Co je to?
Výraz, termín, definice slova Pomlázka. Co znamená odborný pojem Pomlázka z kategorie Kultura?

Co je to Pomlázka? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Pomlázka

Pomlázka je jedním z typických symbolů Velikonoc a také jedním z velikonočních zvyků. Traduje se z dávných pohanských dob a jako zvyk mrskání je obvyklá v Čechách a na Slovensku. Dle lidových tradic by se výprask měl provádět zelenou větvičkou a měl by vyšlehanou osobu pomladit, tedy udržet v plné svěžesti po celý rok.
Dříve se na venkově lidé vypláceli vzájemně, hospodář vymrskal celou rodinu a pak se situace obrátila. Velikonoční pomlázka prošla více proměnami, může k ní patřit i polévání vodou a někde chodí s pomlázkou děvčata. Za odměnu dostávali koledníci hlavně vejce. Samotná pomlázka se pletla z čerstvých proutků.

Co je to Pomlázka? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Pomlázka. Co znamená odborný pojem Pomlázka z kategorie Kultura?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Pomlázka? Pak se o ní podělte se známými prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Výraz Pomlázka je v kategorii kultura

Klíčová slova: slovník, význam slova, wiki, význam pojmu, lexikon, slovo, popis, vysvětlení, kultura, význam, terminologie, definice, přesný výraz, terminus technicus, heslo, odborný výraz, definice pojmu, synonymum


Pojem Pomlázka je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Co označuje termín Pomlázka? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Pomlázka je jedním ze symbolů Velikonoc (dříve svátků jara). Jde o spletený svazek proutků, který bývá na tenčím konci ozdoben barevnými pentlemi. Je to nástroj, se kterým chlapci na Velikonoční pondělí, též na „mrskaný pondělek“ nebo dyngus, „chodí na koledu“ a osobně symbolicky šlehají pozadí zvolených děvčat z okolí a i vůbec všech žen na potkání. Ke šlehání se používá pomlázka z proutí nebo čerstvých rašících výhonků listnatých dřevin, typicky měkkých vrbových. Při šlehání se recitují nebo zpívají koledy.

Linky na jiné informační zdroje

Hledat výraz Pomlázka ve Wikizdrojích

Najít termín Pomlázka ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat termín Pomlázka na Google.cz

Hledat heslo Pomlázka ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Pomlázka ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz Pomlázka ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Pomlázka například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, v evropském vyhledávači Qwant, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Nyní již víte co znamená slovo Pomlázka? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Pomlázka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pomlázka, odpověď na dotaz co je to Pomlázka?. Víte např. kdo to je Diane Keaton? Znáte a víte kdo je Hajzlbába? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než kultura. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího popisy termínů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, významy slov, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Tip nejen pro milovníky zvířátek. Pěkné tapety na plochu vašeho počítače.