Co je to?
Výraz, termín, definice slova Antioxidant. Co znamená odborný pojem Antioxidant z kategorie Chemie?

Co je to Antioxidant? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Antioxidant

Antioxidant je označení pro látku, která v organizmu dokáže kompenzovat účinky oxidačních procesů, které mají škodlivé účinky. Antioxidantem může být buď vitamín, či minerální látka, které zodpovídají za výživu, nebo enzymy, bílkoviny, nápomocné při chemických reakcích. Antioxidanty jsou nesmírně důležité jako prevence mnoha onemocnění chronického charakteru, kupříkladu mrtvice, rakoviny, srdečních onemocnění, šedého zákalu, Alzheimerovy choroby, cukrovka, únavový syndrom a podobně. Nejvýznačnějšími antioxidanty jsou vitamíny A, C, E, minerály jako selen, zinek, měď a další. Lidské tělo si umí antioxidanty vyrobit samo, ale jejich množství nestačí k potlačení účinků volných radikálů.
Tyto látky je však možno doplnit doplňky stravy nebo ještě lépe přirozenou cestou – konzumací ovoce, zeleniny a další rostlinné potravy. Prospěšné jako antioxidanty jsou flavonoidy a polyfenoly. Ty je možno najít nejen v ovoci a zelenině, ale i v kávě, zeleném čaji a ořeších.


Co je to Antioxidant? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Antioxidant. Co znamená odborný pojem Antioxidant z kategorie Chemie?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s vašimi známými a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Pojem Antioxidant se nachází v kategorii chemie

Klíčová slova: co to je, názvosloví, vysvětlení, přesný výraz, odborný výraz, heslo, Antioxidant, význam, popis, definice, terminus technicus, význam pojmu, co je to Antioxidant?, definice pojmu, lexikon, chemie, termín, pojem


Pojem Antioxidant je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Antioxidant?

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Antioxidant je látka, jejíž molekuly omezují aktivitu kyslíkových radikálů – snižují pravděpodobnost jejich vzniku nebo je převádějí do méně reaktivních nebo nereaktivních stavů.
Tím omezují proces oxidace v organismu nebo směsích, kde se vyskytují. Z tohoto důvodu se jako konzervanty přidávají do potravin, které by byly jinak oxidací nadměrně poškozovány (např. rostlinné oleje – viz žluknutí). Konzumovány působí v jistém smyslu pozitivně na zdraví organismu. Ovšem přemíra antioxidantů může spíše škodit, přirozené oxidační procesy tlumit a naopak i oxidanty pomáhají zdraví. Další antioxidanty se vyskytují (nejčastěji ve formě enzymů) v organismu, kde působí podobně, v potravě jsou však bezvýznamné (buďto rychle zanikají, nebo nepřežijí trávicí proces).

Internetové odkazy na vyhledávače

Vyhledat pojem Antioxidant ve fulltextu Seznam.cz

Hledat slovo Antioxidant na Google.cz

Vyhledat slovo Antioxidant ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Antioxidant ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít slovo Antioxidant ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat pojem Antioxidant ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Antioxidant například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Antioxidant? resp. co vlastně znamená slovo Antioxidant? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Antioxidant, odpověď na dotaz co je to Antioxidant?. Víte např. kdo to je Socialista? Znáte a víte kdo je Emil Hácha? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů v závislosti na oboru a kontextu. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je chemie. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, významy slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.