Co je to?
Výraz, termín, definice slova Dural. Co znamená odborný pojem Dural z kategorie Materiály?

Co je to Dural? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Dural?

Dural je obchodní název kovové slitiny, která obsahuje asi 96% hliníku a zbytek tvoří měď. Ve srovnání s čistým hliníkem je dural těžší, ale pevnější. Často se využívá v automobilovém průmyslu a ve stavebnictví. Jeho nevýhodou je malá schopnost pohlcovat nárazy.


Co je to Dural? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Dural. Co znamená odborný pojem Dural z kategorie Materiály?

Provozovatel neručí za aktuálnost, správnost a přesnost informací uvedených na tomto webu. Napsáno redaktory Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Dural můžete samozřejmě sdílet s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Výraz Dural je v sekci materiály

Klíčová slova: definice pojmu, názvosloví, formulace, co je to Dural?, přesný výraz, terminus technicus, wiki, materiály, termín, co znamená, význam, heslo, odborné názvosloví, materiály, informace, synonymum, pojem, odborný výraz


Pojem Dural je v kategorii materiály, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Dural dozvíte následující

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Dural nebo duraluminium (z lat., „tvrdý hliník“) je obchodní označení pro různé slitiny obvykle 90–96 % hliníku a 4–6 % mědi s menšími přísadami hořčíku, manganu aj. Oproti čistému hliníku (měrná hmotnost 2,7 g/cm3) je dural jen nepatrně těžší (typicky 2,8 g/cm3), ale až pětkrát pevnější v tahu i tvrdší. Pevnost i tvrdost se zvyšuje tepelným opracováním a zušlechťováním, podobně jako u ocelí. Dural se velmi snadno obrábí, spojuje se svařováním v ochranné atmosféře, pájením s pomocí speciálních tavidel, nýtováním nebo lepením. Dural je chemicky odolný a dá se velmi dobře povrchově upravovat a barvit (eloxování). Nedostatkem duralových slitin je malá schopnost tlumit otřesy a pohlcovat rázy, neboť mají malou anelasticitu.

Jiné zdroje informací o pojmu Dural

Zkusit najít termín Dural ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Dural na Youtube

Hledat heslo Dural ve Wikizdrojích

Hledat pojem Dural ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat výraz Dural ve fulltextu Seznam.cz

Najít výraz Dural ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Dural například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Dural? resp. co označuje slovo Dural? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dural, odpověď na dotaz co je to Dural?. Víte např. kdo to je Chůva? Znáte a víte kdo je Gerontofil? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů podle různých oborů. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než materiály). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na významy slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.