Co je to?
Definice odborného termínu, slova Výklenek. Co znamená pojem Výklenek z kategorie Stavebnictví?

Co je Výklenek? Význam slova

Co znamená termín Výklenek? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Výklenek je prohlubeň, nacházející se ve zdivu budovy. Má převážně dekorativní význam. Výklenek se také často označuje jako nika. Jestliže výklenek vznikl při samotné stavbě, mívá nahoře klenbu a bývá ozdoben římsou. Někdy se niky budují i dodatečně, mohou mít význam jako úložný prostor.
Známy jsou již od doby starověkého Říma, kdy se do nich umisťovaly podobizny předků, později sloužily k rozdělení větších ploch. Středověké výklenky byly osazeny sochami svatých nebo významných osob.


Co je to Výklenek? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Výklenek. Co znamená pojem Výklenek z kategorie Stavebnictví?

Při tvorbě obsahu (textů a obrázků) bylo postupováno s maximální péčí, ale přesto nelze zcela vyloučit možnost výskytu chyb. Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Výklenek sdílet s partnery, kolegy a kamarády na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Výraz Výklenek patří do sekce stavebnictví

Klíčová slova: co to je, stavebnictví, wiki, názvosloví, definice, formulace, synonymum, popis, odborné názvosloví, vysvětlení, stavebnictví, pojem, přesný význam, informace, význam, co je to Výklenek?, termín, terminus technicus


Pojem Výklenek je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Výklenek?

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Výklenek nebo také nika je obvykle dekorativní prohlubeň v síle zdiva budovy, často určená pro sochu. Pokud vznikla už při stavbě, bývá nahoře zaklenuta a někdy lemována ozdobnými římsami. V tomto případě výklenek zároveň zpevňuje (váže) stěnu a rozvádí tlak svrchních vrstev zdiva.
Ve starém Římě sloužily výklenky původně jako lararia pro podobizny nebo symboly zemřelých předků (lares), ale už v císařské době měly dekorativní význam pro členění velkých ploch. Ve středověku sloužily výklenky hlavně pro sochy světců, později také panovníků a jiných slavných osob. Vyskytují se ve vnějších stěnách kostelů, ale i světských staveb – domů, věží, bran a podobně, a to ve všech uměleckých slozích. Od starověku se vyskytují i v interiéru, ve stěnách chodeb, schodišť a sálů v palácích a honosných budovách. Zvláštní oblibě se těšily v renesanci a baroku, zejména v Itálii.

Linky na další online zdroje

Zkusit najít heslo Výklenek na Google.cz

Hledat pojem Výklenek ve Wikislovníku

Najít termín Výklenek ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Výklenek ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Výklenek ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Výklenek ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Výklenek například ve videích na Youtube, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Nyní již víte co znamená slovo Výklenek? resp. co znamená Výklenek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Výklenek, odpověď na dotaz co je to Výklenek?. Víte např. kdo to je Si Ťin-pching? Znáte a víte kdo je Amber Valletta? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v závislosti na oboru a kontextu. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je stavebnictví. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, popisy termínů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, významy slov, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Máte-li chvilku času, podívejte se prosím na partnerskou stránku plnou obrázků vhodných na plochu počítače. Jsou zde stovky tapet v desítkách kategorií. Vybere si proto určitě každý.