Co je to?
Definice výrazu Pragmatismus. Co znamená odborný pojem Pragmatismus z kategorie Filozofie?

Co to je Pragmatismus? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Pragmatismus

Pragmatismus je název myšlenkového směru, podle kterého každá myšlenka pochází z konkrétního jednání, tedy praxe. K praxi myšlení také směřuje. U každé myšlenky se hodnotí, zda je užitečná, a ty které se ukázaly prospěnými, jsou označeny za pravdivé. Pragmatismus se zaměřuje na praktičnost a úspěšnost, někdy je až bezohledný. Člověk je chápán jako tvor, který jedná, ne myslí. Vše vychází z toho, co jednající lidé potřebují představy, soudy nebo pojmy jsou podřízeny pravidlům jednání.
Ověření pravdivosti se provádí porovnáním s důsledky jednání, užitečností pro jednotlivce a prospěchem společnosti. Významným představitelem pragmatismu byl např. filozof William James, později John Dewey. Navázaly na něj především filozofie vědy, např. behaviorismus.


Co je to Pragmatismus? Význam slova, termín, Definice výrazu Pragmatismus. Co znamená odborný pojem Pragmatismus z kategorie Filozofie?

Uvedené informace jsou bez záruky. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Pragmatismus je v sekci Filozofie

Klíčová slova: formulace, synonymum, heslo, wiki, přesný význam, odborné názvosloví, vysvětlení, popis, lexikon, odborný výraz, Filozofie, slovník, slovo, přesný výraz, Filozofie, definice, definice pojmu, pojem


Pojem Pragmatismus je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Pragmatismus? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Pragmatismus (z řec. πρᾶγμα – pragma, věc, čin) je filosofický (myšlenkový) směr, který staví do popředí konkrétní lidské jednání, tj. praxi. Z ní každé myšlení vychází a k ní zase směřuje. Myšlenky se ověřují tím, zda jsou prospěšné, a pravdivá tvrzení jsou ta, která se osvědčila.

Další možné informační zdroje

Zkusit najít slovo Pragmatismus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít pojem Pragmatismus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Pragmatismus na Youtube

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Pragmatismus ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Pragmatismus ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Pragmatismus ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Pragmatismus například ve fulltextu Google.cz, v Lingea slovnících, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Pragmatismus? resp. co znamená slovo Pragmatismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pragmatismus, odpověď na dotaz co je to Pragmatismus?. Víte např. kdo to je Hillary Clinton? Znáte a víte kdo je Jan Sůra? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto termín Pragmatismus hledat i v jiných kategoriích (než Filozofie) Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?