Co je to?
Výraz, termín, definice slova Pragmatismus. Co znamená odborný pojem Pragmatismus z kategorie Filozofie?

Co je Pragmatismus? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Pragmatismus

Pragmatismus je název myšlenkového směru, podle kterého každá myšlenka pochází z konkrétního jednání, tedy praxe. K praxi myšlení také směřuje. U každé myšlenky se hodnotí, zda je užitečná, a ty které se ukázaly prospěnými, jsou označeny za pravdivé. Pragmatismus se zaměřuje na praktičnost a úspěšnost, někdy je až bezohledný. Člověk je chápán jako tvor, který jedná, ne myslí. Vše vychází z toho, co jednající lidé potřebují představy, soudy nebo pojmy jsou podřízeny pravidlům jednání.
Ověření pravdivosti se provádí porovnáním s důsledky jednání, užitečností pro jednotlivce a prospěchem společnosti. Významným představitelem pragmatismu byl např. filozof William James, později John Dewey. Navázaly na něj především filozofie vědy, např. behaviorismus.


Co je to Pragmatismus? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Pragmatismus. Co znamená odborný pojem Pragmatismus z kategorie Filozofie?

Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Text napsán pro Superia.cz

Definici pojmu Pragmatismus sdílejte s kamarády na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Termín Pragmatismus je v kategorii filozofie

Klíčová slova: formulace, význam, slovník, význam slova, co to je, názvosloví, pojem, terminus technicus, přesný výraz, odborné názvosloví, filozofie, co je to Pragmatismus?, definice, synonymum, filozofie, termín, odborný výraz, terminologie


Pojem Pragmatismus je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Pragmatismus? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Pragmatismus (z řec. πρᾶγμα – pragma, věc, čin) je filosofický (myšlenkový) směr, který staví do popředí konkrétní lidské jednání, tj. praxi. Z ní každé myšlení vychází a k ní zase směřuje. Myšlenky se ověřují tím, zda jsou prospěšné, a pravdivá tvrzení jsou ta, která se osvědčila.

Pro více informací o heslu Pragmatismus zkuste navštívit tyto odkazy

Zkusit najít heslo Pragmatismus ve vyhledávači Qwant

Hledat termín Pragmatismus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít termín Pragmatismus ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít termín Pragmatismus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Pragmatismus ve Wikimedia Commons

Hledat heslo Pragmatismus ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Pragmatismus například ve Wikizdrojích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Pragmatismus? resp. co je to Pragmatismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pragmatismus, odpověď na dotaz co je to Pragmatismus?. Víte např. kdo to je Jöel Veltman? Znáte a víte kdo je Josef Ressel? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než filozofie). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího zajímavosti, popisy termínů, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?