Co je to?
Definice výrazu Bazilika. Co znamená odborný pojem Bazilika z kategorie Náboženství?

Co to je Bazilika? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Bazilika?

Bazilika byla původně antická řecká stavba, v níž měli úřad archonti. Ve staré řečtině označovala bazilika královské sloupořadí. V římském pojetí se jednalo o tržnici nebo soudní síň, kterou bylo možno nalézt na hlavním náměstí. Ve středověku byly slovem bazilika nazývány některé významné kostely.
Z hlediska architektury je bazilika kostel, který má více chrámových lodí, hlavní část má vlastní okna a je vyšší než ty boční.


Co je to Bazilika? Význam slova, termín, Definice výrazu Bazilika. Co znamená odborný pojem Bazilika z kategorie Náboženství?

Veškeré texty jsou bez záruky. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text (Bazilika) můžete sdílet s vašimi přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Bazilika patří do kategorie Náboženství

Klíčová slova: pojem, termín, wiki, definice pojmu, slovník, heslo, názvosloví, Náboženství, popis, slovo, Náboženství, význam pojmu, Bazilika, odborné názvosloví, formulace, informace, vysvětlení, přesný význam


Pojem Bazilika je v kategorii Náboženství, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Bazilika dozvíte následující

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Bazilika (z starořeckého βασιλική στοά basiliké stoá královské sloupořadí) je původně stavba v antickém Řecku, v níž úřadovali archonti. Ve starověkém Římě to byla tržnice či soudní síň na hlavním náměstí (forum). Ve středověku se bazilika stala jednak oblíbeným architektonickým typem románského kostela, jednak čestným titulem některých kostelů, zpravidla sídel vyšších církevních hodnostářů.

Bazilika svatého Petra

Bazilika svatého Petra se nachází ve Vatikánu. Jedná se o jeden z největších kostelů na světě. Autor: Free-Photos, zdroj: Pixabay
Bazilika svatého Petra se nachází ve Vatikánu. Jedná se o jeden z největších kostelů na světě. Autor: Free-Photos, zdroj: Pixabay


Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Hledat termín Bazilika ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Bazilika ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Bazilika ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít termín Bazilika ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Bazilika na Youtube

Zkusit najít slovo Bazilika na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Bazilika například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve Wikizdrojích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Bazilika? resp. jaký je přesný význam slova Bazilika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Bazilika, odpověď na dotaz co je to Bazilika?. Víte např. kdo to je Jaroslav Rudiš? Znáte a víte kdo je Martha Issová? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Bazilika v jiné sekci než Náboženství. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, zajímavosti, významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.