Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Pomlázka. Co znamená pojem Pomlázka z kategorie Kultura?

Co to je Pomlázka? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Pomlázka?

Pomlázka je jedním z typických symbolů Velikonoc a také jedním z velikonočních zvyků. Traduje se z dávných pohanských dob a jako zvyk mrskání je obvyklá v Čechách a na Slovensku. Dle lidových tradic by se výprask měl provádět zelenou větvičkou a měl by vyšlehanou osobu pomladit, tedy udržet v plné svěžesti po celý rok.
Dříve se na venkově lidé vypláceli vzájemně, hospodář vymrskal celou rodinu a pak se situace obrátila. Velikonoční pomlázka prošla více proměnami, může k ní patřit i polévání vodou a někde chodí s pomlázkou děvčata. Za odměnu dostávali koledníci hlavně vejce. Samotná pomlázka se pletla z čerstvých proutků.

Odborný termín, výraz, slovo Pomlázka. Co znamená pojem Pomlázka z kategorie Kultura?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Text napsán pro Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s kolegy na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Pomlázka patří do sekce Kultura

Klíčová slova: názvosloví, přesný význam, význam slova, vysvětlení, slovo, termín, definice, význam, co znamená, heslo, informace, odborné názvosloví, lexikon, definice pojmu, terminus technicus, synonymum, Kultura, formulace


Pojem Pomlázka je v kategorii Kultura, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Pomlázka?

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Pomlázka je jedním ze symbolů Velikonoc (dříve svátků jara). Jde o spletený svazek proutků, který bývá na tenčím konci ozdoben barevnými pentlemi. Je to nástroj, se kterým chlapci na Velikonoční pondělí, též na „mrskaný pondělek“ nebo dyngus, „chodí na koledu“ a osobně symbolicky šlehají pozadí zvolených děvčat z okolí a i vůbec všech žen na potkání. Ke šlehání se používá pomlázka z proutí nebo čerstvých rašících výhonků listnatých dřevin, typicky měkkých vrbových. Při šlehání se recitují nebo zpívají koledy.

Jiné zdroje informací o pojmu Pomlázka

Hledat videa s názvem Pomlázka na Youtube

Vyhledat pojem Pomlázka na Google.cz

Hledat termín Pomlázka ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít slovo Pomlázka ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Pomlázka ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Pomlázka ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Pomlázka například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikizdrojích, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co to je Pomlázka? resp. co znamená slovo Pomlázka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pomlázka, odpověď na dotaz co je to Pomlázka?. Víte např. kdo to je Protiva? Znáte a víte kdo je Lakomec? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je Kultura. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího popisy termínů, slovníková hesla, významy slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Tip nejen pro milovníky zvířátek. Pěkné tapety na plochu vašeho počítače.