Co je to?
Definice odborného termínu, slova Hltnost. Co znamená pojem Hltnost z kategorie Fyzika?

Co je to Hltnost? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Hltnost?

Hltnost je pojmenování maximálního průtoku vody či páry u vodních a parních turbín za daných podmínek. Vyjadřuje se buď v metrech krychlových za sekundu, nebo v kilogramech za sekundu.
Jako turbíny se světově největší hltností se udávají Kaplanovy turbíny, nacházející se na řece Volze ve vodní elektrárně v Saratově. Spád zde činí 11 metrů a průtok 806 metrů za sekundu. O něco nižší hltnost mají turbíny vodní elektrárny Gabčíkovo na řece Dunaji. I zde jde o Kaplanovy turbíny.


Co je to Hltnost? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Hltnost. Co znamená pojem Hltnost z kategorie Fyzika?

Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Hltnost doporučujeme sdílet s kolegy na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Heslo Hltnost se nachází v sekci fyzika

Klíčová slova: wiki, přesný význam, synonymum, vysvětlení, heslo, co znamená, význam, přesný výraz, Hltnost, odborný výraz, odborné názvosloví, co to je, definice, definice pojmu, popis, formulace, slovník, informace


Pojem Hltnost je v kategorii fyzika, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Hltnost?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Hltnost turbíny je u vodní a parní turbíny maximální průtok vody, popřípadě páry, za určitých podmínek. Základní jednotkou je metr krychlový za sekundu (m3·s−1, m3/s), dalším jednotkovým vyjádřením může být i kg za sekundu (kg·s−1, kg/s).
Největší hltnost na světě mají Kaplanovy turbíny na Saratovské vodní elektrárně na Volze, kde při průtoku 806 m3/s pracují na spádu kolem 11 m. Jedinou turbínou o průměru 10,5 m může protékat vodní tok srovnatelný s Labem v Hamburku. Ve střední Evropě mají největší hltnost Kaplanovy turbíny na vodní elektrárně Gabčíkovo na Dunaji a to až 636 m3·s−1, při spádu 12,88–24,20 m.

Další informační zdroje o slovu Hltnost

Hledat termín Hltnost na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Hltnost ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít termín Hltnost ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Hltnost na Youtube

Zkusit najít výraz Hltnost ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat termín Hltnost ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Hltnost například v Microsoft Bing, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, ve Wikislovníku nebo v Google překladači.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Hltnost? resp. co je to Hltnost? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hltnost, odpověď na dotaz co je to Hltnost?. Víte např. kdo to je Ďábel? Znáte a víte kdo je David Sinclair? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v různých oborech lidské činnosti. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci fyzika. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na významy slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Osvěžte si plochu vaše počítače tím, že na ni umístíte nějakou pěknou tapetu. Vyberte si z mnoha kategorií o květin až po tapety aut.