Co je to?
Odborný výraz, definice slova DNA. Co znamená pojem DNA z kategorie Chemie?

Co je DNA?

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu DNA

DNA je zkratka pro deoxyribonukleovou kyselinu. Ta je nositelkou genetických informací prakticky u všech organismů. Je nezbytná pro život, protože obsahuje program pro jednotlivé buňky. Podle tohoto kódu se pak vyvíjí organismus a získává určité vlastnosti.
DNA se nachází v buněčném jádře organismů, u některých druhů je obsažena v cytoplazmě. DNA se skládá z řetězce nukleotidů. Vlákna DNA tvoří dvoušroubovici, mezi jejímiž bázemi se vytvářejí vodíkové můstky. DNA je nesmírně důležitá nejen v biologii a lékařství, ale i kriminalistice a dalších oborech.


Co je to DNA? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova DNA. Co znamená pojem DNA z kategorie Chemie?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Text vytvořen pro Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s bližními na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Termín DNA se nachází v sekci chemie

Klíčová slova: pojem, odborný výraz, slovo, názvosloví, definice, co znamená, DNA, přesný význam, význam slova, význam, popis, chemie, synonymum, terminologie, terminus technicus, odborné názvosloví, informace, význam pojmu


Pojem DNA je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem DNA? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Deoxyribonukleová kyselina, běžně označovaná DNA (z anglického deoxyribonucleic acid, česky zřídka i DNK), je nukleová kyselina, nositelka genetické informace všech organismů s výjimkou některých nebuněčných, u nichž hraje tuto úlohu RNA (např. RNA viry). DNA je tedy pro život nezbytnou látkou, která ve své struktuře kóduje a buňkám zadává jejich program a tím předurčuje vývoj a vlastnosti celého organismu. U eukaryotických organizmů (jako např. rostliny a živočichové) je DNA hlavní složkou chromatinu, směsi nukleových kyselin a proteinů, a je uložena zejména uvnitř buněčného jádra, zatímco u prokaryot (např. bakterie a archea) se DNA nachází volně v cytoplazmě.

Jiné zdroje informací o pojmu DNA

Vyhledat výraz DNA ve Wikizdrojích

Zkusit najít DNA ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat pojem DNA ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem DNA ve vyhledávači Yahoo

Chraňte své soukromí a hledejte slovo DNA ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem DNA ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo DNA například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, v Google obrázcích, ve fulltextu Google.cz nebo v Google překladači.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Nyní již víte co znamená DNA? resp. jaká je definice termínu DNA? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu DNA, odpověď na dotaz co je to DNA?. Víte např. kdo to je Ralph Fiennes? Znáte a víte kdo je Hacker? Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte po pojmu DNA i v jiných kategoriích (než chemie). Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie chemie, nálevky, dNA, ilustrační obrázek

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, významy slov s názvem Co Je To?.

Setkali jste se na internetu se zkratkou LOL nebo OMG a nevíte co znamená? Nejen tyto zkratky naleznete zde.