Co je to?
Definice odborného termínu, slova Hoblík. Co znamená pojem Hoblík z kategorie Nástroje?

Co je to Hoblík? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Hoblík

Hoblík je označení nástroje sloužícího truhlářům nebo domácím kutilům, kteří potřebují zarovnat či vyhladit povrch dřevěného předmětu. Od jeho názvu je odvozeno i pojmenování této činnosti, hoblování. Původní hoblík byl ruční. Jeho základem je dřevěný hranol, do kterého je zapuštěn nůž. Toto želízko má lehce vyčnívající břit, takže když se hoblík pohybuje po dřevěném povrchu, odkrajuje z něj tenký kus dřeva, hoblinu. Pro snadnější práci mívá hoblík také rukojeť.
Současné ruční hoblíky bývají kovové, jsou tak přesnější a vydrží déle. Hoblík může mít různé velikosti a provedení podle toho, k jaké práci je určen. Postupně byl nahrazován elektrickým hoblíkem, se kterým se pracuje snadněji a jednodušeji.


Co je to Hoblík? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Hoblík. Co znamená pojem Hoblík z kategorie Nástroje?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s vašimi kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Hoblík se nachází v kategorii Nástroje

Klíčová slova: co je to Hoblík?, význam slova, Nástroje, názvosloví, slovo, lexikon, co to je, význam pojmu, Nástroje, pojem, definice pojmu, wiki, synonymum, terminologie, Hoblík, heslo, definice, odborný výraz


Pojem Hoblík je v kategorii Nástroje, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Hoblík?

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Hoblík je truhlářský nástroj, sloužící k zarovnávání a vyhlazování povrchu dřeva. Tato činnost se nazývá hoblování.
Klasický hoblík se obvykle skládá z dřevěného těla ve tvaru hranolu, a do něj zapuštěného nože. Břit nože (zvaného želízko) vyčnívá několik desetin milimetru pod spodní rovinu hoblíku. Klouzavým pohybem hoblíku po povrchu dřeva odkrajuje nůž tenkou hoblinu. Na přední části větších hoblíků bývá rukojeť pro snazší uchopení.
Moderní ruční hoblíky jsou vyráběny z kovu. Proti dřevěným hoblíkům mají vyšší životnost i přesnost. Funkce je shodná s hoblíkem dřevěným.

Další možné informační zdroje

Najít heslo Hoblík ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Hoblík ve Wikimedia Commons

Hledat termín Hoblík ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Hoblík ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Hoblík ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít pojem Hoblík ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Hoblík například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Hoblík? resp. co se skrývá pod slovem Hoblík? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hoblík, odpověď na dotaz co je to Hoblík?. Víte např. kdo to je Karosář? Znáte a víte kdo je Jiří Dědeček? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů v závislosti na oboru a kontextu. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Nástroje). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti, významy slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů je Egypt. Na těchto webových stránkách se o něm dozvíte mnoho zajímavého.