Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Pomlázka. Co znamená pojem Pomlázka z kategorie Kultura?

Co to je Pomlázka? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Pomlázka

Pomlázka je jedním z typických symbolů Velikonoc a také jedním z velikonočních zvyků. Traduje se z dávných pohanských dob a jako zvyk mrskání je obvyklá v Čechách a na Slovensku. Dle lidových tradic by se výprask měl provádět zelenou větvičkou a měl by vyšlehanou osobu pomladit, tedy udržet v plné svěžesti po celý rok.
Dříve se na venkově lidé vypláceli vzájemně, hospodář vymrskal celou rodinu a pak se situace obrátila. Velikonoční pomlázka prošla více proměnami, může k ní patřit i polévání vodou a někde chodí s pomlázkou děvčata. Za odměnu dostávali koledníci hlavně vejce. Samotná pomlázka se pletla z čerstvých proutků.

Co je to Pomlázka? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Pomlázka. Co znamená pojem Pomlázka z kategorie Kultura?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Sepsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Pomlázka s dalšími osobami na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Heslo Pomlázka patří do kategorie kultura

Klíčová slova: přesný význam, význam slova, definice, slovo, slovník, přesný výraz, definice pojmu, co znamená, popis, termín, terminologie, lexikon, vysvětlení, kultura, odborný výraz, význam pojmu, wiki, názvosloví


Pojem Pomlázka je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Pomlázka?

Níže uvedená citace (text) je převzat z online projektu Wikipedie. Licence CC-BY-SA.

Pomlázka je jedním ze symbolů Velikonoc (dříve svátků jara). Jde o spletený svazek proutků, který bývá na tenčím konci ozdoben barevnými pentlemi. Je to nástroj, se kterým chlapci na Velikonoční pondělí, též na „mrskaný pondělek“ nebo dyngus, „chodí na koledu“ a osobně symbolicky šlehají pozadí zvolených děvčat z okolí a i vůbec všech žen na potkání. Ke šlehání se používá pomlázka z proutí nebo čerstvých rašících výhonků listnatých dřevin, typicky měkkých vrbových. Při šlehání se recitují nebo zpívají koledy.

Další informace o pojmu Pomlázka hledejte v níže uvedených zdrojích

Zkusit najít termín Pomlázka na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Pomlázka ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz Pomlázka ve Wikislovníku

Zkusit najít heslo Pomlázka ve vyhledávači Qwant

Hledat výraz Pomlázka ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat slovo Pomlázka ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Pomlázka například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Nyní už nejspíš víte jaký je přesný význam slova Pomlázka? resp. jaká je definice termínu Pomlázka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pomlázka, odpověď na dotaz co je to Pomlázka?. Víte např. kdo to je Podrazák? Znáte a víte kdo je Zdena Studenková? Ke každému pojmu může existovat vícero definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste hledat odborný výraz Pomlázka i v jiné sekci než je kategorie kultura. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na slovníková hesla, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Tip nejen pro milovníky zvířátek. Pěkné tapety na plochu vašeho počítače.