Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo DNA. Co znamená pojem DNA z kategorie Chemie?

Co to je DNA? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu DNA?

DNA je zkratka pro deoxyribonukleovou kyselinu. Ta je nositelkou genetických informací prakticky u všech organismů. Je nezbytná pro život, protože obsahuje program pro jednotlivé buňky. Podle tohoto kódu se pak vyvíjí organismus a získává určité vlastnosti.
DNA se nachází v buněčném jádře organismů, u některých druhů je obsažena v cytoplazmě. DNA se skládá z řetězce nukleotidů. Vlákna DNA tvoří dvoušroubovici, mezi jejímiž bázemi se vytvářejí vodíkové můstky. DNA je nesmírně důležitá nejen v biologii a lékařství, ale i kriminalistice a dalších oborech.


Co je to DNA? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo DNA. Co znamená pojem DNA z kategorie Chemie?

Chyby vyhrazeny. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem DNA s partnery, kolegy a kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo DNA patří do kategorie Chemie

Klíčová slova: wiki, odborné názvosloví, význam slova, co je to DNA?, odborný výraz, přesný výraz, termín, slovník, heslo, názvosloví, přesný význam, co to je, formulace, význam, význam pojmu, definice, terminus technicus, pojem


Pojem DNA je v kategorii Chemie, ilustrační obrázek

Co označuje termín DNA? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Deoxyribonukleová kyselina, běžně označovaná DNA (z anglického deoxyribonucleic acid, česky zřídka i DNK), je nukleová kyselina, nositelka genetické informace všech organismů s výjimkou některých nebuněčných, u nichž hraje tuto úlohu RNA (např. RNA viry). DNA je tedy pro život nezbytnou látkou, která ve své struktuře kóduje a buňkám zadává jejich program a tím předurčuje vývoj a vlastnosti celého organismu. U eukaryotických organizmů (jako např. rostliny a živočichové) je DNA hlavní složkou chromatinu, směsi nukleových kyselin a proteinů, a je uložena zejména uvnitř buněčného jádra, zatímco u prokaryot (např. bakterie a archea) se DNA nachází volně v cytoplazmě.

Zkuste zjistit více informací o slovu DNA v následujících zdrojích

Najít heslo DNA ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat výraz DNA ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem DNA ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo DNA ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem DNA na Youtube

Hledat heslo DNA ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo DNA například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Tyto stránky vám umožnili zjistit co to je DNA? resp. co je to DNA? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu DNA, odpověď na dotaz co je to DNA?. Víte např. kdo to je Barbora Poláková? Znáte a víte kdo je Hacker? Ke každému pojmu může existovat vícero definic podle různých oborů. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Chemie). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkazu na konkrétní podstránku tohoto projektu. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, zajímavosti, popisy termínů, definice odborných pojmů, významy slov s názvem Co Je To?.

Setkali jste se na internetu se zkratkou LOL nebo OMG a nevíte co znamená? Nejen tyto zkratky naleznete zde.