Co je to?
Odborný výraz, definice slova Bazilika. Co znamená pojem Bazilika z kategorie Náboženství?

Co je Bazilika?

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Bazilika?

Bazilika byla původně antická řecká stavba, v níž měli úřad archonti. Ve staré řečtině označovala bazilika královské sloupořadí. V římském pojetí se jednalo o tržnici nebo soudní síň, kterou bylo možno nalézt na hlavním náměstí. Ve středověku byly slovem bazilika nazývány některé významné kostely.
Z hlediska architektury je bazilika kostel, který má více chrámových lodí, hlavní část má vlastní okna a je vyšší než ty boční.


Co je to Bazilika? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Bazilika. Co znamená pojem Bazilika z kategorie Náboženství?

Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s bližními na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Pojem Bazilika se nachází v sekci náboženství

Klíčová slova: Bazilika, náboženství, termín, názvosloví, odborné názvosloví, co to je, co je to Bazilika?, heslo, lexikon, synonymum, informace, terminologie, přesný význam, terminus technicus, formulace, wiki, co znamená, vysvětlení


Pojem Bazilika je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Bazilika píše následující

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Bazilika (z starořeckého βασιλική στοά basiliké stoá královské sloupořadí) je původně stavba v antickém Řecku, v níž úřadovali archonti. Ve starověkém Římě to byla tržnice či soudní síň na hlavním náměstí (forum). Ve středověku se bazilika stala jednak oblíbeným architektonickým typem románského kostela, jednak čestným titulem některých kostelů, zpravidla sídel vyšších církevních hodnostářů.

Bazilika svatého Petra

Bazilika svatého Petra se nachází ve Vatikánu. Jedná se o jeden z největších kostelů na světě. Autor: Free-Photos, zdroj: Pixabay
Bazilika svatého Petra se nachází ve Vatikánu. Jedná se o jeden z největších kostelů na světě. Autor: Free-Photos, zdroj: Pixabay


Další informace o pojmu Bazilika hledejte v níže uvedených zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Bazilika ve Wikimedia Commons

Najít termín Bazilika na Google.cz

Zkusit najít frázi Bazilika ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat slovo Bazilika ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít termín Bazilika ve vyhledávači Yahoo

Hledat frázi Bazilika ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Bazilika například ve videích na Youtube, v projektu slovnik.cz, v Microsoft Bing, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Teď už znáte odpověď na otázku jaký je význam slova Bazilika? resp. co se skrývá pod slovem Bazilika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Bazilika, odpověď na dotaz co je to Bazilika?. Víte např. kdo to je Marek Pospíchal? Znáte a víte kdo je Ivan Medek? Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste najít odborný termín i v jiné sekci než v náboženství. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie náboženství, Kaplička, bazilika, ilustrační obrázek

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího definice odborných pojmů, popisy termínů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, významy slov s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.