Co je to?
Výraz, termín, definice slova Hoblík. Co znamená odborný pojem Hoblík z kategorie Nástroje?

Co je to Hoblík? Význam slova

Co znamená termín Hoblík? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Hoblík je označení nástroje sloužícího truhlářům nebo domácím kutilům, kteří potřebují zarovnat či vyhladit povrch dřevěného předmětu. Od jeho názvu je odvozeno i pojmenování této činnosti, hoblování. Původní hoblík byl ruční. Jeho základem je dřevěný hranol, do kterého je zapuštěn nůž. Toto želízko má lehce vyčnívající břit, takže když se hoblík pohybuje po dřevěném povrchu, odkrajuje z něj tenký kus dřeva, hoblinu. Pro snadnější práci mívá hoblík také rukojeť.
Současné ruční hoblíky bývají kovové, jsou tak přesnější a vydrží déle. Hoblík může mít různé velikosti a provedení podle toho, k jaké práci je určen. Postupně byl nahrazován elektrickým hoblíkem, se kterým se pracuje snadněji a jednodušeji.


Co je to Hoblík? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Hoblík. Co znamená odborný pojem Hoblík z kategorie Nástroje?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Hoblík? Pak se o ní podělte s kolegy na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Termín Hoblík je v kategorii nástroje

Klíčová slova: názvosloví, popis, terminologie, nástroje, co to je, nástroje, význam, terminus technicus, informace, heslo, pojem, wiki, co je to Hoblík?, co znamená, význam slova, odborný výraz, slovník, synonymum


Pojem Hoblík je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co označuje termín Hoblík? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Hoblík je truhlářský nástroj, sloužící k zarovnávání a vyhlazování povrchu dřeva. Tato činnost se nazývá hoblování.
Klasický hoblík se obvykle skládá z dřevěného těla ve tvaru hranolu, a do něj zapuštěného nože. Břit nože (zvaného želízko) vyčnívá několik desetin milimetru pod spodní rovinu hoblíku. Klouzavým pohybem hoblíku po povrchu dřeva odkrajuje nůž tenkou hoblinu. Na přední části větších hoblíků bývá rukojeť pro snazší uchopení.
Moderní ruční hoblíky jsou vyráběny z kovu. Proti dřevěným hoblíkům mají vyšší životnost i přesnost. Funkce je shodná s hoblíkem dřevěným.

Další informační zdroje o slovu Hoblík

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Hoblík ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Hoblík ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít heslo Hoblík ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat pojem Hoblík ve Wikizdrojích

Zkusit najít výraz Hoblík ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat slovo Hoblík ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Hoblík například ve Wikislovníku, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Google překladači.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Právě jste zjistili jaká je definice slova Hoblík? resp. co je to Hoblík? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hoblík, odpověď na dotaz co je to Hoblík?. Víte např. kdo to je Iva Kubelková? Znáte a víte kdo je Jiří Šmejc? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů v různých oborech lidské činnosti. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je nástroje. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího popisy termínů, slovníková hesla, významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů je Egypt. Na těchto webových stránkách se o něm dozvíte mnoho zajímavého.