Co je to?
Odborný výraz, definice slova Runy. Co znamená pojem Runy z kategorie Kultura?

Co je to Runy? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Runy

Runy jsou znaky používané v germánských jazycích. Hlavní využití run bylo ve Skandinávii a na Britských ostrovech. První runové nápisy jsou zaznamenány z přibližného období kolem roku 150. Runová abeceda byla postupně nahrazena latinkou. Ke speciálním účelům se runy používají v podstatě dodnes.
Původ run se do dnešní doby nepodařilo přesně určit. Existují teorie, že runy byly odvozeny z etruského a řeckého písma. Runám byl přičítán božský původ. Jeden z nejstarších a nejlépe dochovaných rukopisů s runami se nazývá Codex Runicus.

Co je to Runy? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Runy. Co znamená pojem Runy z kategorie Kultura?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Runy doporučujeme sdílet s kolegy na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Runy se nachází v sekci Kultura

Klíčová slova: přesný výraz, Runy, odborné názvosloví, význam slova, význam, wiki, přesný význam, vysvětlení, terminus technicus, co znamená, informace, Kultura, význam pojmu, popis, co je to Runy?, formulace, slovo, definice


Pojem Runy je v kategorii Kultura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Runy? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Runy jsou znaky, podle jedné hypotézy odvozené pravděpodobně z písma etruského a řeckého. Tyto znakové sady se používaly v germánských jazycích, především pak ve Skandinávii a na britských ostrovech, a to v pozdním období rané doby dějinné (též označované jako protohistorie) a v raném středověku. První runové nápisy jsou asi z roku 150 n. l., a runová abeceda byla převážně nahrazena latinkou, v souvislosti s přijímáním křesťanství, ve střední Evropě roku 750 a ve Skandinávii až roku 1100. Nicméně používání runové abecedy ke speciálním účelům (např. k dekoracím) vydrželo na švédském venkově až do začátku 20. století.

Zkuste zjistit více informací o slovu Runy v následujících zdrojích

Najít slovo Runy ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Runy na Youtube

Vyhledat výraz Runy ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Runy ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít výraz Runy ve Wikizdrojích

Zkusit najít pojem Runy ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Runy například ve Wikislovníku, v Lingea slovnících, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v evropském vyhledávači Qwant nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaká je definice termínu Runy? resp. co se přesně ukrývá za slovem Runy? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Runy, odpověď na dotaz co je to Runy?. Víte např. kdo to je Dula? Znáte a víte kdo je Demokrat? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic podle různých oborů. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Runy v jiné sekci než Kultura. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na popisy termínů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to stalker? Jedná se pojem související se zločinem. Nejen tento pojem naleznete na stránkách s názvem Kdo je to?