Co je to?
Odborný výraz, definice slova Dural. Co znamená pojem Dural z kategorie Materiály?

Co je to Dural? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Dural?

Dural je obchodní název kovové slitiny, která obsahuje asi 96% hliníku a zbytek tvoří měď. Ve srovnání s čistým hliníkem je dural těžší, ale pevnější. Často se využívá v automobilovém průmyslu a ve stavebnictví. Jeho nevýhodou je malá schopnost pohlcovat nárazy.


Co je to Dural? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Dural. Co znamená pojem Dural z kategorie Materiály?

Přes veškerou snahu se mohou v textech vyskytovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme.Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte text pojmu Dural s kolegy na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Heslo Dural se nachází v kategorii materiály

Klíčová slova: synonymum, význam, co to je, formulace, slovo, přesný význam, co znamená, definice, slovník, Dural, heslo, wiki, vysvětlení, definice pojmu, materiály, terminus technicus, termín, odborný výraz


Pojem Dural je v kategorii materiály, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Dural?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Dural nebo duraluminium (z lat., „tvrdý hliník“) je obchodní označení pro různé slitiny obvykle 90–96 % hliníku a 4–6 % mědi s menšími přísadami hořčíku, manganu aj. Oproti čistému hliníku (měrná hmotnost 2,7 g/cm3) je dural jen nepatrně těžší (typicky 2,8 g/cm3), ale až pětkrát pevnější v tahu i tvrdší. Pevnost i tvrdost se zvyšuje tepelným opracováním a zušlechťováním, podobně jako u ocelí. Dural se velmi snadno obrábí, spojuje se svařováním v ochranné atmosféře, pájením s pomocí speciálních tavidel, nýtováním nebo lepením. Dural je chemicky odolný a dá se velmi dobře povrchově upravovat a barvit (eloxování). Nedostatkem duralových slitin je malá schopnost tlumit otřesy a pohlcovat rázy, neboť mají malou anelasticitu.

Další zdroje informací o slovu Dural

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Dural ve Wikimedia Commons

Najít termín Dural ve Wikizdrojích

Zkusit najít výraz Dural ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Dural na Youtube

Hledat frázi Dural ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít slovo Dural ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Dural například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Dural? resp. co přesně znamená slovo Dural? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dural, odpověď na dotaz co je to Dural?. Víte např. kdo to je Heidi Janků? Znáte a víte kdo je Pitomec? Jednotlivá slova můžou mít několik významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto zkusit i jinou sekci než je kategorie materiály. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících významy slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů, zajímavosti, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.