Co je to?
Výraz, termín, definice slova Pomlázka. Co znamená odborný pojem Pomlázka z kategorie Kultura?

Co je to Pomlázka? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Pomlázka?

Pomlázka je jedním z typických symbolů Velikonoc a také jedním z velikonočních zvyků. Traduje se z dávných pohanských dob a jako zvyk mrskání je obvyklá v Čechách a na Slovensku. Dle lidových tradic by se výprask měl provádět zelenou větvičkou a měl by vyšlehanou osobu pomladit, tedy udržet v plné svěžesti po celý rok.
Dříve se na venkově lidé vypláceli vzájemně, hospodář vymrskal celou rodinu a pak se situace obrátila. Velikonoční pomlázka prošla více proměnami, může k ní patřit i polévání vodou a někde chodí s pomlázkou děvčata. Za odměnu dostávali koledníci hlavně vejce. Samotná pomlázka se pletla z čerstvých proutků.

Co je to Pomlázka? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Pomlázka. Co znamená odborný pojem Pomlázka z kategorie Kultura?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Napsáno redaktory Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Pomlázka můžete samozřejmě sdílet se známými na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Termín Pomlázka je v sekci kultura

Klíčová slova: význam pojmu, přesný význam, pojem, kultura, co to je, informace, odborný výraz, definice pojmu, termín, přesný výraz, synonymum, definice, terminologie, význam, lexikon, popis, odborné názvosloví, terminus technicus


Pojem Pomlázka je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Pomlázka? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Pomlázka je jedním ze symbolů Velikonoc (dříve svátků jara). Jde o spletený svazek proutků, který bývá na tenčím konci ozdoben barevnými pentlemi. Je to nástroj, se kterým chlapci na Velikonoční pondělí, též na „mrskaný pondělek“ nebo dyngus, „chodí na koledu“ a osobně symbolicky šlehají pozadí zvolených děvčat z okolí a i vůbec všech žen na potkání. Ke šlehání se používá pomlázka z proutí nebo čerstvých rašících výhonků listnatých dřevin, typicky měkkých vrbových. Při šlehání se recitují nebo zpívají koledy.

Další možné informační zdroje

Najít pojem Pomlázka ve Wikislovníku

Vyhledat heslo Pomlázka ve vyhledávači Yandex

Hledat pojem Pomlázka ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Pomlázka na Youtube

Hledat slovo Pomlázka ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Pomlázka ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Pomlázka například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Pomlázka? resp. jaká je definice slova Pomlázka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pomlázka, odpověď na dotaz co je to Pomlázka?. Víte např. kdo to je Vodník? Znáte a víte kdo je Veřejný činitel? Jednotlivá slova můžou mít několik významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Pomlázka i v jiných kategoriích (než kultura). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje popisy termínů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, významy slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Tip nejen pro milovníky zvířátek. Pěkné tapety na plochu vašeho počítače.