Co je to?
Definice odborného termínu, slova Fatva. Co znamená pojem Fatva z kategorie Náboženství?

Co je to Fatva? Význam slova

Co znamená termín Fatva? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Fatva je označení pocházející z arabského jazyka. Používá se v islámu jako název náboženského právního stanoviska nebo odborného posouzení. To je odůvodněním nebo posvěcením jednání nebo politiky. Vychází z náboženských názorů, využívají se k ní základní parmeny práva islámu, tedy Korán a další. Vydávat fatvu může pouze muftí, učenec, který se na žádost tazatele vyjádří k jeho problému.
Fatva se vydává také k závažným politickým nebo společenským událostem. Mohou se řešit otázky běžného života, právní záležitosti nebo se fatva vydá na žádost vládnoucí třidy, kdy je potřeba ospravedlnit určité jednání. Fatva dává řešení situace do souladu s islámem. Je většinou zakončena slovy Bůh to zná nejlépe. Uvádí také odkazy na Korán a islámské tradice. Muftí ji vydává většinou písemně, ale může být i ústní. Fatvy různých muftí se od sebe mohou lišit, dokonce být v rozporu.


Co je to Fatva? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Fatva. Co znamená pojem Fatva z kategorie Náboženství?

Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s kolegy na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Termín Fatva se nachází v kategorii náboženství

Klíčová slova: náboženství, slovník, definice pojmu, názvosloví, informace, terminologie, co je to Fatva?, wiki, terminus technicus, Fatva, popis, termín, přesný význam, odborné názvosloví, co znamená, slovo, heslo, pojem


Pojem Fatva je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Fatva? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Fatva (též fatwá, arabsky: فتوى, plurál fatavā) je v islámu nábožensko-právní stanovisko či dobrozdání, které zdůvodňuje či posvěcuje z náboženských pozic určité jednání či politiku. Fatvu je oprávněn vydávat muftí za použití základních pramenů islámského práva (Korán, sunna, analogie a konsensus).

Korán a fatva

Fatvu vydává muftí, který čerpá ze základních pramenů islámského práva, mj. z Koránu. Autor: Ziya Alishanli, zdroj: Pixabay
Fatvu vydává muftí, který čerpá ze základních pramenů islámského práva, mj. z Koránu. Autor: Ziya Alishanli, zdroj: Pixabay


Pro další informace o termínu Fatva zkuste tyto odkazy

Hledat pojem Fatva ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Fatva na Youtube

Najít heslo Fatva ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít výraz Fatva na Google.cz

Hledat termín Fatva ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Fatva ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Fatva například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Lingea slovnících.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Právě jste zjistili jaká je definice slova Fatva? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Fatva? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Fatva, odpověď na dotaz co je to Fatva?. Víte např. kdo to je Helena Vondráčková? Znáte a víte kdo je Hédonista? Ke každému slovo může existovat víc definic v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než náboženství). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, významy slov, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.