Co je to?
Definice odborného termínu, slova Hltnost. Co znamená pojem Hltnost z kategorie Fyzika?

Co je to Hltnost? Význam slova

Co znamená termín Hltnost? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Hltnost je pojmenování maximálního průtoku vody či páry u vodních a parních turbín za daných podmínek. Vyjadřuje se buď v metrech krychlových za sekundu, nebo v kilogramech za sekundu.
Jako turbíny se světově největší hltností se udávají Kaplanovy turbíny, nacházející se na řece Volze ve vodní elektrárně v Saratově. Spád zde činí 11 metrů a průtok 806 metrů za sekundu. O něco nižší hltnost mají turbíny vodní elektrárny Gabčíkovo na řece Dunaji. I zde jde o Kaplanovy turbíny.


Co je to Hltnost? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Hltnost. Co znamená pojem Hltnost z kategorie Fyzika?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text (Hltnost) můžete sdílet s kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Hltnost patří do kategorie Fyzika

Klíčová slova: termín, Fyzika, Hltnost, slovník, slovo, co to je, vysvětlení, wiki, přesný výraz, pojem, přesný význam, co je to Hltnost?, definice, odborné názvosloví, popis, lexikon, terminologie, informace


Pojem Hltnost je v kategorii Fyzika, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Hltnost?

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Hltnost turbíny je u vodní a parní turbíny maximální průtok vody, popřípadě páry, za určitých podmínek. Základní jednotkou je metr krychlový za sekundu (m3·s−1, m3/s), dalším jednotkovým vyjádřením může být i kg za sekundu (kg·s−1, kg/s).
Největší hltnost na světě mají Kaplanovy turbíny na Saratovské vodní elektrárně na Volze, kde při průtoku 806 m3/s pracují na spádu kolem 11 m. Jedinou turbínou o průměru 10,5 m může protékat vodní tok srovnatelný s Labem v Hamburku. Ve střední Evropě mají největší hltnost Kaplanovy turbíny na vodní elektrárně Gabčíkovo na Dunaji a to až 636 m3·s−1, při spádu 12,88–24,20 m.

Jiné doporučené zdroje informací

Vyhledat termín Hltnost ve Wikizdrojích

Vyhledat pojem Hltnost ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat pojem Hltnost na Google.cz

Hledat výraz Hltnost ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Hltnost ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít termín Hltnost ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Hltnost například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaká je definice termínu Hltnost? resp. co to je Hltnost? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hltnost, odpověď na dotaz co je to Hltnost?. Víte např. kdo to je Filumenista? Znáte a víte kdo je Merkur? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Hltnost v jiné sekci než Fyzika. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, popisy termínů, zajímavosti, významy slov s názvem Co Je To?.

Osvěžte si plochu vaše počítače tím, že na ni umístíte nějakou pěknou tapetu. Vyberte si z mnoha kategorií o květin až po tapety aut.