Co je to?
Definice výrazu Bazilika. Co znamená odborný pojem Bazilika z kategorie Náboženství?

Co to je Bazilika? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Bazilika

Bazilika byla původně antická řecká stavba, v níž měli úřad archonti. Ve staré řečtině označovala bazilika královské sloupořadí. V římském pojetí se jednalo o tržnici nebo soudní síň, kterou bylo možno nalézt na hlavním náměstí. Ve středověku byly slovem bazilika nazývány některé významné kostely.
Z hlediska architektury je bazilika kostel, který má více chrámových lodí, hlavní část má vlastní okna a je vyšší než ty boční.


Co je to Bazilika? Význam slova, termín, Definice výrazu Bazilika. Co znamená odborný pojem Bazilika z kategorie Náboženství?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Napsáno redaktory Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s kolegy na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Bazilika patří do sekce Náboženství

Klíčová slova: definice pojmu, heslo, Náboženství, termín, odborné názvosloví, odborný výraz, co znamená, přesný výraz, názvosloví, slovník, co to je, vysvětlení, definice, co je to Bazilika?, terminus technicus, význam, Bazilika, význam pojmu


Pojem Bazilika je v kategorii Náboženství, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Bazilika píše následující

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Bazilika (z starořeckého βασιλική στοά basiliké stoá královské sloupořadí) je původně stavba v antickém Řecku, v níž úřadovali archonti. Ve starověkém Římě to byla tržnice či soudní síň na hlavním náměstí (forum). Ve středověku se bazilika stala jednak oblíbeným architektonickým typem románského kostela, jednak čestným titulem některých kostelů, zpravidla sídel vyšších církevních hodnostářů.

Bazilika svatého Petra

Bazilika svatého Petra se nachází ve Vatikánu. Jedná se o jeden z největších kostelů na světě. Autor: Free-Photos, zdroj: Pixabay
Bazilika svatého Petra se nachází ve Vatikánu. Jedná se o jeden z největších kostelů na světě. Autor: Free-Photos, zdroj: Pixabay


Jiné informační zdroje o pojmu Bazilika

Hledat slovo Bazilika ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Bazilika ve Wikimedia Commons

Najít heslo Bazilika na Google.cz

Najít termín Bazilika ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat termín Bazilika ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Bazilika na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Bazilika například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikislovníku nebo v projektu slovnik.cz.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaký je význam slova Bazilika? resp. jaká je definice termínu Bazilika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Bazilika, odpověď na dotaz co je to Bazilika?. Víte např. kdo to je Stanislaus von Prowazek? Znáte a víte kdo je Gandalf? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů podle toho o jaký obor se jedná. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Náboženství). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na popisy termínů, významy slov, zajímavosti, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.