Co je to?
Definice odborného termínu, slova Pomlázka. Co znamená pojem Pomlázka z kategorie Kultura?

Co je Pomlázka?

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Pomlázka

Pomlázka je jedním z typických symbolů Velikonoc a také jedním z velikonočních zvyků. Traduje se z dávných pohanských dob a jako zvyk mrskání je obvyklá v Čechách a na Slovensku. Dle lidových tradic by se výprask měl provádět zelenou větvičkou a měl by vyšlehanou osobu pomladit, tedy udržet v plné svěžesti po celý rok.
Dříve se na venkově lidé vypláceli vzájemně, hospodář vymrskal celou rodinu a pak se situace obrátila. Velikonoční pomlázka prošla více proměnami, může k ní patřit i polévání vodou a někde chodí s pomlázkou děvčata. Za odměnu dostávali koledníci hlavně vejce. Samotná pomlázka se pletla z čerstvých proutků.

Co je to Pomlázka? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Pomlázka. Co znamená pojem Pomlázka z kategorie Kultura?

Velmi pečlivě jsme procházeli veškeré zveřejněné texty. Přes to vše se může stát, že je zde nesprávná, nepřesná či neaktuální informace. Text vytvořen pro Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vaším okruhem známých osob na společených (komunitních, sociálních) webech jako je Facebook, Reddit, síť X (Twitter) nebo Pinterest.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Termín Pomlázka patří do sekce kultura

Klíčová slova: definice, formulace, popis, odborný výraz, přesný význam, slovník, terminologie, význam pojmu, kultura, slovo, význam, co znamená, názvosloví, lexikon, termín, odborné názvosloví, synonymum, heslo


Pojem Pomlázka je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Co označuje termín Pomlázka? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Pomlázka je jedním ze symbolů Velikonoc (dříve svátků jara). Jde o spletený svazek proutků, který bývá na tenčím konci ozdoben barevnými pentlemi. Je to nástroj, se kterým chlapci na Velikonoční pondělí, též na „mrskaný pondělek“ nebo dyngus, „chodí na koledu“ a osobně symbolicky šlehají pozadí zvolených děvčat z okolí a i vůbec všech žen na potkání. Ke šlehání se používá pomlázka z proutí nebo čerstvých rašících výhonků listnatých dřevin, typicky měkkých vrbových. Při šlehání se recitují nebo zpívají koledy.

Pro více informací o heslu Pomlázka zkuste navštívit tyto odkazy

Vyhledat slovo Pomlázka ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Pomlázka ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Pomlázka ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat pojem Pomlázka na Google obrázcích

Vyhledat pojem Pomlázka na Google.cz

Hledat slovo Pomlázka ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Pomlázka například ve ruském vyhledávači Yandex, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikislovníku, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit co znamená Pomlázka? resp. co se přesně ukrývá za slovem Pomlázka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pomlázka, odpověď na dotaz co je to Pomlázka?. Víte např. kdo to je Rentiér? Znáte a víte kdo je Lenka Kořínková? Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. Pojmy mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Doporučujeme proto pokusit se najít heslo Pomlázka i jinde než v sekci než v kultura. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie kultura, moderní galerie, pomlázka, ilustrační obrázek

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, významy slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Tip nejen pro milovníky zvířátek. Pěkné tapety na plochu vašeho počítače.