Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Perex. Co znamená pojem Perex z kategorie Literatura?

Co to je Perex? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Perex?

Perex je žurnalistický pojem. Ve zpravodajství a v publicistice se používá jako název úvodu článku. Jde o kratší text obvykle v rozsahu do pěti vět. V perexu se má vzbudit čtenářova pozornost a zájem o další text článku. Naznačuje se tak, o čem text bude a čtenář se může rozhodnout, zda si celý text přečte.
Původně se takto označoval velký titulek, který vedl přes všechny sloupce na stránce novin.


Co je to Perex? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Perex. Co znamená pojem Perex z kategorie Literatura?

Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Text napsán pro Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Perex s vašimi kamarády, známými a přáteli prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Perex je v kategorii Literatura

Klíčová slova: termín, lexikon, co to je, odborný výraz, význam slova, Perex, význam pojmu, význam, pojem, odborné názvosloví, co znamená, popis, heslo, názvosloví, definice pojmu, přesný význam, slovo, přesný výraz


Pojem Perex je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Perex dozvíte následující

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Perex, v žurnalistice – zpravodajství a publicistice, je označení pro úvod článku, krátký text (obvykle 2–5 vět), jehož účelem je uvést a upoutat pozornost na následující delší text článku a/nebo naznačit, o čem článek bude. Na co nestačí upoutat titulek nebo podtitulek, to rozvádí perex, aby se čtenář mohl rozhodnout, má-li věnovat čas čtení celého článku a jde-li o téma, které ho zajímá. V původním polygrafickém významu je slovem perex myšlen titulek v šíři přes všechny sloupce na celou stranu novin či časopisu (z lat. per extensum). Nověji, pod vlivem angličtiny, se také objevuje termín lede, znamenající totéž.

Více informací o slovu Perex doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledat pojem Perex ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat termín Perex na Google.cz

Hledat termín Perex ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít heslo Perex ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít slovo Perex ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Perex na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Perex například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Perex? resp. co se přesně ukrývá za slovem Perex? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Perex, odpověď na dotaz co je to Perex?. Víte např. kdo to je Signalista? Znáte a víte kdo je Ornitolog? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic podle různých oborů. Proto případně zapátrejte po pojmu Perex i v jiných kategoriích (než Literatura). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, významy slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?