Co je to?
Odborný výraz, definice slova Runy. Co znamená pojem Runy z kategorie Kultura?

Co je to Runy? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Runy?

Runy jsou znaky používané v germánských jazycích. Hlavní využití run bylo ve Skandinávii a na Britských ostrovech. První runové nápisy jsou zaznamenány z přibližného období kolem roku 150. Runová abeceda byla postupně nahrazena latinkou. Ke speciálním účelům se runy používají v podstatě dodnes.
Původ run se do dnešní doby nepodařilo přesně určit. Existují teorie, že runy byly odvozeny z etruského a řeckého písma. Runám byl přičítán božský původ. Jeden z nejstarších a nejlépe dochovaných rukopisů s runami se nazývá Codex Runicus.


Co je to Runy? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Runy. Co znamená pojem Runy z kategorie Kultura?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Sepsáno redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Runy? Pak se o ní podělte s vašimi přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Runy patří do sekce Kultura

Klíčová slova: definice, formulace, vysvětlení, odborné názvosloví, Kultura, terminus technicus, význam slova, terminologie, přesný význam, co to je, synonymum, odborný výraz, význam, pojem, popis, Runy, lexikon, informace


Pojem Runy je v kategorii Kultura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Runy? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Runy jsou znaky, podle jedné hypotézy odvozené pravděpodobně z písma etruského a řeckého. Tyto znakové sady se používaly v germánských jazycích, především pak ve Skandinávii a na britských ostrovech, a to v pozdním období rané doby dějinné (též označované jako protohistorie) a v raném středověku. První runové nápisy jsou asi z roku 150 n. l., a runová abeceda byla převážně nahrazena latinkou, v souvislosti s přijímáním křesťanství, ve střední Evropě roku 750 a ve Skandinávii až roku 1100. Nicméně používání runové abecedy ke speciálním účelům (např. k dekoracím) vydrželo na švédském venkově až do začátku 20. století.

Linky na jiné informační zdroje

Hledat termín Runy ve vyhledávači Yandex

Najít pojem Runy ve Wikizdrojích

Zkusit najít heslo Runy na Google.cz

Najít slovo Runy ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Runy ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat termín Runy ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Runy například v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co znamená slovo Runy? resp. co to je Runy? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Runy, odpověď na dotaz co je to Runy?. Víte např. kdo to je Aleš Háma? Znáte a víte kdo je Strýc? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů podle různých oborů. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Kultura). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího definice odborných pojmů, popisy termínů, významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to stalker? Jedná se pojem související se zločinem. Nejen tento pojem naleznete na stránkách s názvem Kdo je to?