Co je to?
Definice odborného termínu, slova Perex. Co znamená pojem Perex z kategorie Literatura?

Co je Perex?

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Perex?

Perex je žurnalistický pojem. Ve zpravodajství a v publicistice se používá jako název úvodu článku. Jde o kratší text obvykle v rozsahu do pěti vět. V perexu se má vzbudit čtenářova pozornost a zájem o další text článku. Naznačuje se tak, o čem text bude a čtenář se může rozhodnout, zda si celý text přečte.
Původně se takto označoval velký titulek, který vedl přes všechny sloupce na stránce novin.


Co je to Perex? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Perex. Co znamená pojem Perex z kategorie Literatura?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Perex sdílet s kolegy na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Termín Perex patří do sekce literatura

Klíčová slova: popis, co to je, odborné názvosloví, přesný význam, literatura, definice pojmu, slovník, co je to Perex?, význam slova, vysvětlení, definice, synonymum, informace, význam pojmu, přesný výraz, wiki, význam, lexikon


Pojem Perex je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Perex?

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Perex, v žurnalistice – zpravodajství a publicistice, je označení pro úvod článku, krátký text (obvykle 2–5 vět), jehož účelem je uvést a upoutat pozornost na následující delší text článku a/nebo naznačit, o čem článek bude. Na co nestačí upoutat titulek nebo podtitulek, to rozvádí perex, aby se čtenář mohl rozhodnout, má-li věnovat čas čtení celého článku a jde-li o téma, které ho zajímá. V původním polygrafickém významu je slovem perex myšlen titulek v šíři přes všechny sloupce na celou stranu novin či časopisu (z lat. per extensum). Nověji, pod vlivem angličtiny, se také objevuje termín lede, znamenající totéž.

Další zdroje informací

Zkusit najít heslo Perex na Google obrázcích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Perex ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít frázi Perex ve Wikislovníku

Najít termín Perex ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Perex ve vyhledávači Yahoo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Perex ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Perex například ve vyhledávači Seznam.cz, v Google překladači, v metavyhledávači Info.com, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Perex? resp. co znamená Perex? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Perex, odpověď na dotaz co je to Perex?. Víte např. kdo to je Lubomír Lipský? Znáte a víte kdo je Jolka Krásná? Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než literatura). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na zajímavosti, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů, významy slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?