Co je to?
Definice odborného termínu, slova Hltnost. Co znamená pojem Hltnost z kategorie Fyzika?

Co je Hltnost? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Hltnost

Hltnost je pojmenování maximálního průtoku vody či páry u vodních a parních turbín za daných podmínek. Vyjadřuje se buď v metrech krychlových za sekundu, nebo v kilogramech za sekundu.
Jako turbíny se světově největší hltností se udávají Kaplanovy turbíny, nacházející se na řece Volze ve vodní elektrárně v Saratově. Spád zde činí 11 metrů a průtok 806 metrů za sekundu. O něco nižší hltnost mají turbíny vodní elektrárny Gabčíkovo na řece Dunaji. I zde jde o Kaplanovy turbíny.


Co je to Hltnost? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Hltnost. Co znamená pojem Hltnost z kategorie Fyzika?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Hltnost sdílet s kolegy na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Heslo Hltnost patří do sekce fyzika

Klíčová slova: synonymum, přesný význam, co je to Hltnost?, co to je, slovo, terminologie, definice, Hltnost, význam pojmu, přesný výraz, vysvětlení, definice pojmu, heslo, terminus technicus, odborný výraz, informace, lexikon, wiki


Pojem Hltnost je v kategorii fyzika, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Hltnost?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Hltnost turbíny je u vodní a parní turbíny maximální průtok vody, popřípadě páry, za určitých podmínek. Základní jednotkou je metr krychlový za sekundu (m3·s−1, m3/s), dalším jednotkovým vyjádřením může být i kg za sekundu (kg·s−1, kg/s).
Největší hltnost na světě mají Kaplanovy turbíny na Saratovské vodní elektrárně na Volze, kde při průtoku 806 m3/s pracují na spádu kolem 11 m. Jedinou turbínou o průměru 10,5 m může protékat vodní tok srovnatelný s Labem v Hamburku. Ve střední Evropě mají největší hltnost Kaplanovy turbíny na vodní elektrárně Gabčíkovo na Dunaji a to až 636 m3·s−1, při spádu 12,88–24,20 m.

Další zdroje informací

Vyhledat pojem Hltnost ve vyhledávači Yandex

Vyhledat slovo Hltnost ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo Hltnost ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít frázi Hltnost ve Wikizdrojích

Hledat termín Hltnost na Google.cz

Vyhledat heslo Hltnost ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Hltnost například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Hltnost? resp. co se přesně ukrývá za slovem Hltnost? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hltnost, odpověď na dotaz co je to Hltnost?. Víte např. kdo to je Sára Korbelová? Znáte a víte kdo je Laura Antonelli? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto termín Hltnost hledat i v jiných kategoriích (než fyzika). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, významy slov, slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Osvěžte si plochu vaše počítače tím, že na ni umístíte nějakou pěknou tapetu. Vyberte si z mnoha kategorií o květin až po tapety aut.