Co je to?
Definice výrazu, termínu Výklenek. Co znamená odborný pojem Výklenek z kategorie Stavebnictví?

Co je to Výklenek? Význam slova

Co znamená termín Výklenek? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Výklenek je prohlubeň, nacházející se ve zdivu budovy. Má převážně dekorativní význam. Výklenek se také často označuje jako nika. Jestliže výklenek vznikl při samotné stavbě, mívá nahoře klenbu a bývá ozdoben římsou. Někdy se niky budují i dodatečně, mohou mít význam jako úložný prostor.
Známy jsou již od doby starověkého Říma, kdy se do nich umisťovaly podobizny předků, později sloužily k rozdělení větších ploch. Středověké výklenky byly osazeny sochami svatých nebo významných osob.


Co je to Výklenek? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Výklenek. Co znamená odborný pojem Výklenek z kategorie Stavebnictví?

Texty mohou obsahovat chyby. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s vašimi přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Výklenek je v sekci Stavebnictví

Klíčová slova: pojem, Stavebnictví, přesný význam, informace, formulace, názvosloví, odborný výraz, synonymum, Stavebnictví, wiki, přesný výraz, popis, definice, lexikon, význam pojmu, termín, co to je, slovo


Pojem Výklenek je v kategorii Stavebnictví, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Výklenek?

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Výklenek nebo také nika je obvykle dekorativní prohlubeň v síle zdiva budovy, často určená pro sochu. Pokud vznikla už při stavbě, bývá nahoře zaklenuta a někdy lemována ozdobnými římsami. V tomto případě výklenek zároveň zpevňuje (váže) stěnu a rozvádí tlak svrchních vrstev zdiva.
Ve starém Římě sloužily výklenky původně jako lararia pro podobizny nebo symboly zemřelých předků (lares), ale už v císařské době měly dekorativní význam pro členění velkých ploch. Ve středověku sloužily výklenky hlavně pro sochy světců, později také panovníků a jiných slavných osob. Vyskytují se ve vnějších stěnách kostelů, ale i světských staveb – domů, věží, bran a podobně, a to ve všech uměleckých slozích. Od starověku se vyskytují i v interiéru, ve stěnách chodeb, schodišť a sálů v palácích a honosných budovách. Zvláštní oblibě se těšily v renesanci a baroku, zejména v Itálii.

Odkazy na jiné weby

Vyhledat slovo Výklenek ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Výklenek ve Wikimedia Commons

Hledat výraz Výklenek ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Výklenek na Youtube

Hledat pojem Výklenek ve vyhledávači Yandex

Vyhledat pojem Výklenek ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Výklenek například v Microsoft Bing, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaká je definice termínu Výklenek? resp. co se přesně ukrývá za slovem Výklenek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Výklenek, odpověď na dotaz co je to Výklenek?. Víte např. kdo to je Janek Ledecký? Znáte a víte kdo je Soudní znalec? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Výklenek v jiné sekci než Stavebnictví. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na popisy termínů, významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Máte-li chvilku času, podívejte se prosím na partnerskou stránku plnou obrázků vhodných na plochu počítače. Jsou zde stovky tapet v desítkách kategorií. Vybere si proto určitě každý.