Co je to?
Výraz, termín, definice slova Runy. Co znamená odborný pojem Runy z kategorie Kultura?

Co je to Runy? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Runy

Runy jsou znaky používané v germánských jazycích. Hlavní využití run bylo ve Skandinávii a na Britských ostrovech. První runové nápisy jsou zaznamenány z přibližného období kolem roku 150. Runová abeceda byla postupně nahrazena latinkou. Ke speciálním účelům se runy používají v podstatě dodnes.
Původ run se do dnešní doby nepodařilo přesně určit. Existují teorie, že runy byly odvozeny z etruského a řeckého písma. Runám byl přičítán božský původ. Jeden z nejstarších a nejlépe dochovaných rukopisů s runami se nazývá Codex Runicus.

Co je to Runy? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Runy. Co znamená odborný pojem Runy z kategorie Kultura?

Vyhrazujeme si možnost chyb v uvedených textech. Text vytvořen pro server Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s vašimi přáteli na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pojem Runy patří do kategorie kultura

Klíčová slova: slovo, co to je, názvosloví, kultura, význam slova, informace, lexikon, synonymum, přesný význam, pojem, termín, kultura, co znamená, terminologie, Runy, odborný výraz, co je to Runy?, terminus technicus


Pojem Runy je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Runy? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Runy jsou znaky, podle jedné hypotézy odvozené pravděpodobně z písma etruského a řeckého. Tyto znakové sady se používaly v germánských jazycích, především pak ve Skandinávii a na britských ostrovech, a to v pozdním období rané doby dějinné (též označované jako protohistorie) a v raném středověku. První runové nápisy jsou asi z roku 150 n. l., a runová abeceda byla převážně nahrazena latinkou, v souvislosti s přijímáním křesťanství, ve střední Evropě roku 750 a ve Skandinávii až roku 1100. Nicméně používání runové abecedy ke speciálním účelům (např. k dekoracím) vydrželo na švédském venkově až do začátku 20. století.

Linky na další online zdroje

Hledat videa s názvem Runy na Youtube

Najít heslo Runy ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Runy ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo Runy ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat pojem Runy ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít termín Runy ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Runy například ve Wikizdrojích, v Lingea slovnících, ve ruském vyhledávači Yandex, v evropském vyhledávači Qwant nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Právě nyní již víte co je to Runy? resp. co přesně označuje termín Runy? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Runy, odpověď na dotaz co je to Runy?. Víte např. kdo to je Štěpán Kozub? Znáte a víte kdo je Petr Pithart? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic podle různých oborů. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je kultura. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na známé i neznámé pojmy, zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, významy slov s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to stalker? Jedná se pojem související se zločinem. Nejen tento pojem naleznete na stránkách s názvem Kdo je to?