Co je to?
Odborný výraz, definice slova Spála. Co znamená slovo Spála z kategorie Nemoce?

Co je Spála?

Co znamená pojem, definice termínu Spála?

Spála, odborně scarlatina, je infekční onemocnění způsobené bakterií Streptococcus pyogenes, která patří mezi skupinu hemolytických streptokoků. Tato bakterie může způsobit různá onemocnění, mezi něž patří i tonzilitida, faryngitida a právě spála. Název spála získala tato nemoc podle charakteristické vyrážky, která se vytváří na kůži pacienta. Tato vyrážka je obvykle jasně červená a má vzhled malých teček nebo skvrn. Kromě vyrážky může spála vykazovat i další příznaky, jako jsou horečka, bolest v krku, bolesti hlavy, únava a otoky mandlí. Spála se obvykle přenáší kontaktem s nositelem bakterie nebo prostřednictvím kapének ve vzduchu, které se vytvářejí při kašli nebo kýchání infikované osoby. Inkubační doba, tedy čas mezi nakažením a vznikem příznaků, obvykle trvá 2-4 dny.
Jedním z nejtypičtějších rysů spály je charakteristická červená vyrážka, která začíná na hrudi a postupuje dále na tělo a končetiny. Kromě vyrážky je typický i bělavý povlak na jazyku. Odloupávání kůže po odeznění onemocnění je také běžné. K léčbě spály se obvykle předepisují antibiotika. Je důležité, aby bylo léčení zahájeno co nejdříve, minimalizují se tak komplikace a předejde se šíření infekce na další osoby. Pokud se spála neléčí, mohou nastat vážné potíže, jako je například revmatická horečka. Prevence spály znamená dodržování základních hygienických opatření, jako je pravidelné mytí rukou, zakrývání úst a nosu při kašlání nebo kýchání, a omezování kontaktu s infikovanými jedinci.


Co je to Spála? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Spála. Co znamená slovo Spála z kategorie Nemoce?

Snažili jsme se kontrolovat a ověřovat texty a informace. Přesto se mohlo stát, že je zde nepřesný údaj nebo chyba. Text vypracovaly autorky pro Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s vašimi sledujícími na internetových sociálních sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter (síť X) či Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Termín Spála patří do kategorie nemoce

Klíčová slova: terminus technicus, definice pojmu, formulace, terminologie, názvosloví, odborné názvosloví, definice, nemoce, informace, pojem, lexikon, slovník, Spála, co znamená, co to je, vysvětlení, popis, slovo


Pojem Spála je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Spála? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Spála (lat. scarlatina) je infekční onemocnění vyvolané bakteriemi z rodu streptokoků a je charakterizované horečkou, zánětem mandlí a vyrážkou. Původcem onemocnění je nejčastěji Streptoccocus pyogenes skupiny A. Nejčastěji postihuje děti předškolního věku. Nákaza se šíří kapénkovou infekcí vzduchem (při kýchání, kašli nebo prostém mluvení), méně často pak i přímým kontaktem s nakaženou osobou nebo kontaminovanými předměty.

Další zdroje informací o slovu Spála

Hledat heslo Spála ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Spála na Youtube

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Spála ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat termín Spála ve Wikislovníku

Najít výraz Spála ve vyhledávači Qwant

Vyhledat slovo Spála ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Spála například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Yahoo.com, v metavyhledávači Info.com nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku jaká je definice slova Spála? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Spála? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Spála, odpověď na dotaz co je to Spála?. Víte např. kdo to je Motovidlo? Znáte a víte kdo je Kunda? Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Pojmy mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Zkuste hledat odborný výraz Spála i v jiné sekci než je kategorie nemoce. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie nemoce, Operační sál, spála, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to chachar? nebo kdo je socka? Nejen tyto hanlivé pojmy naleznete na těchto stránkách.