Co je to?
Odborný výraz, definice slova Klenba. Co znamená pojem Klenba z kategorie Stavebnictví?

Co je to Klenba? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Klenba?

Klenba je druh stavební konstrukce. Jejími typickými znaky jsou samonosnost a vypouklý tvar směrem nahoru. Používá se k zakrytí určitého prostoru nebo jako strop. Klenba přenáší váhu na svislé i vodorovné podpory.
Použití kleneb bylo náročné a nákladnější, bylo však možno používat nehořlavé materiály a zastropovat i vysoké a velké prostory. Od 19. století byly klenby nahrazovány jednoduššími konstrukcemi, nosníky z oceli a železobetonem.


Co je to Klenba? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Klenba. Co znamená pojem Klenba z kategorie Stavebnictví?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Klenba? Pak se o ní podělte s vašimi přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Klenba je v kategorii Stavebnictví

Klíčová slova: Stavebnictví, Klenba, co znamená, co to je, definice, přesný význam, význam slova, terminus technicus, synonymum, co je to Klenba?, odborné názvosloví, termín, slovník, vysvětlení, význam pojmu, wiki, informace, odborný výraz


Pojem Klenba je v kategorii Stavebnictví, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Klenba dozvíte následující

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Klenba je samonosná, vzhůru vypuklá stavební konstrukce, která se užívá na zastropení a zakrytí prostoru. Podobně jako oblouk využívá toho, že váha klenby se přenáší na její podpory, a to ve svislém i vodorovném směru.
V historii se používaly především ploché (neklenuté) trámové stropy, klenba k nim tvořila podstatně náročnější a nákladnější alternativu, která však umožňovala zastropit větší prostory a použití nehořlavého materiálu. Potřeba použití kleneb je na ústupu od 19. století, kdy se objevují modernější konstrukce, ocelové nosníky, příhradová konstrukce a později železobeton.

Další zdroje informací o slovu Klenba

Zkusit najít heslo Klenba ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít heslo Klenba ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít pojem Klenba na Google.cz

Najít výraz Klenba ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat termín Klenba ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Klenba ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Klenba například ve videích na Youtube, v Google překladači, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Klenba? resp. co přesně označuje termín Klenba? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Klenba, odpověď na dotaz co je to Klenba?. Víte např. kdo to je Vylízanec? Znáte a víte kdo je Drúz? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Klenba v jiné sekci než Stavebnictví. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího slovníková hesla, popisy termínů, významy slov, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.