Co je to?
Definice výrazu, termínu Dural. Co znamená odborný pojem Dural z kategorie Materiály?

Co je Dural?

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Dural?

Dural je obchodní název kovové slitiny, která obsahuje asi 96% hliníku a zbytek tvoří měď. Ve srovnání s čistým hliníkem je dural těžší, ale pevnější. Často se využívá v automobilovém průmyslu a ve stavebnictví. Jeho nevýhodou je malá schopnost pohlcovat nárazy.


Co je to Dural? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Dural. Co znamená odborný pojem Dural z kategorie Materiály?

Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Dural? Pak se o tuto stránku podělte s blízkými na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Výraz Dural je v kategorii materiály

Klíčová slova: názvosloví, terminologie, vysvětlení, termín, význam, přesný výraz, informace, přesný význam, co to je, formulace, odborný výraz, definice pojmu, synonymum, slovník, heslo, pojem, význam slova, význam pojmu


Pojem Dural je v kategorii materiály, ilustrační obrázek

Co označuje termín Dural? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Dural nebo duraluminium (z lat., „tvrdý hliník“) je obchodní označení pro různé slitiny obvykle 90–96 % hliníku a 4–6 % mědi s menšími přísadami hořčíku, manganu aj. Oproti čistému hliníku (měrná hmotnost 2,7 g/cm3) je dural jen nepatrně těžší (typicky 2,8 g/cm3), ale až pětkrát pevnější v tahu i tvrdší. Pevnost i tvrdost se zvyšuje tepelným opracováním a zušlechťováním, podobně jako u ocelí. Dural se velmi snadno obrábí, spojuje se svařováním v ochranné atmosféře, pájením s pomocí speciálních tavidel, nýtováním nebo lepením. Dural je chemicky odolný a dá se velmi dobře povrchově upravovat a barvit (eloxování). Nedostatkem duralových slitin je malá schopnost tlumit otřesy a pohlcovat rázy, neboť mají malou anelasticitu.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Hledat termín Dural ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít slovo Dural ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít termín Dural na Google.cz

Najít výraz Dural ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat heslo Dural ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Dural ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Dural například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, v Google obrázcích nebo v Lingea slovnících.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaká je definice termínu Dural? resp. co znamená Dural? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dural, odpověď na dotaz co je to Dural?. Víte např. kdo to je Kateřina Marie Tichá? Znáte a víte kdo je Blogerka? Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Pojmy mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je materiály. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie materiály, bříza, dural, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na slovníková hesla, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.