Co je to?
Definice výrazu, termínu Výklenek. Co znamená odborný pojem Výklenek z kategorie Stavebnictví?

Co je to Výklenek? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Výklenek?

Výklenek je prohlubeň, nacházející se ve zdivu budovy. Má převážně dekorativní význam. Výklenek se také často označuje jako nika. Jestliže výklenek vznikl při samotné stavbě, mívá nahoře klenbu a bývá ozdoben římsou. Někdy se niky budují i dodatečně, mohou mít význam jako úložný prostor.
Známy jsou již od doby starověkého Říma, kdy se do nich umisťovaly podobizny předků, později sloužily k rozdělení větších ploch. Středověké výklenky byly osazeny sochami svatých nebo významných osob.


Co je to Výklenek? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Výklenek. Co znamená odborný pojem Výklenek z kategorie Stavebnictví?

Neručíme za pravdivost a aktuálnost informací zde uvedených. Text vytvořen pro server Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Výklenek můžete samozřejmě sdílet s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Pojem Výklenek je v sekci stavebnictví

Klíčová slova: heslo, význam pojmu, stavebnictví, lexikon, synonymum, odborný výraz, definice pojmu, názvosloví, vysvětlení, popis, slovník, terminus technicus, termín, terminologie, přesný výraz, odborné názvosloví, co to je, pojem


Pojem Výklenek je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Výklenek?

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Výklenek nebo také nika je obvykle dekorativní prohlubeň v síle zdiva budovy, často určená pro sochu. Pokud vznikla už při stavbě, bývá nahoře zaklenuta a někdy lemována ozdobnými římsami. V tomto případě výklenek zároveň zpevňuje (váže) stěnu a rozvádí tlak svrchních vrstev zdiva.
Ve starém Římě sloužily výklenky původně jako lararia pro podobizny nebo symboly zemřelých předků (lares), ale už v císařské době měly dekorativní význam pro členění velkých ploch. Ve středověku sloužily výklenky hlavně pro sochy světců, později také panovníků a jiných slavných osob. Vyskytují se ve vnějších stěnách kostelů, ale i světských staveb – domů, věží, bran a podobně, a to ve všech uměleckých slozích. Od starověku se vyskytují i v interiéru, ve stěnách chodeb, schodišť a sálů v palácích a honosných budovách. Zvláštní oblibě se těšily v renesanci a baroku, zejména v Itálii.

Pro další informace o termínu Výklenek zkuste tyto odkazy

Najít termín Výklenek ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat termín Výklenek ve Wikislovníku

Zkusit najít Výklenek na Google.cz

Zkusit najít pojem Výklenek ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Výklenek na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Výklenek ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Výklenek například v evropském vyhledávači Qwant, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikizdrojích, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Právě nyní již víte co je to Výklenek? resp. co znamená výraz Výklenek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Výklenek, odpověď na dotaz co je to Výklenek?. Víte např. kdo to je Arachnolog? Znáte a víte kdo je Helena Christensen? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů podle různých oborů. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je stavebnictví. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Máte-li chvilku času, podívejte se prosím na partnerskou stránku plnou obrázků vhodných na plochu počítače. Jsou zde stovky tapet v desítkách kategorií. Vybere si proto určitě každý.