Co je to?
Výraz, termín, definice slova Tradice. Co znamená odborný pojem Tradice z kategorie Kultura?

Co je to Tradice? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Tradice?

Tradice je název pro pojem, který označuje takové zkušenosti, způsoby myšlení a způsoby jednání a společenských vztahů, které se předávají z generace na generaci. Tento pojem je definován hledisky z oblasti sociologie, antropologie a religionistiky.
Jde o objektivní jevy, které se v různých společnostech a kulturách mohou odlišovat. Často se spojují a zaměňují pojmy tradice a kultura. O tradici se hovoří tehdy, trvá-li alespoň tři generace. Tradice nejsou neměnné, často jsou předmětem vyjednávání nebo sporů. Mají své nosič, těmi mohou být média jako texty, obrazy, různé artefakty i lidské tělo.

Co je to Tradice? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Tradice. Co znamená odborný pojem Tradice z kategorie Kultura?

Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Tradice s přáteli na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Pojem Tradice patří do kategorie kultura

Klíčová slova: informace, slovník, odborné názvosloví, pojem, přesný výraz, slovo, lexikon, přesný význam, wiki, formulace, heslo, vysvětlení, definice, terminus technicus, kultura, terminologie, termín, kultura


Pojem Tradice je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Tradice píše následující

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Tradice je antropologický, religionistický a sociologický pojem, který se snaží vystihnout skutečnost, že společenské instituce, způsoby myšlení a formy lidské zkušenosti jsou odevzdávané z generace na generaci, a tedy existují dřív, než se člověk narodí. Přesto, že jsou tedy kulturně specifické, společnost od společnosti se liší, mají, jak popsali Peter Berger s Thomasem Luckmannem, povahu objektivní skutečnosti. V tomto smyslu mají všechny společnosti na světě své tradice a v tomto smyslu se pojem tradice velmi blíží pojmu kultury. Vždy je ale v případě tradice třeba pracovat s tímto generačním přenosem. Například sociolog Edward Shils vymezuje přenosem přes tři generace tradici vůči módě. Móda také poskytuje vzorce pro jednání a odívání, ale nemá trvalost mezigeneračního přenosu. Tento přenos je zachycen již v latinském slově tradere, což znamená, předávat nebo podřizovat se.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Hledat termín Tradice ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Tradice ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít slovo Tradice ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Tradice ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Tradice na Youtube

Najít heslo Tradice na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Tradice například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Lingea slovnících.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Tradice? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Tradice? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Tradice, odpověď na dotaz co je to Tradice?. Víte např. kdo to je Ondřej Bank? Znáte a víte kdo je Republikán? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než kultura). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Dokázali byste si vzpomenout jak vypadá vlajka Čadu nebo vlajka Etiopie? Zopakujte si vlajky všech zemí světa!