Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Fatva. Co znamená pojem Fatva z kategorie Náboženství?

Co to je Fatva? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Fatva

Fatva je označení pocházející z arabského jazyka. Používá se v islámu jako název náboženského právního stanoviska nebo odborného posouzení. To je odůvodněním nebo posvěcením jednání nebo politiky. Vychází z náboženských názorů, využívají se k ní základní parmeny práva islámu, tedy Korán a další. Vydávat fatvu může pouze muftí, učenec, který se na žádost tazatele vyjádří k jeho problému.
Fatva se vydává také k závažným politickým nebo společenským událostem. Mohou se řešit otázky běžného života, právní záležitosti nebo se fatva vydá na žádost vládnoucí třidy, kdy je potřeba ospravedlnit určité jednání. Fatva dává řešení situace do souladu s islámem. Je většinou zakončena slovy Bůh to zná nejlépe. Uvádí také odkazy na Korán a islámské tradice. Muftí ji vydává většinou písemně, ale může být i ústní. Fatvy různých muftí se od sebe mohou lišit, dokonce být v rozporu.


Co je to Fatva? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Fatva. Co znamená pojem Fatva z kategorie Náboženství?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Sepsáno redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Fatva? Pak se o ní podělte s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Fatva patří do sekce Náboženství

Klíčová slova: definice pojmu, pojem, Náboženství, slovník, formulace, význam pojmu, slovo, co znamená, význam slova, odborné názvosloví, popis, názvosloví, heslo, definice, přesný výraz, vysvětlení, význam, odborný výraz


Pojem Fatva je v kategorii Náboženství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Fatva? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Fatva (též fatwá, arabsky: فتوى, plurál fatavā) je v islámu nábožensko-právní stanovisko či dobrozdání, které zdůvodňuje či posvěcuje z náboženských pozic určité jednání či politiku. Fatvu je oprávněn vydávat muftí za použití základních pramenů islámského práva (Korán, sunna, analogie a konsensus).

Korán a fatva

Fatvu vydává muftí, který čerpá ze základních pramenů islámského práva, mj. z Koránu. Autor: Ziya Alishanli, zdroj: Pixabay
Fatvu vydává muftí, který čerpá ze základních pramenů islámského práva, mj. z Koránu. Autor: Ziya Alishanli, zdroj: Pixabay


Další zdroje informací

Najít heslo Fatva ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat pojem Fatva ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Fatva ve fulltextu Seznam.cz

Hledat termín Fatva ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Fatva ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Fatva ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Fatva například ve fulltextu Google.cz, v Google překladači, ve videích na Youtube, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Fatva? resp. co to je Fatva? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Fatva, odpověď na dotaz co je to Fatva?. Víte např. kdo to je Altruista? Znáte a víte kdo je Dan Ťok? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v závislosti na oboru a kontextu. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci Náboženství U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na přesné vysvětlení slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.