Co je to?
Odborný výraz, definice slova Runy. Co znamená pojem Runy z kategorie Kultura?

Co je to Runy? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Runy?

Runy jsou znaky používané v germánských jazycích. Hlavní využití run bylo ve Skandinávii a na Britských ostrovech. První runové nápisy jsou zaznamenány z přibližného období kolem roku 150. Runová abeceda byla postupně nahrazena latinkou. Ke speciálním účelům se runy používají v podstatě dodnes.
Původ run se do dnešní doby nepodařilo přesně určit. Existují teorie, že runy byly odvozeny z etruského a řeckého písma. Runám byl přičítán božský původ. Jeden z nejstarších a nejlépe dochovaných rukopisů s runami se nazývá Codex Runicus.

Co je to Runy? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Runy. Co znamená pojem Runy z kategorie Kultura?

Možnost chyb vyhrazena. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Runy? Potom se o definici podělte s přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Runy se nachází v kategorii Kultura

Klíčová slova: terminologie, termín, co to je, synonymum, Kultura, definice pojmu, co je to Runy?, význam, slovo, přesný význam, popis, pojem, heslo, terminus technicus, odborné názvosloví, Kultura, názvosloví, Runy


Pojem Runy je v kategorii Kultura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Runy? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Runy jsou znaky, podle jedné hypotézy odvozené pravděpodobně z písma etruského a řeckého. Tyto znakové sady se používaly v germánských jazycích, především pak ve Skandinávii a na britských ostrovech, a to v pozdním období rané doby dějinné (též označované jako protohistorie) a v raném středověku. První runové nápisy jsou asi z roku 150 n. l., a runová abeceda byla převážně nahrazena latinkou, v souvislosti s přijímáním křesťanství, ve střední Evropě roku 750 a ve Skandinávii až roku 1100. Nicméně používání runové abecedy ke speciálním účelům (např. k dekoracím) vydrželo na švédském venkově až do začátku 20. století.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Runy ve Wikimedia Commons

Zkusit najít výraz Runy ve Wikislovníku

Najít termín Runy ve Wikizdrojích

Zkusit najít pojem Runy ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Runy ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Runy ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Runy například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Runy? resp. co znamená výraz Runy? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Runy, odpověď na dotaz co je to Runy?. Víte např. kdo to je Likvidátor? Znáte a víte kdo je Demokrat? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci Kultura Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího popisy termínů, zajímavosti, definice odborných pojmů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to stalker? Jedná se pojem související se zločinem. Nejen tento pojem naleznete na stránkách s názvem Kdo je to?