Co je to?
Definice odborného termínu, slova Dural. Co znamená pojem Dural z kategorie Materiály?

Co je to Dural? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Dural

Dural je obchodní název kovové slitiny, která obsahuje asi 96% hliníku a zbytek tvoří měď. Ve srovnání s čistým hliníkem je dural těžší, ale pevnější. Často se využívá v automobilovém průmyslu a ve stavebnictví. Jeho nevýhodou je malá schopnost pohlcovat nárazy.


Co je to Dural? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Dural. Co znamená pojem Dural z kategorie Materiály?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Napsáno redaktory Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Dural můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Dural je v sekci Materiály

Klíčová slova: Materiály, názvosloví, odborný výraz, význam, význam pojmu, definice pojmu, přesný výraz, slovo, termín, terminus technicus, lexikon, co znamená, význam slova, přesný význam, pojem, wiki, heslo, terminologie


Pojem Dural je v kategorii Materiály, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Dural? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Dural nebo duraluminium (z lat., „tvrdý hliník“) je obchodní označení pro různé slitiny obvykle 90–96 % hliníku a 4–6 % mědi s menšími přísadami hořčíku, manganu aj. Oproti čistému hliníku (měrná hmotnost 2,7 g/cm3) je dural jen nepatrně těžší (typicky 2,8 g/cm3), ale až pětkrát pevnější v tahu i tvrdší. Pevnost i tvrdost se zvyšuje tepelným opracováním a zušlechťováním, podobně jako u ocelí. Dural se velmi snadno obrábí, spojuje se svařováním v ochranné atmosféře, pájením s pomocí speciálních tavidel, nýtováním nebo lepením. Dural je chemicky odolný a dá se velmi dobře povrchově upravovat a barvit (eloxování). Nedostatkem duralových slitin je malá schopnost tlumit otřesy a pohlcovat rázy, neboť mají malou anelasticitu.

Odkazy na jiné weby

Zkusit najít heslo Dural ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat heslo Dural ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat slovo Dural ve vyhledávači Yandex

Vyhledat pojem Dural ve Wikislovníku

Hledat heslo Dural ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat slovo Dural ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Dural například ve Wikizdrojích, v Lingea slovnících, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve fulltextu Google.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaký je význam slova Dural? resp. co přesně znamená slovo Dural? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dural, odpověď na dotaz co je to Dural?. Víte např. kdo to je Jan Lucemburský? Znáte a víte kdo je Bruncvík? Ke každému slovo může existovat víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Materiály). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.