Co je to?
Definice odborného termínu, slova Hoblík. Co znamená pojem Hoblík z kategorie Nástroje?

Co je to Hoblík? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Hoblík

Hoblík je označení nástroje sloužícího truhlářům nebo domácím kutilům, kteří potřebují zarovnat či vyhladit povrch dřevěného předmětu. Od jeho názvu je odvozeno i pojmenování této činnosti, hoblování. Původní hoblík byl ruční. Jeho základem je dřevěný hranol, do kterého je zapuštěn nůž. Toto želízko má lehce vyčnívající břit, takže když se hoblík pohybuje po dřevěném povrchu, odkrajuje z něj tenký kus dřeva, hoblinu. Pro snadnější práci mívá hoblík také rukojeť.
Současné ruční hoblíky bývají kovové, jsou tak přesnější a vydrží déle. Hoblík může mít různé velikosti a provedení podle toho, k jaké práci je určen. Postupně byl nahrazován elektrickým hoblíkem, se kterým se pracuje snadněji a jednodušeji.


Co je to Hoblík? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Hoblík. Co znamená pojem Hoblík z kategorie Nástroje?

Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte text pojmu Hoblík s vašimi kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Hoblík se nachází v kategorii Nástroje

Klíčová slova: Nástroje, lexikon, definice, význam pojmu, wiki, pojem, co je to Hoblík?, formulace, termín, terminus technicus, heslo, odborné názvosloví, co to je, synonymum, popis, význam slova, slovník, Nástroje


Pojem Hoblík je v kategorii Nástroje, ilustrační obrázek

Co označuje termín Hoblík? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Hoblík je truhlářský nástroj, sloužící k zarovnávání a vyhlazování povrchu dřeva. Tato činnost se nazývá hoblování.
Klasický hoblík se obvykle skládá z dřevěného těla ve tvaru hranolu, a do něj zapuštěného nože. Břit nože (zvaného želízko) vyčnívá několik desetin milimetru pod spodní rovinu hoblíku. Klouzavým pohybem hoblíku po povrchu dřeva odkrajuje nůž tenkou hoblinu. Na přední části větších hoblíků bývá rukojeť pro snazší uchopení.
Moderní ruční hoblíky jsou vyráběny z kovu. Proti dřevěným hoblíkům mají vyšší životnost i přesnost. Funkce je shodná s hoblíkem dřevěným.

Odkazy na jiné weby

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Hoblík ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat pojem Hoblík na Google.cz

Zkusit najít heslo Hoblík ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Hoblík ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Hoblík ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Hoblík ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Hoblík například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Hoblík? resp. jaký je význam pojmu Hoblík? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hoblík, odpověď na dotaz co je to Hoblík?. Víte např. kdo to je Reptilián? Znáte a víte kdo je Ludwig van Beethoven? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Proto případně zapátrejte po pojmu Hoblík i v jiných kategoriích (než Nástroje). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, popisy termínů, významy slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů je Egypt. Na těchto webových stránkách se o něm dozvíte mnoho zajímavého.