Co je to?
Definice výrazu Bazilika. Co znamená odborný pojem Bazilika z kategorie Náboženství?

Co to je Bazilika? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Bazilika

Bazilika byla původně antická řecká stavba, v níž měli úřad archonti. Ve staré řečtině označovala bazilika královské sloupořadí. V římském pojetí se jednalo o tržnici nebo soudní síň, kterou bylo možno nalézt na hlavním náměstí. Ve středověku byly slovem bazilika nazývány některé významné kostely.
Z hlediska architektury je bazilika kostel, který má více chrámových lodí, hlavní část má vlastní okna a je vyšší než ty boční.


Co je to Bazilika? Význam slova, termín, Definice výrazu Bazilika. Co znamená odborný pojem Bazilika z kategorie Náboženství?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text (Bazilika) můžete sdílet s přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Bazilika patří do kategorie Náboženství

Klíčová slova: co znamená, vysvětlení, slovník, význam, definice, heslo, Bazilika, terminus technicus, synonymum, co je to Bazilika?, wiki, informace, význam pojmu, Náboženství, definice pojmu, lexikon, co to je, terminologie


Pojem Bazilika je v kategorii Náboženství, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Bazilika?

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Bazilika (z starořeckého βασιλική στοά basiliké stoá královské sloupořadí) je původně stavba v antickém Řecku, v níž úřadovali archonti. Ve starověkém Římě to byla tržnice či soudní síň na hlavním náměstí (forum). Ve středověku se bazilika stala jednak oblíbeným architektonickým typem románského kostela, jednak čestným titulem některých kostelů, zpravidla sídel vyšších církevních hodnostářů.

Bazilika svatého Petra

Bazilika svatého Petra se nachází ve Vatikánu. Jedná se o jeden z největších kostelů na světě. Autor: Free-Photos, zdroj: Pixabay
Bazilika svatého Petra se nachází ve Vatikánu. Jedná se o jeden z největších kostelů na světě. Autor: Free-Photos, zdroj: Pixabay


Pro více informací o heslu Bazilika zkuste navštívit tyto odkazy

Najít pojem Bazilika ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz Bazilika na Google.cz

Hledat termín Bazilika ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Bazilika na Youtube

Najít výraz Bazilika ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Bazilika ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Bazilika například ve Wikislovníku, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Bazilika? resp. jaká je definice slova Bazilika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Bazilika, odpověď na dotaz co je to Bazilika?. Víte např. kdo to je Jakub Vrána? Znáte a víte kdo je Gandalf? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Náboženství). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkazu na konkrétní podstránku tohoto projektu. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na popisy termínů, významy slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.