Co je to?
Definice výrazu Antioxidant. Co znamená odborný pojem Antioxidant z kategorie Chemie?

Co to je Antioxidant? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Antioxidant?

Antioxidant je označení pro látku, která v organizmu dokáže kompenzovat účinky oxidačních procesů, které mají škodlivé účinky. Antioxidantem může být buď vitamín, či minerální látka, které zodpovídají za výživu, nebo enzymy, bílkoviny, nápomocné při chemických reakcích. Antioxidanty jsou nesmírně důležité jako prevence mnoha onemocnění chronického charakteru, kupříkladu mrtvice, rakoviny, srdečních onemocnění, šedého zákalu, Alzheimerovy choroby, cukrovka, únavový syndrom a podobně. Nejvýznačnějšími antioxidanty jsou vitamíny A, C, E, minerály jako selen, zinek, měď a další. Lidské tělo si umí antioxidanty vyrobit samo, ale jejich množství nestačí k potlačení účinků volných radikálů.
Tyto látky je však možno doplnit doplňky stravy nebo ještě lépe přirozenou cestou – konzumací ovoce, zeleniny a další rostlinné potravy. Prospěšné jako antioxidanty jsou flavonoidy a polyfenoly. Ty je možno najít nejen v ovoci a zelenině, ale i v kávě, zeleném čaji a ořeších.


Co je to Antioxidant? Význam slova, termín, Definice výrazu Antioxidant. Co znamená odborný pojem Antioxidant z kategorie Chemie?

Navzdory veškeré pečlivosti neručíme za úplnost a správnost zveřejněného obsahu. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Antioxidant? Potom se o definici podělte se známými na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Výraz Antioxidant se nachází v kategorii chemie

Klíčová slova: synonymum, slovo, přesný výraz, terminus technicus, Antioxidant, co je to Antioxidant?, názvosloví, význam pojmu, informace, slovník, co znamená, přesný význam, popis, co to je, wiki, chemie, odborné názvosloví, vysvětlení


Pojem Antioxidant je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Antioxidant? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Antioxidant je látka, jejíž molekuly omezují aktivitu kyslíkových radikálů – snižují pravděpodobnost jejich vzniku nebo je převádějí do méně reaktivních nebo nereaktivních stavů.
Tím omezují proces oxidace v organismu nebo směsích, kde se vyskytují. Z tohoto důvodu se jako konzervanty přidávají do potravin, které by byly jinak oxidací nadměrně poškozovány (např. rostlinné oleje – viz žluknutí). Konzumovány působí v jistém smyslu pozitivně na zdraví organismu. Ovšem přemíra antioxidantů může spíše škodit, přirozené oxidační procesy tlumit a naopak i oxidanty pomáhají zdraví. Další antioxidanty se vyskytují (nejčastěji ve formě enzymů) v organismu, kde působí podobně, v potravě jsou však bezvýznamné (buďto rychle zanikají, nebo nepřežijí trávicí proces).

Jiné doporučené zdroje informací

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Antioxidant ve Wikimedia Commons

Najít výraz Antioxidant ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Antioxidant na Youtube

Hledat heslo Antioxidant ve Wikislovníku

Zkusit najít termín Antioxidant ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít pojem Antioxidant ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Antioxidant například ve vyhledávači Seznam.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ruském vyhledávači Yandex, ve Wikizdrojích nebo v Lingea slovnících.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Teď už víte co znamená slovo Antioxidant? resp. co znamená výraz Antioxidant? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Antioxidant, odpověď na dotaz co je to Antioxidant?. Víte např. kdo to je Petr Němec? Znáte a víte kdo je Editor? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste najít odborný termín i v jiné sekci než v chemie. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje zajímavosti, známé i neznámé pojmy, významy slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.