Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Perex. Co znamená pojem Perex z kategorie Literatura?

Co to je Perex? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Perex

Perex je žurnalistický pojem. Ve zpravodajství a v publicistice se používá jako název úvodu článku. Jde o kratší text obvykle v rozsahu do pěti vět. V perexu se má vzbudit čtenářova pozornost a zájem o další text článku. Naznačuje se tak, o čem text bude a čtenář se může rozhodnout, zda si celý text přečte.
Původně se takto označoval velký titulek, který vedl přes všechny sloupce na stránce novin.


Co je to Perex? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Perex. Co znamená pojem Perex z kategorie Literatura?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Perex doporučujeme sdílet s blízkými na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Perex se nachází v sekci Literatura

Klíčová slova: Literatura, názvosloví, význam, pojem, co znamená, popis, Literatura, přesný význam, Perex, heslo, termín, terminus technicus, přesný výraz, význam slova, odborný výraz, definice pojmu, lexikon, wiki


Pojem Perex je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Perex?

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Perex, v žurnalistice – zpravodajství a publicistice, je označení pro úvod článku, krátký text (obvykle 2–5 vět), jehož účelem je uvést a upoutat pozornost na následující delší text článku a/nebo naznačit, o čem článek bude. Na co nestačí upoutat titulek nebo podtitulek, to rozvádí perex, aby se čtenář mohl rozhodnout, má-li věnovat čas čtení celého článku a jde-li o téma, které ho zajímá. V původním polygrafickém významu je slovem perex myšlen titulek v šíři přes všechny sloupce na celou stranu novin či časopisu (z lat. per extensum). Nověji, pod vlivem angličtiny, se také objevuje termín lede, znamenající totéž.

Další zdroje informací

Hledat videa s názvem Perex na Youtube

Zkusit najít heslo Perex ve Wikizdrojích

Najít heslo Perex ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Perex ve vyhledávači Qwant

Najít výraz Perex ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít slovo Perex ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Perex například ve fulltextu Google.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Google překladači.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Perex? resp. co se přesně ukrývá za slovem Perex? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Perex, odpověď na dotaz co je to Perex?. Víte např. kdo to je Pohrobek? Znáte a víte kdo je Nohsled? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Literatura). Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, významy slov, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?