Co je to?
Definice odborného termínu, slova Dural. Co znamená pojem Dural z kategorie Materiály?

Co je to Dural? Význam slova

Co znamená termín Dural? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Dural je obchodní název kovové slitiny, která obsahuje asi 96% hliníku a zbytek tvoří měď. Ve srovnání s čistým hliníkem je dural těžší, ale pevnější. Často se využívá v automobilovém průmyslu a ve stavebnictví. Jeho nevýhodou je malá schopnost pohlcovat nárazy.


Co je to Dural? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Dural. Co znamená pojem Dural z kategorie Materiály?

Texty mohou obsahovat chyby. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Dural? Pak se o ní podělte s vašimi kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Dural je v kategorii Materiály

Klíčová slova: termín, význam, lexikon, pojem, přesný výraz, co to je, význam slova, slovník, terminologie, význam pojmu, popis, wiki, co znamená, definice pojmu, názvosloví, odborný výraz, přesný význam, synonymum


Pojem Dural je v kategorii Materiály, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Dural?

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Dural nebo duraluminium (z lat., „tvrdý hliník“) je obchodní označení pro různé slitiny obvykle 90–96 % hliníku a 4–6 % mědi s menšími přísadami hořčíku, manganu aj. Oproti čistému hliníku (měrná hmotnost 2,7 g/cm3) je dural jen nepatrně těžší (typicky 2,8 g/cm3), ale až pětkrát pevnější v tahu i tvrdší. Pevnost i tvrdost se zvyšuje tepelným opracováním a zušlechťováním, podobně jako u ocelí. Dural se velmi snadno obrábí, spojuje se svařováním v ochranné atmosféře, pájením s pomocí speciálních tavidel, nýtováním nebo lepením. Dural je chemicky odolný a dá se velmi dobře povrchově upravovat a barvit (eloxování). Nedostatkem duralových slitin je malá schopnost tlumit otřesy a pohlcovat rázy, neboť mají malou anelasticitu.

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Dural ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít termín Dural ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo Dural ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat heslo Dural ve vyhledávači Yandex

Vyhledat slovo Dural ve Wikislovníku

Hledat heslo Dural ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Dural například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google překladači, ve vyhledávači Seznam.cz, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaká je definice termínu Dural? resp. co je to Dural? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dural, odpověď na dotaz co je to Dural?. Víte např. kdo to je Olivia Wilde? Znáte a víte kdo je Alfred Hitchcock? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Dural v jiné sekci než Materiály. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na přesné vysvětlení slov, popisy termínů, zajímavosti, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.