Co je to?
Odborný výraz, definice slova Bazilika. Co znamená pojem Bazilika z kategorie Náboženství?

Co je Bazilika? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Bazilika

Bazilika byla původně antická řecká stavba, v níž měli úřad archonti. Ve staré řečtině označovala bazilika královské sloupořadí. V římském pojetí se jednalo o tržnici nebo soudní síň, kterou bylo možno nalézt na hlavním náměstí. Ve středověku byly slovem bazilika nazývány některé významné kostely.
Z hlediska architektury je bazilika kostel, který má více chrámových lodí, hlavní část má vlastní okna a je vyšší než ty boční.


Co je to Bazilika? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Bazilika. Co znamená pojem Bazilika z kategorie Náboženství?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Bazilika doporučujeme sdílet s vašimi přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Pojem Bazilika se nachází v sekci náboženství

Klíčová slova: wiki, informace, názvosloví, co to je, odborný výraz, lexikon, terminus technicus, přesný výraz, slovník, pojem, náboženství, přesný význam, význam pojmu, co znamená, termín, definice, odborné názvosloví, popis


Pojem Bazilika je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Bazilika?

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Bazilika (z starořeckého βασιλική στοά basiliké stoá královské sloupořadí) je původně stavba v antickém Řecku, v níž úřadovali archonti. Ve starověkém Římě to byla tržnice či soudní síň na hlavním náměstí (forum). Ve středověku se bazilika stala jednak oblíbeným architektonickým typem románského kostela, jednak čestným titulem některých kostelů, zpravidla sídel vyšších církevních hodnostářů.

Bazilika svatého Petra

Bazilika svatého Petra se nachází ve Vatikánu. Jedná se o jeden z největších kostelů na světě. Autor: Free-Photos, zdroj: Pixabay
Bazilika svatého Petra se nachází ve Vatikánu. Jedná se o jeden z největších kostelů na světě. Autor: Free-Photos, zdroj: Pixabay


Další zdroje informací

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Bazilika ve Wikimedia Commons

Hledat pojem Bazilika ve vyhledávači Qwant

Najít pojem Bazilika ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Bazilika ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz Bazilika ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Bazilika ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Bazilika například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Microsoft Bing nebo v Lingea slovnících.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Bazilika? resp. co se skrývá pod slovem Bazilika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Bazilika, odpověď na dotaz co je to Bazilika?. Víte např. kdo to je Adam Vojtěch? Znáte a víte kdo je Petra Procházková? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto hledat termín Bazilika hledat i v jiných kategoriích (než náboženství). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího významy slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.