Co je to?
Definice odborného termínu, slova Dural. Co znamená pojem Dural z kategorie Materiály?

Co je to Dural? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Dural

Dural je obchodní název kovové slitiny, která obsahuje asi 96% hliníku a zbytek tvoří měď. Ve srovnání s čistým hliníkem je dural těžší, ale pevnější. Často se využívá v automobilovém průmyslu a ve stavebnictví. Jeho nevýhodou je malá schopnost pohlcovat nárazy.


Co je to Dural? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Dural. Co znamená pojem Dural z kategorie Materiály?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Tento text (Dural) můžete sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Dural patří do kategorie Materiály

Klíčová slova: Dural, popis, význam pojmu, definice, formulace, význam slova, termín, synonymum, odborný výraz, přesný výraz, heslo, přesný význam, co je to Dural?, význam, vysvětlení, definice pojmu, Materiály, odborné názvosloví


Pojem Dural je v kategorii Materiály, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Dural? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Dural nebo duraluminium (z lat., „tvrdý hliník“) je obchodní označení pro různé slitiny obvykle 90–96 % hliníku a 4–6 % mědi s menšími přísadami hořčíku, manganu aj. Oproti čistému hliníku (měrná hmotnost 2,7 g/cm3) je dural jen nepatrně těžší (typicky 2,8 g/cm3), ale až pětkrát pevnější v tahu i tvrdší. Pevnost i tvrdost se zvyšuje tepelným opracováním a zušlechťováním, podobně jako u ocelí. Dural se velmi snadno obrábí, spojuje se svařováním v ochranné atmosféře, pájením s pomocí speciálních tavidel, nýtováním nebo lepením. Dural je chemicky odolný a dá se velmi dobře povrchově upravovat a barvit (eloxování). Nedostatkem duralových slitin je malá schopnost tlumit otřesy a pohlcovat rázy, neboť mají malou anelasticitu.

Pro více informací o heslu Dural zkuste navštívit tyto odkazy

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Dural ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Dural ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Dural ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat výraz Dural ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat výraz Dural na Google.cz

Zkusit najít termín Dural ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Dural například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Microsoft Bing, ve Wikizdrojích nebo v projektu slovnik.cz.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co znamená Dural? resp. jaký je význam pojmu Dural? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dural, odpověď na dotaz co je to Dural?. Víte např. kdo to je Alexander Babiš? Znáte a víte kdo je Bruncvík? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů v závislosti na oboru a kontextu. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Materiály. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkazu na konkrétní podstránku tohoto projektu. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího slovníková hesla, definice odborných pojmů, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, významy slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.