slova: slovo, definice pojmu, Pragmatismus, co znamená, pojem, co je to Pragmatismus?, slovník, terminus technicus, Filozofie, odborné názvosloví, synonymum, přesný význam, formulace, wiki, Filozofie, heslo, terminologie, názvosloví


Pojem Pragmatismus je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Pragmatismus můžete dozvědět následující

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Pragmatismus (z řec. πρᾶγμα – pragma, věc, čin) je filosofický (myšlenkový) směr, který staví do popředí konkrétní lidské jednání, tj. praxi. Z ní každé myšlení vychází a k ní zase směřuje. Myšlenky se ověřují tím, zda jsou prospěšné, a pravdivá tvrzení jsou ta, která se osvědčila.

Odkazy na jiné weby

Hledat heslo Pragmatismus ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít heslo Pragmatismus ve vyhledávači Qwant

Vyhledat termín Pragmatismus ve Wikislovníku

Hledat výraz Pragmatismus na Google.cz

Najít heslo Pragmatismus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Pragmatismus ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Pragmatismus například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Tyto stránky vám umožnili zjistit co to je Pragmatismus? resp. co se přesně ukrývá za slovem Pragmatismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pragmatismus, odpověď na dotaz co je to Pragmatismus?. Víte např. kdo to je Asistent pedagoga? Znáte a víte kdo je Buzík? Jednotlivá slova můžou mít několik významů v různém kontextu, v různých oborech. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Filozofie). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na známé i neznámé pojmy, zajímavosti, popisy termínů, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?