Co je to?
Definice výrazu, termínu Perex. Co znamená odborný pojem Perex z kategorie Literatura?

Co je Perex? Význam slova

Co znamená termín Perex? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Perex je žurnalistický pojem. Ve zpravodajství a v publicistice se používá jako název úvodu článku. Jde o kratší text obvykle v rozsahu do pěti vět. V perexu se má vzbudit čtenářova pozornost a zájem o další text článku. Naznačuje se tak, o čem text bude a čtenář se může rozhodnout, zda si celý text přečte.
Původně se takto označoval velký titulek, který vedl přes všechny sloupce na stránce novin.


Co je to Perex? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Perex. Co znamená odborný pojem Perex z kategorie Literatura?

Přes veškerou snahu mohou texty obsahovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme.Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujala vás definice slova Perex? Pak se o tuto stránku podělte s kolegy na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Heslo Perex je v kategorii literatura

Klíčová slova: co znamená, formulace, lexikon, význam slova, informace, wiki, Perex, význam pojmu, terminus technicus, literatura, názvosloví, literatura, co je to Perex?, synonymum, přesný výraz, co to je, termín, definice


Pojem Perex je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Perex můžete dozvědět následující

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Perex, v žurnalistice – zpravodajství a publicistice, je označení pro úvod článku, krátký text (obvykle 2–5 vět), jehož účelem je uvést a upoutat pozornost na následující delší text článku a/nebo naznačit, o čem článek bude. Na co nestačí upoutat titulek nebo podtitulek, to rozvádí perex, aby se čtenář mohl rozhodnout, má-li věnovat čas čtení celého článku a jde-li o téma, které ho zajímá. V původním polygrafickém významu je slovem perex myšlen titulek v šíři přes všechny sloupce na celou stranu novin či časopisu (z lat. per extensum). Nověji, pod vlivem angličtiny, se také objevuje termín lede, znamenající totéž.

Více informací o slovu Perex doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Zkusit najít pojem Perex ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít výraz Perex na Google.cz

Hledat termín Perex ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Perex ve Wikimedia Commons

Hledat heslo Perex ve Wikizdrojích

Vyhledat slovo Perex ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Perex například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ruském vyhledávači Yandex, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Perex? resp. jaký je význam slova Perex? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Perex, odpověď na dotaz co je to Perex?. Víte např. kdo to je James Cameron? Znáte a víte kdo je Milan Chladil? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Radíme proto zkusit hledat pojem Perex v dalších sekcích tohoto webu, v jiné kategorii než je literatura. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, významy slov s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?