Co je to?
Výraz, termín, definice slova Hltnost. Co znamená odborný pojem Hltnost z kategorie Fyzika?

Co je to Hltnost? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Hltnost

Hltnost je pojmenování maximálního průtoku vody či páry u vodních a parních turbín za daných podmínek. Vyjadřuje se buď v metrech krychlových za sekundu, nebo v kilogramech za sekundu.
Jako turbíny se světově největší hltností se udávají Kaplanovy turbíny, nacházející se na řece Volze ve vodní elektrárně v Saratově. Spád zde činí 11 metrů a průtok 806 metrů za sekundu. O něco nižší hltnost mají turbíny vodní elektrárny Gabčíkovo na řece Dunaji. I zde jde o Kaplanovy turbíny.


Co je to Hltnost? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Hltnost. Co znamená odborný pojem Hltnost z kategorie Fyzika?

Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Hltnost? Pak se o ní podělte s vašimi známými a kamarády na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Výraz Hltnost je v kategorii fyzika

Klíčová slova: slovo, význam slova, odborný výraz, lexikon, informace, termín, popis, význam, terminus technicus, co znamená, synonymum, co je to Hltnost?, heslo, odborné názvosloví, Hltnost, pojem, přesný výraz, názvosloví


Pojem Hltnost je v kategorii fyzika, ilustrační obrázek

Co označuje termín Hltnost? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Hltnost turbíny je u vodní a parní turbíny maximální průtok vody, popřípadě páry, za určitých podmínek. Základní jednotkou je metr krychlový za sekundu (m3·s−1, m3/s), dalším jednotkovým vyjádřením může být i kg za sekundu (kg·s−1, kg/s).
Největší hltnost na světě mají Kaplanovy turbíny na Saratovské vodní elektrárně na Volze, kde při průtoku 806 m3/s pracují na spádu kolem 11 m. Jedinou turbínou o průměru 10,5 m může protékat vodní tok srovnatelný s Labem v Hamburku. Ve střední Evropě mají největší hltnost Kaplanovy turbíny na vodní elektrárně Gabčíkovo na Dunaji a to až 636 m3·s−1, při spádu 12,88–24,20 m.

Jiné zdroje informací o pojmu Hltnost

Vyhledat heslo Hltnost ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Hltnost ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Hltnost ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat slovo Hltnost ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat výraz Hltnost ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít slovo Hltnost ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Hltnost například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, ve fulltextu Google.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Nyní již víte jaká je definice termínu Hltnost? resp. co je to Hltnost? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hltnost, odpověď na dotaz co je to Hltnost?. Víte např. kdo to je Felčar? Znáte a víte kdo je Fantomas? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než fyzika). U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na popisy termínů, definice odborných pojmů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, významy slov, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Osvěžte si plochu vaše počítače tím, že na ni umístíte nějakou pěknou tapetu. Vyberte si z mnoha kategorií o květin až po tapety aut.