Co je to?
Odborný výraz, definice slova Apokryf. Co znamená pojem Apokryf z kategorie Literatura?

Co je to Apokryf? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Apokryf?

Apokryf je druh literárního žánru, který vychází z klasických známých příběhů a zpracovává je modernějším způsobem, často jako parodie. Využívají se například antické nebo biblické příběhy, ty se pak interpretují jinak než obvyklým způsobem.
Pojmenování pochází z řečtiny, kde znamená něco utajeného. Apokryf používá také alegorii.


Co je to Apokryf? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Apokryf. Co znamená pojem Apokryf z kategorie Literatura?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na těchto webových stránkách. Napsáno redaktory Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Apokryf s jinými lidmi na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Termín Apokryf se nachází v sekci literatura

Klíčová slova: slovník, termín, odborný výraz, co to je, co je to Apokryf?, literatura, slovo, heslo, popis, názvosloví, význam, informace, terminus technicus, lexikon, formulace, synonymum, význam slova, význam pojmu


Pojem Apokryf je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Apokryf?

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Apokryf (řec. ἀπόκρυφος = skrytý, zahalený) je v různém kontextu literární:

1. Teologie užívá pojmu „apokryf“, když označuje text, který do biblického kánonu nepatří, avšak svou povahou náboženského spisu se kanonickému textu v některých ohledech blíží.
2. Katolíci užívají pojmu „apokryf“ pro spis nepřijatý do biblického kánonu, tak jak jej definitivně určil Tridentský koncil (1546). Toto pojetí odpovídá protestantskému pojmu pseudepigraf. Mezi takto definované apokryfy patří apokryfy staro- a novozákonní.
3. Protestantské církve označují za apokryfní ty spisy, o jejichž zařazení do biblického kánonu nepanovala v církvi shoda. V tomto užití se pojem velmi blíží katolíky užívanému pojmu deuterokanonická kniha nebo pravoslavnému anaginoskomenon.
4. V moderní době slovo „apokryf“ značí literární žánr, který moderním, někdy spíše parodickým způsobem zpracovává obecně známé příběhy, například biblické či antické, založený na netradiční interpretaci těchto příběhů (srov. Karel Čapek: Kniha apokryfů, Michail Bulgakov: Mistr a Markétka - dějová linie týkající se Piláta Pontského).

Hledejte pojem Apokryf v následujících vyhledávačích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Apokryf ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Apokryf na Youtube

Zkusit najít Apokryf ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Apokryf ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít frázi Apokryf ve fulltextu Seznam.cz

Najít výraz Apokryf ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Apokryf například ve Wikislovníku, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikizdrojích, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Google překladači.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Apokryf? resp. jaká je definice slova Apokryf? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Apokryf, odpověď na dotaz co je to Apokryf?. Víte např. kdo to je Ťulpas? Znáte a víte kdo je Pavlína Filipovská? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Můžete se proto pokusit najít heslo Apokryf i v jiné sekci než v literatura. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje významy slov, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.