Co je to?
Výraz, termín, definice slova Perex. Co znamená odborný pojem Perex z kategorie Literatura?

Co je to Perex? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Perex?

Perex je žurnalistický pojem. Ve zpravodajství a v publicistice se používá jako název úvodu článku. Jde o kratší text obvykle v rozsahu do pěti vět. V perexu se má vzbudit čtenářova pozornost a zájem o další text článku. Naznačuje se tak, o čem text bude a čtenář se může rozhodnout, zda si celý text přečte.
Původně se takto označoval velký titulek, který vedl přes všechny sloupce na stránce novin.


Co je to Perex? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Perex. Co znamená odborný pojem Perex z kategorie Literatura?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Perex? Pak se o tuto stránku podělte s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Výraz Perex je v kategorii literatura

Klíčová slova: vysvětlení, termín, literatura, co znamená, význam slova, přesný výraz, odborný výraz, co je to Perex?, lexikon, názvosloví, odborné názvosloví, informace, popis, přesný význam, Perex, slovník, pojem, synonymum


Pojem Perex je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co označuje termín Perex? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Perex, v žurnalistice – zpravodajství a publicistice, je označení pro úvod článku, krátký text (obvykle 2–5 vět), jehož účelem je uvést a upoutat pozornost na následující delší text článku a/nebo naznačit, o čem článek bude. Na co nestačí upoutat titulek nebo podtitulek, to rozvádí perex, aby se čtenář mohl rozhodnout, má-li věnovat čas čtení celého článku a jde-li o téma, které ho zajímá. V původním polygrafickém významu je slovem perex myšlen titulek v šíři přes všechny sloupce na celou stranu novin či časopisu (z lat. per extensum). Nověji, pod vlivem angličtiny, se také objevuje termín lede, znamenající totéž.

Další zdroje informací o slovu Perex

Zkusit najít termín Perex ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem Perex ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat termín Perex ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Perex na Youtube

Najít termín Perex ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít pojem Perex ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Perex například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Nyní již víte jaká je definice termínu Perex? resp. co označuje slovo Perex? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Perex, odpověď na dotaz co je to Perex?. Víte např. kdo to je Hermafrodit? Znáte a víte kdo je Viktor Kalivoda? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než literatura). U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího významy slov, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?