Co je to?
Definice odborného termínu, slova Delirium tremens. Co znamená pojem Delirium tremens z kategorie Lékařství?

Co je Delirium tremens? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Delirium tremens

Delirium tremens neboli šílenství z alkoholu, třesové šílenství, alkoholická psychóza a podobně, je stav, který může ohrozit život alkoholika, pokud náhle přeruší požívání alkoholu. Jde o nejtěžší stadium abstinenčního syndromu. Úmrtnost u deliria tremens je až 15%. Projevy jsou podobné jako při vysazení léků barbiturátů a benzodiazepinů. I když je průběh deliria individuální, většina postižených trpí nespavostí, má zrychlenou srdeční činnost a nadměrně se potí.
V průběhu deliria tremens může mít pacient halucinace, nesmyslně zařazuje pohyby, které má zautomatizované, nekontrolovaně se třese, špatně nebo vůbec se neorientuje v prostoru nebo v čase, trpí bezprostřední poruchou paměti a není schopen zapamatovat si nové údaje a časy. Má také narušenou psychomotoriku, střídají se stavy utlumení a naopak přílišné aktivity, neklidu nebo dokonce agresivity. Narušeny jsou i emoce, mohou se vyskytnout bludy a křečovité záchvaty. Život ohrožující jsou dechové potíže a srdeční selhání nebo arytmie. Delirium může být vícedenní, následuje spánek s amnézií na proběhlé události. Pacient musí být většinou hospitalizován na JIP.


Co je to Delirium tremens? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Delirium tremens. Co znamená pojem Delirium tremens z kategorie Lékařství?

Zveřejněné texty nemohou sloužit jako stoprocentní zdroj informací a mohou se v nich objevovat faktické chyby. Sepsáno redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Delirium tremens sdílet s jinými lidmi na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Termín Delirium tremens patří do sekce lékařství

Klíčová slova: definice, slovník, definice pojmu, terminus technicus, lexikon, heslo, význam slova, informace, wiki, lékařství, přesný význam, popis, formulace, názvosloví, co znamená, pojem, termín, synonymum


Pojem Delirium tremens je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Delirium tremens? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Delirium tremens (latinsky „třesoucí šílenství“, volně přeloženo „šílenství s třesem“) nebo též alkoholové delirium je život ohrožující stav, který vzniká u alkoholiků při náhlém přerušení užívání alkoholu. Je nejtěžším stádiem abstinenčního syndromu, má 5–15% úmrtnost. Toto delirium je též označováno jako alkoholická psychóza. Velmi obdobné příznaky se objevují u rychlého vysazení benzodiazepinů a barbiturátů.

Další informační zdroje o slovu Delirium tremens

Hledat termín Delirium tremens ve vyhledávači Qwant

Najít výraz Delirium tremens ve Wikizdrojích

Najít slovo Delirium tremens ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Delirium tremens ve Wikimedia Commons

Hledat slovo Delirium tremens na Google.cz

Hledat heslo Delirium tremens ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Delirium tremens například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Lingea slovnících.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Právě jste zjistili jaká je definice slova Delirium tremens? resp. jaký je význam pojmu Delirium tremens? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Delirium tremens, odpověď na dotaz co je to Delirium tremens?. Víte např. kdo to je Lizzo? Znáte a víte kdo je Christopher Scarver? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než lékařství). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, významy slov, zajímavosti, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.