Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo DNA. Co znamená pojem DNA z kategorie Chemie?

Co to je DNA? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu DNA?

DNA je zkratka pro deoxyribonukleovou kyselinu. Ta je nositelkou genetických informací prakticky u všech organismů. Je nezbytná pro život, protože obsahuje program pro jednotlivé buňky. Podle tohoto kódu se pak vyvíjí organismus a získává určité vlastnosti.
DNA se nachází v buněčném jádře organismů, u některých druhů je obsažena v cytoplazmě. DNA se skládá z řetězce nukleotidů. Vlákna DNA tvoří dvoušroubovici, mezi jejímiž bázemi se vytvářejí vodíkové můstky. DNA je nesmírně důležitá nejen v biologii a lékařství, ale i kriminalistice a dalších oborech.


Co je to DNA? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo DNA. Co znamená pojem DNA z kategorie Chemie?

Uvedené informace jsou bez záruky. Sepsáno redaktory Superia.cz

Definici slova DNA můžete sdílet s blízkými na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem DNA je v kategorii Chemie

Klíčová slova: co to je, definice pojmu, význam slova, termín, odborný výraz, přesný význam, odborné názvosloví, synonymum, význam, terminus technicus, wiki, pojem, heslo, Chemie, lexikon, názvosloví, definice, terminologie


Pojem DNA je v kategorii Chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem DNA? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Deoxyribonukleová kyselina, běžně označovaná DNA (z anglického deoxyribonucleic acid, česky zřídka i DNK), je nukleová kyselina, nositelka genetické informace všech organismů s výjimkou některých nebuněčných, u nichž hraje tuto úlohu RNA (např. RNA viry). DNA je tedy pro život nezbytnou látkou, která ve své struktuře kóduje a buňkám zadává jejich program a tím předurčuje vývoj a vlastnosti celého organismu. U eukaryotických organizmů (jako např. rostliny a živočichové) je DNA hlavní složkou chromatinu, směsi nukleových kyselin a proteinů, a je uložena zejména uvnitř buněčného jádra, zatímco u prokaryot (např. bakterie a archea) se DNA nachází volně v cytoplazmě.

Jiné doporučené zdroje informací

Vyhledat heslo DNA ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem DNA ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo DNA ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem DNA na Youtube

Hledat pojem DNA ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat slovo DNA ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo DNA například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, ve Wikizdrojích, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to DNA? resp. jaký je význam pojmu DNA? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu DNA, odpověď na dotaz co je to DNA?. Víte např. kdo to je Kardinál? Znáte a víte kdo je Hacker? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Chemie). U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího popisy termínů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, významy slov, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Setkali jste se na internetu se zkratkou LOL nebo OMG a nevíte co znamená? Nejen tyto zkratky naleznete zde.