Co je to?
Definice odborného termínu, slova Bazilika. Co znamená pojem Bazilika z kategorie Náboženství?

Co je to Bazilika? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Bazilika

Bazilika byla původně antická řecká stavba, v níž měli úřad archonti. Ve staré řečtině označovala bazilika královské sloupořadí. V římském pojetí se jednalo o tržnici nebo soudní síň, kterou bylo možno nalézt na hlavním náměstí. Ve středověku byly slovem bazilika nazývány některé významné kostely.
Z hlediska architektury je bazilika kostel, který má více chrámových lodí, hlavní část má vlastní okna a je vyšší než ty boční.


Co je to Bazilika? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Bazilika. Co znamená pojem Bazilika z kategorie Náboženství?

Neručíme za správnost či přesnost obsahu těchto webových stránek. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s jinými lidmi prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Termín Bazilika je v sekci náboženství

Klíčová slova: slovo, terminologie, heslo, popis, formulace, synonymum, Bazilika, náboženství, význam, vysvětlení, co to je, náboženství, co znamená, slovník, přesný význam, co je to Bazilika?, lexikon, odborné názvosloví


Pojem Bazilika je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Bazilika dozvíte následující

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Bazilika (z starořeckého βασιλική στοά basiliké stoá královské sloupořadí) je původně stavba v antickém Řecku, v níž úřadovali archonti. Ve starověkém Římě to byla tržnice či soudní síň na hlavním náměstí (forum). Ve středověku se bazilika stala jednak oblíbeným architektonickým typem románského kostela, jednak čestným titulem některých kostelů, zpravidla sídel vyšších církevních hodnostářů.

Bazilika svatého Petra

Bazilika svatého Petra se nachází ve Vatikánu. Jedná se o jeden z největších kostelů na světě. Autor: Free-Photos, zdroj: Pixabay
Bazilika svatého Petra se nachází ve Vatikánu. Jedná se o jeden z největších kostelů na světě. Autor: Free-Photos, zdroj: Pixabay


Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Bazilika ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít pojem Bazilika ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít frázi Bazilika na Google.cz

Vyhledat výraz Bazilika ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Bazilika na Youtube

Zkusit najít heslo Bazilika ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Bazilika například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Lingea slovnících, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikislovníku nebo v Google překladači.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Právě jste zjistili jaká je definice slova Bazilika? resp. co vlastně znamená slovo Bazilika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Bazilika, odpověď na dotaz co je to Bazilika?. Víte např. kdo to je Adam Sebastian Helcelet? Znáte a víte kdo je Daniel Stach? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než náboženství. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na významy slov, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, zajímavosti, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.