Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Fatva. Co znamená pojem Fatva z kategorie Náboženství?

Co to je Fatva? Význam slova

Co znamená termín Fatva? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Fatva je označení pocházející z arabského jazyka. Používá se v islámu jako název náboženského právního stanoviska nebo odborného posouzení. To je odůvodněním nebo posvěcením jednání nebo politiky. Vychází z náboženských názorů, využívají se k ní základní parmeny práva islámu, tedy Korán a další. Vydávat fatvu může pouze muftí, učenec, který se na žádost tazatele vyjádří k jeho problému.
Fatva se vydává také k závažným politickým nebo společenským událostem. Mohou se řešit otázky běžného života, právní záležitosti nebo se fatva vydá na žádost vládnoucí třidy, kdy je potřeba ospravedlnit určité jednání. Fatva dává řešení situace do souladu s islámem. Je většinou zakončena slovy Bůh to zná nejlépe. Uvádí také odkazy na Korán a islámské tradice. Muftí ji vydává většinou písemně, ale může být i ústní. Fatvy různých muftí se od sebe mohou lišit, dokonce být v rozporu.


Co je to Fatva? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Fatva. Co znamená pojem Fatva z kategorie Náboženství?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s blízkými na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Fatva se nachází v kategorii Náboženství

Klíčová slova: slovník, význam, význam pojmu, formulace, názvosloví, terminus technicus, význam slova, informace, definice, Fatva, vysvětlení, slovo, popis, co znamená, synonymum, termín, heslo, Náboženství


Pojem Fatva je v kategorii Náboženství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Fatva? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Fatva (též fatwá, arabsky: فتوى, plurál fatavā) je v islámu nábožensko-právní stanovisko či dobrozdání, které zdůvodňuje či posvěcuje z náboženských pozic určité jednání či politiku. Fatvu je oprávněn vydávat muftí za použití základních pramenů islámského práva (Korán, sunna, analogie a konsensus).

Korán a fatva

Fatvu vydává muftí, který čerpá ze základních pramenů islámského práva, mj. z Koránu. Autor: Ziya Alishanli, zdroj: Pixabay
Fatvu vydává muftí, který čerpá ze základních pramenů islámského práva, mj. z Koránu. Autor: Ziya Alishanli, zdroj: Pixabay


Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Fatva ve Wikimedia Commons

Vyhledat výraz Fatva ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít slovo Fatva na Google.cz

Hledat videa s názvem Fatva na Youtube

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Fatva ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít termín Fatva ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Fatva například ve Wikizdrojích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikislovníku nebo v Google překladači.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Fatva? resp. jaký je význam pojmu Fatva? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Fatva, odpověď na dotaz co je to Fatva?. Víte např. kdo to je Rytec? Znáte a víte kdo je Dan Ťok? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto termín Fatva hledat i v jiných kategoriích (než Náboženství) Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.