Co je to?
Odborný výraz, definice slova Antioxidant. Co znamená slovo Antioxidant z kategorie Chemie?

Co je Antioxidant? Definice pojmu

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Antioxidant

Antioxidant je označení pro látku, která v organizmu dokáže kompenzovat účinky oxidačních procesů, které mají škodlivé účinky. Antioxidantem může být buď vitamín, či minerální látka, které zodpovídají za výživu, nebo enzymy, bílkoviny, nápomocné při chemických reakcích. Antioxidanty jsou nesmírně důležité jako prevence mnoha onemocnění chronického charakteru, kupříkladu mrtvice, rakoviny, srdečních onemocnění, šedého zákalu, Alzheimerovy choroby, cukrovka, únavový syndrom a podobně. Nejvýznačnějšími antioxidanty jsou vitamíny A, C, E, minerály jako selen, zinek, měď a další. Lidské tělo si umí antioxidanty vyrobit samo, ale jejich množství nestačí k potlačení účinků volných radikálů.
Tyto látky je však možno doplnit doplňky stravy nebo ještě lépe přirozenou cestou – konzumací ovoce, zeleniny a další rostlinné potravy. Prospěšné jako antioxidanty jsou flavonoidy a polyfenoly. Ty je možno najít nejen v ovoci a zelenině, ale i v kávě, zeleném čaji a ořeších.


Co je to Antioxidant? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Antioxidant. Co znamená slovo Antioxidant z kategorie Chemie?

Zveřejněné texty nemohou sloužit jako stoprocentní zdroj informací a mohou se v nich objevovat faktické chyby. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text (Antioxidant) můžete sdílet s blízkými na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Termín Antioxidant patří do kategorie chemie

Klíčová slova: informace, chemie, pojem, význam, popis, definice pojmu, slovník, odborný výraz, přesný význam, terminus technicus, vysvětlení, wiki, definice, termín, co znamená, význam pojmu, přesný výraz, odborné názvosloví


Pojem Antioxidant je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Antioxidant? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Antioxidant je látka, jejíž molekuly omezují aktivitu kyslíkových radikálů – snižují pravděpodobnost jejich vzniku nebo je převádějí do méně reaktivních nebo nereaktivních stavů.
Tím omezují proces oxidace v organismu nebo směsích, kde se vyskytují. Z tohoto důvodu se jako konzervanty přidávají do potravin, které by byly jinak oxidací nadměrně poškozovány (např. rostlinné oleje – viz žluknutí). Konzumovány působí v jistém smyslu pozitivně na zdraví organismu. Ovšem přemíra antioxidantů může spíše škodit, přirozené oxidační procesy tlumit a naopak i oxidanty pomáhají zdraví. Další antioxidanty se vyskytují (nejčastěji ve formě enzymů) v organismu, kde působí podobně, v potravě jsou však bezvýznamné (buďto rychle zanikají, nebo nepřežijí trávicí proces).

Další zdroje informací

Hledat výraz Antioxidant ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Antioxidant na Youtube

Vyhledat termín Antioxidant na Google obrázcích

Vyhledat pojem Antioxidant ve vyhledávači Qwant

Najít výraz Antioxidant ve Wikizdrojích

Vyhledat termín Antioxidant na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Antioxidant například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, v metavyhledávači Info.com nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Právě jste zjistili co znamená Antioxidant? resp. co přesně označuje termín Antioxidant? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Antioxidant, odpověď na dotaz co je to Antioxidant?. Víte např. kdo to je Hosteska? Znáte a víte kdo je Yana Gupta? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než chemie). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, slovníková hesla, významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.