Co je to?
Výraz, termín, definice slova DNA. Co znamená odborný pojem DNA z kategorie Chemie?

Co je to DNA? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu DNA?

DNA je zkratka pro deoxyribonukleovou kyselinu. Ta je nositelkou genetických informací prakticky u všech organismů. Je nezbytná pro život, protože obsahuje program pro jednotlivé buňky. Podle tohoto kódu se pak vyvíjí organismus a získává určité vlastnosti.
DNA se nachází v buněčném jádře organismů, u některých druhů je obsažena v cytoplazmě. DNA se skládá z řetězce nukleotidů. Vlákna DNA tvoří dvoušroubovici, mezi jejímiž bázemi se vytvářejí vodíkové můstky. DNA je nesmírně důležitá nejen v biologii a lékařství, ale i kriminalistice a dalších oborech.


Co je to DNA? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova DNA. Co znamená odborný pojem DNA z kategorie Chemie?

Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Sepsáno redaktory Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to DNA? s blízkými na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Heslo DNA je v sekci chemie

Klíčová slova: slovník, přesný výraz, chemie, význam slova, vysvětlení, co to je, terminus technicus, pojem, přesný význam, slovo, popis, heslo, formulace, wiki, význam, terminologie, lexikon, definice


Pojem DNA je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu DNA můžete dozvědět následující

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Deoxyribonukleová kyselina, běžně označovaná DNA (z anglického deoxyribonucleic acid, česky zřídka i DNK), je nukleová kyselina, nositelka genetické informace všech organismů s výjimkou některých nebuněčných, u nichž hraje tuto úlohu RNA (např. RNA viry). DNA je tedy pro život nezbytnou látkou, která ve své struktuře kóduje a buňkám zadává jejich program a tím předurčuje vývoj a vlastnosti celého organismu. U eukaryotických organizmů (jako např. rostliny a živočichové) je DNA hlavní složkou chromatinu, směsi nukleových kyselin a proteinů, a je uložena zejména uvnitř buněčného jádra, zatímco u prokaryot (např. bakterie a archea) se DNA nachází volně v cytoplazmě.

Zkuste zjistit více informací o slovu DNA v následujících zdrojích

Hledat heslo DNA ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat termín DNA ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem DNA ve Wikimedia Commons

Zkusit najít výraz DNA ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo DNA na Google.cz

Vyhledat termín DNA ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo DNA například ve vyhledávači Seznam.cz, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Nyní už nejspíš víte jaký je přesný význam slova DNA? resp. co přesně znamená slovo DNA? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu DNA, odpověď na dotaz co je to DNA?. Víte např. kdo to je Eritrejec? Znáte a víte kdo je Hacker? Ke každému slovo může existovat víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než chemie). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na slovníková hesla, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, významy slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Setkali jste se na internetu se zkratkou LOL nebo OMG a nevíte co znamená? Nejen tyto zkratky naleznete zde.