Co je to?
Definice odborného termínu, slova Niveleta. Co znamená pojem Niveleta z kategorie Stavebnictví?

Co je to Niveleta? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Niveleta?

Niveleta je název pro pomyslnou čáru, která slouží k udání výškových poměrů a podélného sklonu stavby ve tvaru čáry, tedy například pozemní komunikace nebo vodního toku. Jedná se o to samé, čemu se u ostatního typu staveb říká osa.
Pokud se jedná o dopravní cestu, vede niveleta obvykle prostředkem povrchu komunikace. Na železnici se její výška posuzuje podle horní hrany kolejnice. Zobrazení nivelety lze najít v podélném řezu stavbou.


Co je to Niveleta? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Niveleta. Co znamená pojem Niveleta z kategorie Stavebnictví?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Niveleta? Pak se o tuto stránku podělte s blízkými na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Niveleta je v kategorii Stavebnictví

Klíčová slova: slovo, terminus technicus, vysvětlení, přesný význam, význam pojmu, Stavebnictví, synonymum, termín, odborné názvosloví, lexikon, informace, co to je, odborný výraz, co znamená, Stavebnictví, význam slova, heslo, definice pojmu


Pojem Niveleta je v kategorii Stavebnictví, ilustrační obrázek

Co označuje termín Niveleta? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Niveleta je pomyslná čára udávající výškové poměry a podélný sklon liniové stavby, nejčastěji dopravní cesty nebo vodního toku. Jednoduše řečeno, to, co se v polohopisu nazývá osa, je ve výškovém profilu niveleta.

♦ U pozemní komunikace obvykle probíhá středem vrchního povrchu komunikace.
♦ U železnice její výška obvykle odpovídá výšce horní hrany kolejnice (temeno).
Niveleta se zobrazuje v podélném řezu.

Více informací o pojmu Niveleta lze najít v následujících zdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Niveleta ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Niveleta ve Wikimedia Commons

Vyhledat výraz Niveleta ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Niveleta na Youtube

Najít výraz Niveleta ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít slovo Niveleta ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Niveleta například ve Wikizdrojích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Niveleta? resp. co přesně označuje termín Niveleta? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Niveleta, odpověď na dotaz co je to Niveleta?. Víte např. kdo to je Velkostatkář? Znáte a víte kdo je Geolog? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto termín Niveleta hledat i v jiných kategoriích (než Stavebnictví) U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na slovníková hesla, zajímavosti, definice odborných pojmů, významy slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Syn, sytý, sýr ... Dokázali byste z hlavy vyjmenovat všechna vyjmenovaná slova po S?