Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Fentanyl. Co znamená pojem Fentanyl z kategorie Chemie?

Co je Fentanyl? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Fentanyl?

Fentanyl je označení pro silný syntetický opioid, který se používá jako lék proti silným a chronickým bolestem. Patří do skupiny opiátů, což jsou látky, které mají podobné účinky jako morfin, je mnohem silnější. Fentanyl byl poprvé vyvinut kolem roku 1960 a od té doby byl široce používán v lékařství. Fentanyl působí na nervový systém a snižuje vnímání bolesti. Působí rychle a má silnou účinnost jako analgetikum. Je považován za užitečný lék pro pacienty trpící závažnou nebo chronickou bolestí. Fentanyl může být podáván několika způsoby, tabletami, injekcí, náplastí na kůži, pod jazyk nebo do nosu. Náplasti na kůži jsou jednou z nejběžnějších forem, protože zaručují pomalé a dlouhodobé podávání léku. Je také mnohem silnější než morfin, obvykle desetkrát až padesátkrát silnější, navíc rychleji působí. Tím se však zvyšuje riziko závislosti a nadměrného užívání, zejména u lidí, kteří si nejsou vědomi jeho potenciálního nebezpečí.
Předávkování fentanylem může být fatální a postižený musí vyhledat rychlou lékařskou péči. Legální užití fentanylu je omezeno na lékařský předpis a jeho používání by mělo být pečlivě monitorováno lékařem. Používá se zejména u pacientů s rakovinou, kteří trpí silnou bolestí, u pacientů po operacích nebo úrazech. Může mít i nežádoucí účinky, včetně zácpy, nevolnosti, zvracení, ospalosti, zmatenosti a deprese dýchání.


Co je to Fentanyl? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Fentanyl. Co znamená pojem Fentanyl z kategorie Chemie?

Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Sdílejte text pojmu Fentanyl s dalšími lidmi na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Pojem Fentanyl se nachází v kategorii chemie

Klíčová slova: slovo, termín, heslo, význam slova, význam pojmu, co je to Fentanyl?, definice pojmu, význam, wiki, co znamená, co to je, popis, pojem, názvosloví, Fentanyl, formulace, informace, terminus technicus


Pojem Fentanyl je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Fentanyl

Hledat pojem Fentanyl ve vyhledávači Yandex

Najít pojem Fentanyl ve vyhledávači Yahoo

Hledat frázi Fentanyl ve fulltextu Seznam.cz

Najít pojem Fentanyl ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít heslo Fentanyl ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat výraz Fentanyl ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Fentanyl například v Google obrázcích, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Právě nyní již víte jaký je význam slova Fentanyl? resp. co přesně znamená slovo Fentanyl? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Fentanyl, odpověď na dotaz co je to Fentanyl?. Víte např. kdo to je Bedřich Smetana? Znáte a víte kdo je Yvan Cournoyer? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic podle různých oborů. Proto případně zapátrejte po pojmu Fentanyl i v jiných kategoriích (než chemie). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na známé i neznámé pojmy, zajímavosti, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na pozadí vašeho počítače z partnerské stránky. Na výběr máte z mnoha kategorií jako zvířátka nebo příroda.