Co je to?
Definice výrazu Prána. Co znamená odborný pojem Prána z kategorie Náboženství?

Co to je Prána? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Prána?

Prána je slovo převzaté z jazyka zvaného sanskrt (starý indický jazyk) a znamená "dech". Je to výraz odvozený od slovo "prá", což znamená proudit. Pojem prána se vyskytuje v hinduistickém učení a označuje proudy životních energií, které proudí lidským tělem a setkávají se v sedmi bodech - čakrách. Napravováním "špatného proudění energií v těle" se zabývají různé alternativní léčebné metody vycházející z hinduismu, například ájurvéda.


Co je to Prána? Význam slova, termín, Definice výrazu Prána. Co znamená odborný pojem Prána z kategorie Náboženství?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Prána? Pak se o ní podělte s partnery, kolegy a kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Prána je v kategorii Náboženství

Klíčová slova: Náboženství, lexikon, heslo, definice pojmu, slovo, popis, terminus technicus, wiki, synonymum, co je to Prána?, Prána, vysvětlení, význam, formulace, slovník, odborný výraz, pojem, termín


Pojem Prána je v kategorii Náboženství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Prána? Definice slova, termínu z Wikipedie

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Prána (v dévanágarí प्राण) je sanskrtské slovo a znamená dech. Je odvozené od kořenu prá, plnit nebo proudit. Podle hinduistické mytologie představuje prána všechny proudy vitálních životních energií dohromady a staví se na stejnou úroveň s Vájuem, hinduistickým božstvem větru. Ostatní čtyři jsou: apána, udána, samána a vjána. Podle ájurvédy proudí tyto energie tělem člověka, ovládají všechny vitální psychologické a fyziologické procesy, jsou odpovědné za neustálý oběh krve a mízy v organismu, dostávají se do těla kontrakcemi srdce a dýchací soustavou a jsou dopravovány do všech buněk, kde vzniká tzv. buněčné dýchání.

Další zdroje informací o slovu Prána

Hledat slovo Prána ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat termín Prána na Google.cz

Najít pojem Prána ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Prána ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Prána ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít pojem Prána ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Prána například ve Wikizdrojích, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Prána? resp. co přesně označuje termín Prána? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Prána, odpověď na dotaz co je to Prána?. Víte např. kdo to je Kateřina Kristelová? Znáte a víte kdo je Kaskadér? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Náboženství). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Znáte Ivana Trojana, Ondřeje Vetchého nebo Jana Krause? Více o těchto hercích zjistíte na webových stránkách s výstižným názvem Kdo je to?