Co je to?
Odborný výraz, definice slova Arkáda. Co znamená slovo Arkáda z kategorie Stavebnictví?

Co je Arkáda? Definice pojmu

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Arkáda

Arkáda je pojmenování pocházející z latiny, kde byl tímto slovem označován oblouk. Jedná se o architektonický prvek, kdy se řada oblouků tyčí nad sloupy. Stejným slovem je možno označit i chodbu, která arkády obsahuje, nebo také podloubí.
Arkáda se objevovala již v době starověkého Říma, odkud je převzaly další civilizace. V architektuře lze nalézt také arkádová nádvoří, kde tyto prvky ohraničovaly dvůr nebo nádvoří.


Co je to Arkáda? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Arkáda. Co znamená slovo Arkáda z kategorie Stavebnictví?

Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Sepsáno redaktory Superia.cz

Tento text (Arkáda) můžete sdílet s partnery, kolegy a kamarády na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Výraz Arkáda patří do kategorie stavebnictví

Klíčová slova: přesný význam, vysvětlení, wiki, význam, odborné názvosloví, Arkáda, terminologie, informace, co je to Arkáda?, slovo, odborný výraz, synonymum, význam slova, názvosloví, slovník, definice pojmu, heslo, termín


Pojem Arkáda je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Co označuje termín Arkáda? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Arkáda (z lat. arcus, oblouk) je v architektuře sloupořadí, řada oblouků na sloupech nebo pilířích. Někdy se jako arkády označuje i arkádová chodba či podloubí, z jedné nebo obou stran oddělená sloupy. Naproti tomu kolonáda a portikus nemají mezi sloupy oblouky, nýbrž rovná kladí (architráv). Lodžie se obvykle liší tím, že nevystupuje z obvodu stavby. Arkatura je řada arkád jako dekorativní opakování arkádového motivu.

Další zdroje informací

Najít výraz Arkáda ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít frázi Arkáda na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Arkáda ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít slovo Arkáda ve fulltextu Seznam.cz

Hledat termín Arkáda ve Wikislovníku

Hledat frázi Arkáda ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Arkáda například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Nyní již víte co znamená slovo Arkáda? resp. co přesně označuje termín Arkáda? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Arkáda, odpověď na dotaz co je to Arkáda?. Víte např. kdo to je Karel Janeček? Znáte a víte kdo je Barbora Podzimková? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v závislosti na oboru a kontextu. Proto případně zapátrejte po pojmu Arkáda i v jiných kategoriích (než stavebnictví). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, slovníková hesla, významy slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.