Co je to?
Výraz, termín, definice slova Bazilika. Co znamená odborný pojem Bazilika z kategorie Náboženství?

Co je to Bazilika? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Bazilika?

Bazilika byla původně antická řecká stavba, v níž měli úřad archonti. Ve staré řečtině označovala bazilika královské sloupořadí. V římském pojetí se jednalo o tržnici nebo soudní síň, kterou bylo možno nalézt na hlavním náměstí. Ve středověku byly slovem bazilika nazývány některé významné kostely.
Z hlediska architektury je bazilika kostel, který má více chrámových lodí, hlavní část má vlastní okna a je vyšší než ty boční.


Co je to Bazilika? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Bazilika. Co znamená odborný pojem Bazilika z kategorie Náboženství?

Veškeré texty jsou bez záruky. Text napsán pro Superia.cz

Sdílejte text pojmu Bazilika s partnery, kolegy a kamarády na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Výraz Bazilika se nachází v kategorii náboženství

Klíčová slova: význam pojmu, termín, náboženství, vysvětlení, formulace, co to je, význam, definice, heslo, terminologie, přesný význam, Bazilika, lexikon, popis, informace, co je to Bazilika?, slovo, terminus technicus


Pojem Bazilika je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Bazilika? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Bazilika (z starořeckého βασιλική στοά basiliké stoá královské sloupořadí) je původně stavba v antickém Řecku, v níž úřadovali archonti. Ve starověkém Římě to byla tržnice či soudní síň na hlavním náměstí (forum). Ve středověku se bazilika stala jednak oblíbeným architektonickým typem románského kostela, jednak čestným titulem některých kostelů, zpravidla sídel vyšších církevních hodnostářů.

Bazilika svatého Petra

Bazilika svatého Petra se nachází ve Vatikánu. Jedná se o jeden z největších kostelů na světě. Autor: Free-Photos, zdroj: Pixabay
Bazilika svatého Petra se nachází ve Vatikánu. Jedná se o jeden z největších kostelů na světě. Autor: Free-Photos, zdroj: Pixabay


Linky na jiné informační zdroje

Vyhledat termín Bazilika na Google.cz

Najít pojem Bazilika ve fulltextu Seznam.cz

Hledat slovo Bazilika ve vyhledávači Yandex

Vyhledat pojem Bazilika ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat termín Bazilika ve Wikizdrojích

Vyhledat výraz Bazilika ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Bazilika například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Bazilika? resp. jaký je význam slova Bazilika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Bazilika, odpověď na dotaz co je to Bazilika?. Víte např. kdo to je Ludvík Svoboda? Znáte a víte kdo je Daniel Dočekal? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic podle různých oborů. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než náboženství. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, slovníková hesla, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, významy slov s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.