Co je to?
Odborný výraz, definice slova Fatva. Co znamená slovo Fatva z kategorie Náboženství?

Co je Fatva?

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Fatva?

Fatva je označení pocházející z arabského jazyka. Používá se v islámu jako název náboženského právního stanoviska nebo odborného posouzení. To je odůvodněním nebo posvěcením jednání nebo politiky. Vychází z náboženských názorů, využívají se k ní základní parmeny práva islámu, tedy Korán a další. Vydávat fatvu může pouze muftí, učenec, který se na žádost tazatele vyjádří k jeho problému.
Fatva se vydává také k závažným politickým nebo společenským událostem. Mohou se řešit otázky běžného života, právní záležitosti nebo se fatva vydá na žádost vládnoucí třidy, kdy je potřeba ospravedlnit určité jednání. Fatva dává řešení situace do souladu s islámem. Je většinou zakončena slovy Bůh to zná nejlépe. Uvádí také odkazy na Korán a islámské tradice. Muftí ji vydává většinou písemně, ale může být i ústní. Fatvy různých muftí se od sebe mohou lišit, dokonce být v rozporu.


Co je to Fatva? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Fatva. Co znamená slovo Fatva z kategorie Náboženství?

Provozovatel neodpovídá za správnost, úplnost a aktuálnost tohoto obsahu. Text vytvořen pro Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Fatva s jinými lidmi na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Termín Fatva patří do kategorie náboženství

Klíčová slova: popis, formulace, definice, definice pojmu, názvosloví, přesný výraz, lexikon, heslo, Fatva, přesný význam, náboženství, wiki, slovník, slovo, odborný výraz, terminus technicus, informace, náboženství


Pojem Fatva je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Fatva dozvíte následující

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Fatva (též fatwá, arabsky: فتوى, plurál fatavā) je v islámu nábožensko-právní stanovisko či dobrozdání, které zdůvodňuje či posvěcuje z náboženských pozic určité jednání či politiku. Fatvu je oprávněn vydávat muftí za použití základních pramenů islámského práva (Korán, sunna, analogie a konsensus).

Korán a fatva

Fatvu vydává muftí, který čerpá ze základních pramenů islámského práva, mj. z Koránu. Autor: Ziya Alishanli, zdroj: Pixabay
Fatvu vydává muftí, který čerpá ze základních pramenů islámského práva, mj. z Koránu. Autor: Ziya Alishanli, zdroj: Pixabay


Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Vyhledat heslo Fatva ve vyhledávači Yahoo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Fatva ve Wikimedia Commons

Najít pojem Fatva ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít výraz Fatva na Google obrázcích

Zkusit najít heslo Fatva ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít výraz Fatva na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Fatva například v Microsoft Bing, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Teďka už zajisté víte co znamená Fatva? resp. co vlastně znamená slovo Fatva? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Fatva, odpověď na dotaz co je to Fatva?. Víte např. kdo to je Jan Skácel? Znáte a víte kdo je Cyril Höschl? Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než náboženství). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie náboženství, Oltář v kostele, fatva, ilustrační obrázek

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího zajímavosti, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, významy slov s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.