Co je to?
Definice výrazu, termínu Výklenek. Co znamená odborný pojem Výklenek z kategorie Stavebnictví?

Co je to Výklenek? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Výklenek?

Výklenek je prohlubeň, nacházející se ve zdivu budovy. Má převážně dekorativní význam. Výklenek se také často označuje jako nika. Jestliže výklenek vznikl při samotné stavbě, mívá nahoře klenbu a bývá ozdoben římsou. Někdy se niky budují i dodatečně, mohou mít význam jako úložný prostor.
Známy jsou již od doby starověkého Říma, kdy se do nich umisťovaly podobizny předků, později sloužily k rozdělení větších ploch. Středověké výklenky byly osazeny sochami svatých nebo významných osob.


Co je to Výklenek? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Výklenek. Co znamená odborný pojem Výklenek z kategorie Stavebnictví?

Možnost chyb vyhrazena. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte text pojmu Výklenek s kolegy na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Výklenek se nachází v kategorii Stavebnictví

Klíčová slova: Výklenek, význam pojmu, co to je, slovo, přesný výraz, wiki, význam slova, co je to Výklenek?, Stavebnictví, termín, slovník, heslo, formulace, terminologie, odborný výraz, pojem, synonymum, terminus technicus


Pojem Výklenek je v kategorii Stavebnictví, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Výklenek?

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Výklenek nebo také nika je obvykle dekorativní prohlubeň v síle zdiva budovy, často určená pro sochu. Pokud vznikla už při stavbě, bývá nahoře zaklenuta a někdy lemována ozdobnými římsami. V tomto případě výklenek zároveň zpevňuje (váže) stěnu a rozvádí tlak svrchních vrstev zdiva.
Ve starém Římě sloužily výklenky původně jako lararia pro podobizny nebo symboly zemřelých předků (lares), ale už v císařské době měly dekorativní význam pro členění velkých ploch. Ve středověku sloužily výklenky hlavně pro sochy světců, později také panovníků a jiných slavných osob. Vyskytují se ve vnějších stěnách kostelů, ale i světských staveb – domů, věží, bran a podobně, a to ve všech uměleckých slozích. Od starověku se vyskytují i v interiéru, ve stěnách chodeb, schodišť a sálů v palácích a honosných budovách. Zvláštní oblibě se těšily v renesanci a baroku, zejména v Itálii.

Více informací o pojmu Výklenek lze najít v následujících zdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Výklenek ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat pojem Výklenek ve vyhledávači Yandex

Vyhledat slovo Výklenek ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat heslo Výklenek ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Výklenek na Youtube

Zkusit najít termín Výklenek ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Výklenek například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Lingea slovnících.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Výklenek? resp. co vlastně znamená slovo Výklenek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Výklenek, odpověď na dotaz co je to Výklenek?. Víte např. kdo to je Ošetřovatel? Znáte a víte kdo je Božena Němcová? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Výklenek i v jiných kategoriích (než Stavebnictví). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.

Máte-li chvilku času, podívejte se prosím na partnerskou stránku plnou obrázků vhodných na plochu počítače. Jsou zde stovky tapet v desítkách kategorií. Vybere si proto určitě každý.